نقش دندان در تغذیه و به تبع آن سلامتی بدن، و در مرحلهٔ بعد زیبایی و تاثیر آن در روابط اجتماعی از یک سو، و نیز هزینه‌های بالای درمانی آن، از سوی دگر سبب شده است که دندان و دندانپزشکی مسئله ایی ملموس و جدی در زندگی افراد چه در بعد سلامت فردی و چه از نظر حضور جدی آن، در سبد هزینه خانوار باشد. 

 

آشنایی با دکتر فريال حاجی زاده ،جراح و دندانپزشک:

دکتر فریال حاجی زاده فعالیت خود را در سال 1381 در جزیره کیش آغاز کرد. در آن سال اولین بررسی میزان DMF بر روی 1520 دانش آموز مقطع ابتدایی توسط ایشان صورت گرفت. ایشان در طی 9ماه بعد، درمان پوسیدگی ها و صدور کارت سلامت دهان و دندان را برای اولین بار در جزیره کیش با همکاری مرکز بهداشت انجام دادند.
دکتر حاجی زاده یک سال بعد در تهران روند معاینات دوره ای دانش آموزان و درمان آنها را آغاز کردند به طوری که هرساله بیست مهدکودک و بیست و پنج دبستان را تحت نظارت خود درآوردند.
دکتر فریال حاجی زاده: “برای من دندانپزشکی بیشتر از یک شغل یک عشق مداوم است و بیشترین لذتی که میبرم بودن در کنار کودکانی است که در این سالها بیمار من بودند و با گذشت زمان همچون عضوی از خانواده شان شدم.”

 

 

خدمات دندانپزشک زیبایی(دکتر فریال حاجی زاده):

لمینت دندان:

لمینیت به معنای پوشش نازکی است که سطح دندان را میپوشاند و در دو نوع سرامیکی و ونیر کامپوزیت (لمینیت کامپوزیتی) تهیه میشود. معمولا نیم میلی متر از سطح دندان تراش میخورد و تیزی ها گرفته میشوند و قالب گیری از دندان تراش خورده انجام شده و به لابراتوار فرستاده میشود. پس از آماده شدن، چسب مخصوص لمینیت روی دندان چسبانده میشود.

پرسش و پاسخ هایی در خصوص لمینت دندان:

به منظور پاسخ گویی به سوالات احتمالی مردم عزیز در خصوص لمینت دندان پرس و پاسخ های متداول و کابردی در این خصوص را درج می کنیم.

 

چند نوع لمینت دندان وجود دارد؟

دو نوع. لمینت کام‍پوزیتی و لمینت سرامیکی

آیا لمینت آسیبی به دندان نمی رساند؟
خیر. لمینت کامپوزیتی نه تنها هیچ آسیبی به دندانها وارد نمیکند بلکه چون با مینای دندان باند میشود در جاهایی که دندان دچار ساییدگی یا ترک های ریز شده از مینای دندان محافظت میکند. لمینت سرامیکی هم تراش کمی نیاز دارد که اسیبی به دندان وارد نمی کند.

برای طرح لبخند چه تعداد دندان باید لمینت شود؟
اگر نیاز به اصلاح طرح لبخند باشد ۸ یا ۱۰ دندان جلو لمینت میشود و این موضوع بستگی به خط لبخند افراد دارد.
البته گاهی اوقات با انجام لمینت در ۱ یا ۲ یا چند دندان نتیجه دلخواه حاصل می شود.

دوام لمینت چقدر است؟

ماندگاری انواع لمینت ها بین ۵ تا ۱۰ سال است.

لمینیت دندان چه مراقبت هایی لازم دارد؟

مراقبت از لمینت بسیار ساده است. فقط کافیست چیزهای خیلی سفت با دندان های جلو فشار وارد نشود.

ایمپلنت دندان:

مطالعات نشان می دهد از دست دادن دندانها با مرگ یکی از دوستان یا از دست دادن یکی از اعضای بدن قابل قیاس است چرا که به شدت باعث کاهش اعتماد به نفس شده و فرد را دچار حس شرمساری از برخورد نزدیک میکند، از این جهت ایمپلنتهای دندانی از پیشرفتهای چشمگیر بشر در صد سال اخیر به حساب می آید.

 

نکاتی درباره ایمپلنت:

برای جایگزینی یک دندان توسط ایمپلنت ابتدا قسمت اول (یعنی ساختاری مشابه پیچ) توسط دندانپزشک در استخوان قرار میگیرد؛ مرحله بعد اتصال ساختاری مشابه دندان تراش خورده به قسمت اول و مرحله نهایی قرار گرفتن روکش روی قسمت دوم است. انواع مخلف ایمپلنت، مشابه انواع مختلف خودرو در جهان وجود دارند که مسلما از لحاظ کیفیت و قیمت متفاوت هستند.
همانطور که برای استحکام یک درخت، باید عمق مناسبی از ریشه در خاک موجود باشد؛ در مورد ایمپلنت هم میزان حداقلی از استخوان مورد نیاز است. گاهی اوقات دندانپزشک در ناحیه ای که ضعف در میزان استخوان وجود دارد، از پیوند استخوان برای افزایش استحکام استفاده میکند. از نگاه مردم پیوند استخوان واژه ترسناکی است ولی در واقع یک جراحی ساده محسوب میشود، شاید واژه بازسازی استخوان دقیقتر باشد.

 

 

 

فريال حاجی زاده – جراح و دندانپزشک – شماره نظام پزشكی٨٩٧٦٨

 

 

آدرس کلینیک های دکتر حاجی زاده:

مطب پاسداران: تهران – پاسداران – پایین تر از،میدان نوبنیاد بین کوهستان اول و دوم پلاک 584 طبقه 5
مطب زعفرانیه: تهران – زعفرانیه – خیابان مقدس اردبیلی،بالاتر از میدان الف خیابان الف شمالی،نبش جامی غربی پلاک 25 ساختمان فوژان
تلفن های تماس:
021- 225 670 31
021- 225 650 53
021- 224 292 81
021- 224 292 58
تلگرام: dandanpezesk@