دوچرخه سواری یکی از ورزش هایی است که گاه افراد به طور تفریحی هم آن را انجام می دهند. مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد،چند کیلومتر دوچرخه‌سواری در روز می‌تواند چند سال به طول عمر بیفزاید. شما می تواند برای رفتن به محل کار خود از دوچرخه استفاده کنید و از فواید بی نظیر این ورزش بهره مند شوید.

مطالعه محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند نشان داد که تنها با چند کیلومتر دوچرخه‌سواری از جمله برای عزیمت به محل کار، ظاهرا خطر ابتلا به بیماری‌های جدی و مرگ پیش از موعد به نصف کاهش می‌یابد. محققان در این مطالعه عادات رفت و آمد بیش از 264 هزار نفر و وضعیت سلامتی آنها را برای بیش از پنج سال پیگیری کردند.این مطالعه نشان داد که در طول پنج سال، خطر ابتلا به بیماری قلبی و ابتلا به سرطان در افرادی که با دوچرخه به محل کار خود رفت و آمد می‌کردند در قیاس با افرادی که از سایر وسایل نقلیه استفاده می‌کردند، به ترتیب 46 و 45 درصد کمتر بود. همچنین افرادی که با دوچرخه تردد می‌کردند، 41 درصد کمتر در خطر مرگ پیش از موعد بودند.

بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی نیز که پیاده به محل کار خود تردد می‌کردند، از فواید سلامتی این رفتار برخوردار بودند اما این فواید به اندازه رفت و آمد با دوچرخه نبود. این مطالعه نشان داد که پیاده روی با 27 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و کاهش 36 درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی ارتباط داشت، اما ارتباطی میان آن و کاهش خطر ابتلا به سرطان و یا مرگ پیش از موعد یافت نشد. با این همه، یافته‌های جدید محققان نشانگر رابطه مستقیم علت و معلولی میان تردد با دوچرخه و طول عمر نیست. محققان خاطرنشان کردند که براساس یافته‌های این مطالعه، سیاستگذاری برای تسهیل رفت و آمد مردم با دوچرخه می‌تواند فرصت‌های بزرگی برای تقویت سلامت عموم ایجاد کند. آن‌ها همچنین تاکید کردند: فواید تردد با دوچرخه در قیاس با پیاده روی بیشتر است؛ زیرا دوچرخه سواران مسافت طولانی‌تر طی می‌کنند، ورزش شدیدتری انجام می‌دهند و به تناسب اندام بهتری هم دست می‌یابند.

 

منبع: شفا آنلاین