عوامل زیادی در طول عمر انسان نقش دارد. بیماری ها هم تاثیر زیادی بر طول عمر انسان دارد. از بیماری های قلبی و عروقی مثل مسدود شدن رگ ها گرفته تا بیماری هایی همچون دیابت میتوانند در کاهش عمر ما اثرگذار باشند. متخصصان تغذیه معتقدند که تغذیه تاثیر زیادی بر روی عمر انسان می گذارد.

به طور کلی رعایت شیوه‌های صحیح تغذیه که در پیشگیری از بروز انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها و پیری زدورس نقش داند برای افرادی که می‌خواهند زندگی سالم و طولانی داشته باشند،ضروری است. این شیوه‌ها عبارتند از :به گزارش آکاایران: 1) خود و فرزندتان را به خوردن صبحانه عادت دهید،‌حتی اگر یک میوه یا یک لیوان آب میوه تازه باشد.

2) از خوردن میان وعده های غذایی بین صبحانه و ناهار و ناهار و شام غافل نشوید. سعی کنید که در این وعده‌ها بیشتر از میوه و سبزی،کیک و کلوچه‌های کم شکر یا یک لیوان شیر استفاده کنید.
3) در هنگام گرسنگی،تنقلات نخورید. استفاده از مواد غذایی کم ارزش قبل چیپس و پفک تنها باعث ایجاد عادات غذایی ناسالم می‌شود و هیچ نقشی جز بر هم زدن رژیم غذایی نخواهند داشت.
4) روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.
5) از خوردن شام سنگین، حجیم و پرچرب بپرهیزید. خوردن سالاد و سبزی به همراه روغن زیتون را در کنار شام (البته سبک) فراموش نکنید.
6) مصرف گوشت قرمز را به 22 مرتبه در هفته کاهش دهید و سعی کنید بیشتر از ماهی و مرغ و میگو استفاده کنید.
7) در تهیه غذا به روش صحیح پخت و حفظ موادغذایی توجه کنید. حتماً قبل از طبخ، چربی‌های زاید گوشتو مرغ را بکنید و بیشتر از روش بخارپز و کباب کردن استفاده کنید.
8) بلافاصله پس از صرف غذا به رختخواب نروید. 3 ساعت فاصله بین شام و خواب کافی است.
9) از مصرف زیاد نمک خودداری کنید.
10) هرگز پس از صرف غذا، چای ننوشید زیرا مانع از جذب آهن می‌شود.
11) به اندازه کافی میوه و سبزی بخورید.خوردن روزانه 5 واحد میوه و سبزی تازه و متنوع برای داشتن بدن سالم ضروری است.
12) مصرف غذاهای آماده حاوی چربی‌های اشباع شده و سس را محدود کنید.
13) از انجام روزانه نیم ساعت ورزش کوتاهی نکنید.

آکا ایران