توضیحات پزشکی درباره آنوریسم قلبی

در مورد بیماری آنوریسم چه میزان اطلاع دارید؟ این عارضه باعث بروز چه مشکلات قلبی در بدن ما خواهد شد؟ از علائم شایع برای ابتلا به آنوریسم می توانیم به درد قفسه سینه، گردن، کمر و شکم اشاره کنیم، این بیماری انواع مختلف دارد که تشخیص نوع آن با پزشک متخصص قلب و عروق است.

آنوریسم به بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره یکی از سرخرگ‌های بدن گفته می‌شود که در اثر ضعف دیواره رگ ایجاد می‌شود.به طور معمول آنوریسم در آئورت (سرخرگ بزرگی که از قلب منشا گرفته و خون را به اعضای پایین بدن می رساند) یا سرخرگ‌های تغذیه کننده مغز، پا‌ یا دیواره قلب ایجاد می‌شود.

علایم شایع آنوریسم

آنوریسم در قفسه سینه باعث درد قفسه سینه، گردن، کمر و شکم می‌شود. درد ممکن است ناگهانی و تیز باشد. آنوریسم در شکم، درد در کمر که گاهی شدید است، بی‌اشتهایی و کاهش وزن و یک توده ضربان‌دار در شکم را به همراه دارد.

آنوریسم در سرخرگ پا ، باعث نرسیدن خون به قدر کافی به نقاط مختلف پا و در نتیجه ضعف و رنگ ‌پریدگی آن می‌شود. همچنین ممکن است پا متورم شود و رنگ آن به آبی تغییر کند یا این که یک توده ضربان‌دار در ناحیه کشاله ران یا پشت زانو وجود داشته باشد.

این فرایند در سرخرگ مغزی باعث سردرد (اغلب ضربان‌دار)، ضعف، فلج یا کِرِختی، درد پشت چشم، تغییر بینایی یا نابینایی نسبی، و تفاوت اندازه مردمک‌ها می‌شود. آنوریسم در عضله قلب، نامنظم شدن ضربان قلب و نارسایی احتقانی قلب را به دنبال دارد.

انواع آنوریسم

1) آنوریسم کیسه ای

یک کیسه در یک طرف دیواره رگ خونی تشکیل می‌شود.

2) آنوریسم دوکی شکل

پدر این نوع آنوریسم دیواره سرخرگ دچار اتساع و تورم از همه طرف می شود و سرخرگ شکل دوک‌مانند به خود می‌گیرد.

3) آنوریسم پاره شده

در این حالت، سرخرگ دچار ترکیدگی می شود و خونریزی به بافت‌های اطراف انتشار پیدا می‌کند.

علل آنوریسم

شایع‌ترین علت آنوریسم، افزایش فشارخون است که سبب ضعیف شدن سرخرگ می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران ، آترواسکلروز (تصلب شرایین)، ضعف مادرزادی سرخرگ (به ویژه در مورد آنوریسم‌های سرخرگ‌هایی که به مغز راه دارد)، عفونت آئورت در اثر بیماری سیفلیس -که البته نادر است – صدمه فیزیکی، عفونت آئورت در اثر بیماری اندوکاردیت (آنوریسم سرخرگ‌هایی که به مغز می‌رود) و عفونت بعد از جراحی آئورت همگی از جمله ریشه‌های بروز آنوریسم محسوب می‌شود.

عوامل تشدید کننده بیماری آنوریسم

– سن بیشتر از ۶۰ سال

– سابقه حمله قلبی

– فشارخون بالا

– استعمال سیگار

– اضافه وزن

– سابقه ابتلا به تصلب شرایین در خانواده

– ابتلا به بیماری پلی آرتریت گره‌ای

از جمله علایم پاره‌ شدن آنوریسم می‌توان به سردرد شدید، دردهای شدید، تند و تیز در قفسه سینه، شکم یا پا و از دست دادن هوشیاری اشاره کرد. اگر پارگی آنوریسم درمان نشود، می‌تواند سبب مرگ شود.

آنوریسم‌ را چگونه تشخیص می‌دهند؟

تشخیص زودهنگام و درمان قبل از این که آنوریسم پاره شود، ضروری است. آزمایش خون از لحاظ انعقادی، نوار قلب، آنژیوگرافی، دیگر عکس‌برداری‌ها، سی تی اسکن و سونوگرافی از راه های تشخیص آنوریسم است. علایم خونریزی ناشی از آنوریسم مغزی به صورت سردرد بسیار شدید و ناگهانی و به طور معمول بدون سابقه قبلی است.

درمان

آنوریسم اغلب به کمک جراحی درمان‌پذیر است. در جراحی، رگ مصنوعی جایگزین آن قسمت از رگ که آنوریسم دارد، می‌شود. جراحی برای آنوریسم قلبی می‌تواند باعث بر طرف شدن بی نظمی ضربان قلب و افزایش طول عمر شود. البته گاهی آنوریسم عود می‌کند.

نکات مهم درباره درمان آنوریسم به قرار زیر است:

– آنوریسم مغزی به جراحی اورژانس نیاز دارد.

– پس از جراحی، کنترل فشارخون بسیار مهم و حیاتی است.

– ترمیم جراحی آنوریسم بستگی به محل و اندازه آن دارد.

– داروهای ضدانعقادی برای جلوگیری از تشکیل لخته و داروهای ضددرد، پس از جراحی تجویز می‌شود.

– برای جلوگیری از عفونت، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم آنوریسم دارید، به ویژه در صورت وجود یک توده

– ضربان‌دار در شکم یا پا و داشتن درد در قفسه سینه یا شکم، بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.

– از طرفی اگر سابقه حمله قبلی داشته و پس از آن دچار بی نظمی ضربان قلب یا علایم نارسایی احتقانی قلب شده‌اید یا در صورت مشاهده هر کدام از علایم پس از جراحی، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

به نقل از سایت medical news today دو محل خطر ساز برای آنوریسم، آئورت وسرخرگ مغزی است. محققان مهم ترین توصیه را ترک سیگار می دانند. دخانیات، عامل خطر پیشرفت آنوریسم به ویژه آئورت است.

واقعیت این است که سیگار کشیدن یک عامل خطر بزرگ برای آترواسکلروز است. نتایج مطالعات نشان می دهد که سیگار کشیدن باعث گسترش سریع تر و چشمگیر آنوریسم آئورت می شود. دود سیگار منبع اصلی رادیکال های آزاداست که باعث استرس اکسیداتیو می شود. استرس اکسیداتیو و آسیب بافتی، التهاب را افزایش می دهد که در نهایت به پارگی رگ های مغزی می انجامد.

آنا