یکی از بازی هایی که بچه ها زیاد می کنند و تقریبا میتوان گفت همه ی بچه ها هم تجربه ی این بازی را دارند، دکتربازی است. بعضی از والدین در این مواقع حساسیت های زیادی نشان می دهند و اصلا اجازه نمی دهند که فرزندشان با هم سن و سالان خود دکتربازی کند. بخصوص اگر ببینند که نواحی حساس بدن فرزندشان نزدیک می شوند، واکنش هایی  نشان می دهند که در خور یک مادر یا پدر نیست. در این موارد باید چکار کرد؟ بهتر نیست آموزش صحیح به فرزندتان بدهید؟ با دکتر سلام همراه ما باشید با حریم خصوصی بدن کودک.

نباید والدین احساس کنند که این رفتار بی‌قاعده است. حضور والدین برای قطع این رفتار کافی است. بهتر است که توجه کودک خود را بدون ایراد گرفتن و سرزنش به فعالیت دیگری هدایت کنید. سپس با کودک خود صحبت کنید. به او بگویید که به علاقه و کنجکاوی او به بدن دوستانش آگاه هستید ولی آدم‌ها بدن خود را در مقابل دیگران می‌پوشانند. این کار آگاه کردن او از محدودیت‌هاست، بدون ایجاد حس گناه. این سنین، سنین مناسبی است که لمس خوب و لمس بد را برایشان توضیح دهید. به آن‌ها توضیح دهید که بدن آن‌ها فقط متعلق به خودشان است و حریم خصوصی آن‌ها. هیچ کسی حق ندارد که به بدن آن‌ها دست بزند و آن‌ها را لمس کند. فقط مادر، زمانی که آن‌ها را حمام می‌کند یا می‌شوید، حق دارد. آقا و خانم دکتر هم در حضور پدر و مادر حق دارند که به بدن آن‌ها دست بزنند. پدر، عمو، دایی، برادر و دوست پدر و هیچ زنی حق ندارد به قسمت های خصوصی آنها دست بزند. به او بگویید زمانی که کسی به آنها دست زد و آنها احساس بد یا احساس درد داشتند، به او بگویند که لمس کردن را متوقف کند، سپس به شما بگویند که آن فرد چه کاری کرد که باعث ناراحتی و درد آنها شد.
چه زمانی باید والدین داستان «پرندگان و زنبور» را به فرزندشان بگویند؟
ابتدا در مورد داستان «پرندگان و زنبور» باید توضیحی بدهم. این یک داستان قدیمی است که برای فهم بهتر چگونگی بچه‌دار شدن به بچه‌ها گفته می‌شود. حالا چرا «پرندگان و زنبور»؟
همان طور که می‌دانید زنبور روی گل می‌نشیند و گرده را از گلی به گلی دیگر می‌برد. پس این می‌تواند شبیه دادن اسپرم مرد به زن باشد. از طرفی پرندگان تخم می‌گذارند و در شکم خود نگه می‌دارند. این هم شبیه بارداری مادر است. بچه‌ها روند بچه‌دار شدن را با این داستان بهتر متوجه خواهند شد. برای اطلاعات بیشتر به متن ویکی‌پدیا درباره این داستان مراجعه کنید. متن ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی است.
بحث مهم این هست که بدانید سوالات فرزند شما راجع به مسائل جنسی در یک جلسه اتفاق نمی‌افتد. در یک دوره زمانی سوالات او ادامه دارد. آنها در طول زمان از شما سوال خواهند کرد تا متوجه شوند. پاسخ سوالات باید با توجه به بلوغ آنها و به اقتضای سن آنها داده شود و باید سعی کنیم تا آنها از پاسخ راضی شوند. این راضی شدن به معنای زیاده‌گویی نیست بلکه به قدرت شما در قانع کردن فرزندتان در سنی خاص بستگی دارد. اگر کودک از شما سوال نکند نباید خوشحال باشید و این موضوع را نادیده بگیرید. وقتی او پنج ساله شد، سعی کنید به وسیله کتاب‌های مناسب سن او که او را به سطح تکاملی رشد جنسی او نزدیک می‌کند او را آگاه کنید. گاهی برای والدین سخت هست که واژه‌های مناسبی بیابند ولی کتاب‌های خوب در این زمینه وجود دارند.
در چه سنی باید به دختران درباره قاعدگی گفت؟
در حدود سن هشت سالگی چه به دختران و چه پسران باید درباره قاعدگی گفت. دختران خیلی به دانستن در این مورد علاقه‌مند هستند. بهتر است این اطلاعات در مدرسه به بچه‌ها داده شود یا کتاب‌های مناسب سن آنها در این مورد وجود داشته باشد. برخی مادران درباره تجربیات خودشان و اتفاقاتی که برای آنها در زمان قاعدگی افتاده برای دخترانشان تعریف می‌کنند. این چنین اطلاعات خیلی مهم نیست و به اندازه کتاب مناسب و توضیحات دیگر مهم نیست.

شفا آنلاین