با روش امبدینگ آشنایی دارد؟ اصلا امبدینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟ این روش که برای کاهش وزن در طب سنتی ارائه شد، با کمک طب سوزنی، دست به مبارزه با اضافه وزن در افراد می زند. البته این کاهش وزن با امبدینگ بدون عارضه بوده و خطری بیمار را تهدید نمی کند. با دکتر سلام همراه باشید و کاربردهای امبدینگ در طب سوزنی.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

  آب هم می‌خورم چاق می‌شوم» این جمله را از بسیاری از افراد که دچار مشکل چاقی هستند، شنیده‌اید. این افراد و بسیاری دیگر که با اضافه وزن و چاقی‌شان دست به گریبانند، مدام به دنبال راهی برای رسیدن به تناسب اندام می‌گردند و مدام رژیم‌های غذایی مختلف و حتی روش‌های تهاجمی کاهش وزن را امتحان می‌کنند. به امید اینکه بتوانند روزی جلوی آینه خودشان را لاغر ببینند. گاهی اوقات این روش‌ها به موفقیت می‌انجامد و گاهی وقت‌ها هم افراد به در بسته می‌خورند. اما در سال‌های گذشته روشی در طب سوزنی برای کاهش وزن امتحان شده که به نظر می‌رسد تأثیر مثبتی بر روند کاهش وزن بدون عارضه برای افراد دارد. برای آشنایی با روش امبدینگ و کاربرد آن برای کاهش وزن موضعی توصیه‌های دکتر رضا حشمت، متخصص طب سوزنی و رئیس انجمن طب سوزنی ایران را بخوانید.
کارکرد امبدینگ برای لاغری چیست؟

 نخ و سوزنی که وارد بدن فرد می‌شود در واقع جسم خارجی است که به بدن وارد شده است. دکتر رضا حشمت، متخصص طب سوزنی، در این باره می‌گوید: این جسم خارجی بدن را متوجه می‌کند و بدن برای دفع آن خون‌رسانی و متابولیسم را در آن منطقه زیاد می‌کند و در فرآیند لاغری دقیقا باید همین اتفاق بیفتد که اکسیژن رسانی و خون رسانی بیشتر شود و هورمون‌های ضد التهاب ترشح شود و متابولیسم بالا برود. زمانی که نخ کار خود را انجام می‌دهد، بدن آن را جذب می‌کند. به این ترتیب بدن گول می‌خورد چون جسمی وارد بدن شده که عفونت و حساسیت ایجاد نمی‌کند. به طور مثال در لاغری موضعی در ناحیه شکم با این کار جریان گردش خون در ناحیه شکم بیشتر می‌شود و متابولیسم و چربی‌سوزی بهتر می‌شود.

امبدینگ چیست؟

در طب سوزنی که به آن acupuncture گفته می‌شود روشی به نام امبدینگ وجود دارد که با نامacupuncture embedding شناخته می‌شود که ترجمه فارسی آن طب سوزنی نشایی است. در این روش در واقع روی نقاط طب سوزنی موادی گذاشته می‌شود که این مواد می‌تواند نخ یا کات گوت، ویتامین، داروهای گیاهی و چربی‌سوزها باشد. این درمان شاخه‌ای از طب سوزنی است اما تفاوتی که با طب سوزنی دارد در این است که سوزنی که روی نقطه‌ای خاص وارد می‌شود، پس از خارج شدن تأثیر خود را از دست می‌دهد اما نخ یا ماده‌ای که در سوزن است زیر پوست می‌ماند. به این ترتیب نقطه طب سوزنی را علاوه بر سوزن با مواد دیگری می‌توان تحریک کرد. از آنجا که استفاده از سوزن در طب سوزنی موقتی و در لحظه است، این روش درمان با طولانی بودن و اثرگذاری بیشتر می‌تواند به بیمار کمک زیادی بکند. به طور مثال اگر فردی دچار پا درد شده باشد و نتواند مرتب هر هفته به مطب مراجعه کند این روش به او کمک می‌کند چون این نخ در ۴ هفته اثر می‌کند و بعد در بدن جذب می‌شود. وقتی از نخ به نقطه سوزن در امبدینگ استفاده می‌شود مانند آن است که سوزن در بدن بیمار مانده است، با این تفاوت که نمی‌توان سوزن را داخل بدن بیمار نگه داشت چون عفونت ایجاد کرده و بیمار را اذیت می‌کند. بنابراین از موادی که بیمار را اذیت نمی‌کند، استفاده می‌شود.

لازم نیست رژیم بگیرید

فردی که برای طب سوزنی و امبدینگ مراجعه می‌کند نباید به فکر رژیم غذایی باشد چون طب سوزنی وظیفه‌اش این است که اشتها را کم کند. یعنی بیمار باید زود سیر شود یا ولعش را نسبت به غذا کاهش پیدا کند. اگر چنین اتفاقی نیفتد یعنی طب سوزنی اثر نکرده است. حالا وقتی بیمار بی‌اشتها شد به او رژیم غذایی خاصی داده نمی‌شود و فقط توصیه می‌شود به خصوص شب‌ها کیفیت غذایش را عوض کند. چون طی روز انرژی خورشید وجود دارد و بدن سطح انرژی بالایی دارد و خوابش نمی‌آید. اما شب‌ها که بدن خوابش می‌آید و سطح انرژی کاهش پیدا می‌کند معده می‌خواهد استراحت کند، بنابراین توصیه می‌شود شب‌ها تا قبل از تاریکی هوا، شام میل شود یا بعد از تاریکی غذای سنگین خورده نشود و بیشتر سبزی‌های پخته باشد و گوشت و برنج کمتر بوده و غذا گرم و آبکی باشد که معده شب‌ها بیشتر غذاهای گرم و آبکی را هضم می‌کند. اما باید به این نکته دقت شود که فرد فعالیت روزمره داشته باشد و نیم ساعت ورزش یا پیاده روی را در روز حتما انجام دهد. این روش می‌تواند جایگزین رژیم‌های سخت لاغری باشد.

 

چطور با امبدینگ لاغر شویم؟

همان نقاط طب سوزنی که برای لاغری در نظر گرفته می‌شود را به وسیله کاشت نخ تحریک می‌کنند. در این روش نخ یک بار وارد بدن فرد می‌شود و یک ماه بعد سایز، وزن و اشتهایش مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت رضایت بیمار و پزشک دفعه دوم یک ماه بعد این روش تکرار می‌شود و بار سوم ۶ ماه بعد و به همین ترتیب فواصل زمانی مراجعه بیشتر می‌شود.

چقدر اثر دارد؟

اگر بیمار فقط بخواهد در یک جلسه درمانش را انجام دهد، روش امبدینگ مناسب است. اما گاهی اوقات بین طب سوزنی و امبدینگ بسیاری نمی‌دانند کدام یک تأثیر بیشتری دارد، این کاملا بستگی به بدن فرد دارد و نمی‌توان به یقین درباره میزان تأثیر گذاری آن نظر داد. برخی اوقات فرد به طب سوزنی واکنش بهتری نشان می‌دهد و گاهی هم به امبدینگ و حتی گاهی به ترکیب هر دو. این، موضوعی است که در یکی، دو جلسه اول مشخص می‌شود.

چقدر موفق است؟

امبدینگ در واقع در حال حاضر یک روش جایگزین است و برای همین مانند طب سوزنی که می‌دانیم ۶۷ درصد بین افراد ۲۰ تا ۵۰ سال تأثیر دارد، هنوز بررسی دقیقی روی میزان اثرگذاری آن انجام نشده است.

در حال حاضر آنچه مسلم است این است که مکانیسم اثر امبدینگ لاغری مانند طب سوزنی است.

علاوه بر لاغری و کاهش اشتها برای درد هم می‌توان از این روش استفاده کرد.

عوارض دارد؟

در این روش از یک نخ استفاده می‌شود که در تمام جراحی‌ها و در بخیه‌های جذبی از این نخ نیز استفاده می‌شود و هیچ عارضه‌ای ندارد و فقط مقداری از این نخ در نقاط مورد نظر طب سوزنی با سوزن مخصوص کاشته می‌شود.

احتمال عفونت در کاشت نخ یک در ۳۰۰ است که میزان بسیار کمی است و احتمال حساسیت به نخ هم یک در ۴۰۰ است که باز هم احتمال بسیار ناچیزی است که هر دوی این موارد اگر توسط پزشک آموزش دیده انجام شود در بدن فرد قابل کنترل است چون روشی است که تاییدیه وزارت بهداشت را هم دارد.

بولتن نیوز