محصولات ضد آفتاب مانعی برای جذب ویتامین دی در بدن

کاهش ویتامین دی موجود در بدن می تواند عوارض جسمانی فراوانی برایمان برداشته باشد، محققین معتقدند استفاده از کرم ضدآفتاب می تواند باعث کاهش جذب ویتامین دی موجود در نورخورشید شود، برخی افراد برای محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از آفتاب از این محصولات استفاده می کنند، راه دیگر دریافت ویتامین دی استفاده از منابع غذایی مفید در این زمینه است.

یک مطالعه نشان می دهد که استفاده بی رویه از کرم ضد آفتاب می تواند یکی از علل کمبود ویتامین D بدن باشد.

آفتاب یکی از منابع تامین ویتامین D است و گیرنده های این ویتامین تقریبا در تمامی سلول های بدن انسان وجود دارند. این ویتامین نقش گسترده ای را در عملکرد و سازوکارهای بدن ایفا می کند. نتایجی که از یک بررسی بالینی در مجله Journal of the American Osteopathic Associationfind منتشر شد، نشان می دهد حدود یک میلیون نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند و این امر احتمالا ناشی از افزایش بیماری های مزمن و همچنین قرار نگرفتن کافی پوست در معرض نور خورشید به علت استفاده از کرم های ضد افتاب است.
کیم فو هاوایدو استادیار دانشگاه تورو و از محققان این مطالعه گفت: مردم زمان کمی را در بیرون از ساختمان ها سپری می کنند و در ضمن، برای پیشگیری از عوارض جانبی نور خورشید معمولا از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند؛ همین امر اساسا از تولید ویتامین D در بدن جلوگیری می کند؛ گرچه ما توصیه می کنیم که افراد تدابیر لازم را برای محافظت از خود در برابر ابتلا به سرطان پوست به کار بندند، اما می توان بدون استفاده از کرم های ضدآفتاب به اندازه متوسط در معرض نور خورشید قرار گرفت تا سطح ویتامین D بدن افزایش یابد.
این محقق گفت: بیماری های مزمنی مانند دیابت نوع 2 و بیماری هایی که مربوط به سوء جذب می شود شامل بیماری کلیوی، کرون و سلیاک تا حد زیادی مانع از بهره برداری بدن از ویتامین D منابع غذایی می شوند.
علائم کمبود یا پایین بودن سطح ویتامین D شامل ضعف عضلانی و شکستگی استخوان است .
حفظ سطح مناسب ویتامین D در بدن و یا افزایش آن تنها با قرار گرفتن 5 تا 30 دقیقه در آفتاب میان روز برای دو بار در هفته محقق می شود و اهمیت دارد که دراین مدت از کرم ضد آفتاب استفاده نشود. برای این کار، کافی است که پاها و دستان بدون پوشش در معرض آفتاب قرار گیرند.
منابع غذایی مانند شیر، غلات صبحانه، و قارچ نیز غنی از ویتامین D هستند.

سلامت نیوز