در بخش اول این مقاله ، تا حدودی در مورد مشکلات شانه و  آرتروسکوپی و همچنین بورسیت ها (آماس کیسه های مفصلی) صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم به بررسی مشکلات شانه و عوامل ایجاد درد در کتف بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

1- پارگی تاندون

این اتفاق می تواند، به آرامی و درطول زمان، و یا ناگهانی باشد. مثلا بعد از یک چرخش ناگهانی و یا پیچ خوردگی. دراین موارد نیز اغلب، روتاتورکاف ها . یا عضلات دو سر دچار آسیب می شوند.

2- برخورد کردن

عضلات روتاتورکاف ، در محاصره بین دو استخوان کتف و بازوی شما قرار گرفته است. درنتیجه وقتی متورم شده و یا بازویتان را می کشید، آنها به هم برخورد کرده و سائیده میشوند. در نتیجه میتوانند بورسیت ها و یا حتی پارگی عضلات را در پی داشته باشند.

3- بی ثباتی

یک ضربه ناگهانی و یا حرکات طولانی مدت استفاده از بازوها، میتواند همه یا قسمتی از استخوان ها را از جای خود بیرون بیاورند( که به جابجایی یا در رفتگی ها مشهورند). این، میتواند به پارگی لیگامان ها، تاندونها و عضلات منجر شود. میتواند درهنگام بالا بردن بازو، باعث درد و بی ثباتی در آن شده و بعدها ممکن است دچار آرتروز شوید.

4-آرتریت ها

هنگامی که غضروفی که پوشش و محافظت از انتهای مفاصل شما را به عهده دارد، شکسته میشود، این بیماری به وجود می آید که ما آن را به نام استئوآرتریت یا آرتروز میشناسیم. علاوه بر درد و ورم، باعث حرکت دردناک در مفصل مربوطه نیزخواهد شد. این بیماری، اغلب در سنین میانسالی رخ میدهد.

 

 

5- شکستگی

استخوان ترقوه ، بالای بازو و یا کتف شما میتواند شکسته یا ترک برداشته باشد؛ که باعث درد شدید، ورم و کبودی میشود. درافراد مسن ، به دنبال سرخوردن و یا لیز خوردن، و در افراد جوانتر،به دلیل بازیهای ورزشی و یا تصادف ماشین، این اتفاق رخ می دهد.

 درمان درد شانه 

برای بیشتر مشکلات مربوط به شانه، استراحت و فیزیوتراپی ( ترکیبی از ماساژ، آموزش قدرت، و حرکات مخصوص ) به باز پروری قدرت شانه ها کمک زیادی میکند. داروها، برای کاهش درد و ورم گاهی ضروری به نظر میرسند.

جراحی شانه

ممکن است به آن احتیاج نداشته باشید ؛ چرا که فیزیوتراپی، دراغلب موارد جواب خواهد داد. اما مشکلاتی مثل پارگی روتاتورکاف، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در اینگونه موارد، درمان می تواند ازیک آرتروسکوپی ساده تا بیرون آوردن بافت اسکار و حتی جراحی باز بزرگ، جهت باز پروری شانه های شما، متغیر باشد.

 

8- درمان برای مشکلات کمتر رایج

این مشکلات میتواند از عفونت ها گرفته تا تومورها و مشکلات عصب باشد. پزشک شما، برای عفونت باکتریایی و یا زخم عفونی، آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. تومورها، بوسیله جراحی، ممکن است برداشته شوند و مشکلات عصبی، ممکن است ناشی از یک عصب باریک و ساده باشد و یا یک اختلال که بر روی سلولهای مغزی و سلولهای عصبی تآثیر گذاشته باشند( اختلال پارکینسون). در اینگونه موارد باید ازیک متخصص مغزو اعصاب یاری گرفت.

 


بیشتر بخوانید : برای شانه های من چه اتفاقی افتاده است؟ (1)


برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام