همه ما آن را احساس کرده ایم. گویی بسیار زیاد غذا خورده ایم، آنقدرکه احساس میکنیم شکممان ورم کرده است. اما همیشه این احساس، نتیجه پرخوری نیست. شاید بدنتان آب زیادی درخود نگه داشته است؟ یا شاید پشت این ورم ، مشکلی مربوط به سلامتی باشد؟

دلایل احساس ورم در شکم

1- گاز زیاد

بسیاری از افرادی که احساس میکنند ورم کرده اند، فقط ممکن است که گاز دردرون روده هایشان محبوس شده و یا حساسیتی دارند. این مسئله ، بطور معمول ، مرتبط با شرایط سلامتی است.

ممکن است دچار سندرم روده تحریک پذیر( وقتی اعصاب مرتبط باروده شما، فعالیت زیادی دارد) شده و یا شاید دچار رفلکس اسید معده (زمانی که مری شما، یعنی مجرای بین گلو و معده، تحریک شده است) شده اید، شاید هم دچار هموروئید هستید؟

2- نمک

بدن همه ما به آن نیاز دارد. اما بسیاری از ما، بیشتر از اندازه لازم، آن را مصرف میکنیم. اگر این گونه باشد، بسیاری از مشکلات جدی سلامتی نظیر فشارخون بالا، به وجود می آید. البته این ازدیاد مصرف تنها به دلیل وجود نمکدان همیشه پرشما نیست؛ بسیاری ازغذاهای آماده و فست فودها، دارای نمک زیادی هستند. به یاد داشته باشید که اگر طعم شوری را احساس نمیکنید، به معنی نبودن نمک نیست.

3- کربوهیدرات زیاد

آنها سوخت بسیار خوبی به بدن ما می دهند؛ چون میتوانند سریع سوخته و استفاده شوند. اما اگر مصرف آنها بالا برود، میتوانند مقدار زیادی آب را، درخود نگه دارند. کربوهیدرات های ساده مثل نان سفید، کلوچه ها و شیرینی جات و البته همه نوشیدنیهای غیرالکلی، بلافاصله وارد خون شما میشوند؛ کربوهیدراتهای پیچیده مثل همه دانه ها، میوه ها و سبزیجات، اینگونه نیستند؛ چون برای هضم ، زمان طولانی تری را لازم دارند.

4- پرخوری

معده شما، فقط به اندازه مشت شماست؛ اما میتواند احساس بادکردن را به شما بدهد. بخصوص زمانی که مقدار زیادی غذای شور و کربوهیدرات خورده باشید. نکته مهم درخوردن این است: ” قبل ازاحساس سیری، غذاخوردن را متوقف کنید” .

5- سودا(جوش شیرین)

حباب های داخل سودا و همه انواع نوشابه های گازدار، با گاز پر می شوند؛ شما ممکن است به وسیله باد گلو مقداری از آن گازها را خارج کنید؛ اما به محض رسیدن به روده های شما، تازمانی که آنها را تخلیه نکنید، درهمان جا باقی می مانند. به یاد داشته باشید که بسیاری از این نوشیدنی ها، حاوی شکر زیادی هستند، که آب را در بدنتان نگه داشته و احساس باد کردن به شما می دهند.

6- سریع غذا خوردن

زمانی که شما سریع غذا میخورید، هوای بیشتری را می بلعید. درست شبیه به نوشابه های گازدار، زمانی که این هوا، به روده ها برسند، احساس ورم به شما دست می دهد. 20 دقیقه طول میکشد که مغز شما، به معده تان بگوید که سیر شده ای؛ درنتیجه تا دستور مغز برسد، شما کماکان به خوردن ادامه می دهید، پرخوری میکنید و احساس ورم ، قبل از دستور مغز، به شما می رسد.

7- یبوست

عمل دفع ، برای بسیاری از مردم ، از زمانی به زمان دیگر، تغییر میکند؛ و این مسئله میتواند احساس ورم به شما بدهد. البته برخی از غذا ها ،تغییراتی در رژیم غذایی، استرس  به اضافه نوشیدن کم آب نیز، باعث آن میشود. بطور معمول، خود به خود رفع میشود؛ برخی از داروها و ورزش نیز می توانند کمک کننده باشند. چنانچه بیشتر از چند روز طول کشید، با پزشک متخصص در این باره صحبت کنید.


بیشتر بخوانید : داروهای خانگی برای ورم معده و روده ، چرا احساس میکنم ورم دارم؟ (2)


برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام