مشکلات و اختلالات در معده و روده ها، باعث می شود که شکم ورم کند. در نتیجه انسان احساس می کند که بدنش ورم کرده است. در قسمت اول این مقاله ، با برخی از عوامل تولید ورم در دستگاه گوارش، آشنا شدیم و اینک بقیه عوامل را باهم مرور میکنیم. با دکتر سلام همراه باشید.

عوامل ایجاد ورم در شکم

1- لبنیات

در صورتی که بدن شما ، قادر به هضم آسان نوعی قند موجود درلبنیات، به نام لاکتوز نباشد، غذاهایی مانند شیر و بستنی ، می توانند گاز تولید کنند. بطور معمول، خیلی جدی نیست ؛ اما چنانچه از محصولات شیر، دوری کنید، ایده بدی نیست. برخی از داروها میتوانند فرآیند هضم را، برایتان آسان ترکنند.

افزایش وزن

اگر طی یکسال گذشته، ده کیلوگرم و یا بیشتر اضافه وزن داشتید، ممکن است احساس ورم هم، داشته باشید. چون وزن ، اغلب به سمت اطراف شکم خواهد رفت. درمورد اضافه وزن خود، با پزشک متخصص صحبت کرده  و دستورات غذایی مخصوص بگیرید.

3- فروکتوز

این هم نوعی از شکر است و برای بدن شما، شکستن آن ، سخت تر از بقیه انواع قندهاست. دریافت آن ، شما را به سمت گاز، ورم و درد می کشاند. بیشتر از همه در غذاهای تهیه شده از ذرت، برخی میوه ها (بخصوص نوع خشک آنها)، عسل، پیاز و سیر، موجود است. تهیه یک یادداشت غذایی، میتواند به شما درکشف علل این مشکل کمک کند.

چربی

بدن ، برای ساخت دیواره سلول، بافت عصبی ( مثل مغز) و هورمونها، نیاز به چربی دارد. اما دریافت زیاد آن نیز، شما را به سمت احساس ورم می کشاند. چون بدن شما برای شکستن مولکولهای آن، زمان زیادی را باید صرف کند. از طرف دیگر، چون کالری بالایی دارند، باعث اضافه وزن نیز می شوند، درنتیجه چاقی و به دنبال آن ، احساس ورم قطعی است.

5- عادت ماهیانه

شرایطی که به آن ” سندرم پیش از قاعدگی ” میگوئیم، میتواند احساس خستگی، درد و تحریک پذیری را حدود یک هفته قبل ازشروع قاعدگی، به بسیاری از زنان بدهد. همچنین باعث میشود تا بدن شما آب را درخود نگه داشته و درنتیجه باعث احساس ورم در شما بشود. دلیل آن هنوز مشخص نیست؛ اما شاید هورمون ها نقش مهمی را داشته باشند. ورزش کردن، دور بودن از نمک ، شکر، همچنین

کربوهیدرات های ساده، ممکن است یاری دهنده باشند.

فودمپ ها

اینها، نوعی از کربوهیدرات های کوچک هستند که باعث بروز نشانه های گوارشی ازقبیل (گاز نفخ، درد معده ، اسهال و یبوست) می شوند و در برخی از افراد، قابل هضم نیستند. این گونه از کربوهیدرات ها، نزدیک به انتهای روده ها، و توسط باکتری های تغذیه کننده ازآنها، هضم می شوند. برای برخی از افراد، این مسئله میتواند، تولیدگاز ، تجمع مایع، شکم درد و احساس ورم بکند. فودمپ ها، دربرخی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات، مارچوبه ، سیر، گلابی، انبه، هلو و نان چاودار، موجود است.

7- اختلال سلیاک

زمانی که بدن شما به گلوتن ( یک پروتئین که در گندم، جو، چاودار و بسیاری از غذاهای آماده موجوداست) درجدار روده شما حمله میکند، این اختلال بوجود می آید. میتواند تولید اسهال، کاهش وزن، درد در اطراف شکم و گاز زیاد در روده شما بکند، که آن هم به نوبه خود، باعث احساس ورم در شما میشود. درمانی برای آن نیست. شما میتوانید با یک برنامه ریزی برای تغذیه، از مصرف غذاهای حاوی گلوتن خودداری کنید.

این مسئله چه زمانی جدی میشود؟

دربسیاری از اوقات ، شمامیتوانید آن را ازبین ببرید؛ اما اگراحساس میکنید ضعیف شده و یا اشتهایتان را ازدست داده اید، یا کاهش وزن، تب ، دردشکم و یا مشاهده خون درمدفوع دارید، با یک پزشک دراین باره صحبت کنید. ممکن است پزشک ، ازشما درخواست نمونه مدفوع، رادیوگرافی ازروده کوچک ، تست عدم تحمل لاکتوز ویا اختلال سلیاک بکند.


بیشتر بخوانید : داروهای خانگی برای ورم معده و روده ، چرا احساس میکنم ورم دارم؟ (1)


برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام