یافته های پزشکی پیرامون سکته مغزی

بهتر است با عوامل تاثیرگذار بر سکته مغزی آشنا شوید بد نیست بدانید، این بیماری خطرناک با اضافه وزن و اختلالات خواب، اختلالات فشار خون و امراض قندی افزایش خواهد یافت . آیا از نشانه های بارز برای سکته مغزی اطلاعی دارید؟ این اختلال پیامدهای ناگواری برای سلامتی ما دربر خواهد داشت.

 یک فوق تخصص بیماری‌های عروق مغز با اشاره به عوامل خطر در بروز بیماری‌های مربوط به عروق مغز گفت: پرخوری هنگام خواب، چاقی، بیماری‌های مرتبط با خواب و نداشتن تحرک، ارتباط مستقیمی با ابتلا به سکته مغزی دارند.

 دکتر  اشکان مولا در افتتاحیه  بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران در ارتباط با بیماری‌های شایع عروق مغز اظهار داشت: سکته قلبی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها بوده که وابسته به فاکتورهای خطر همچون فشار خون بالا, دیابت,چاقی,عدم تحرک و بیماری‌های خواب است.
وی با اشاره به اینکه خروپف هنگام خواب به دلیل انسداد راه تنفس بوده و یکی از نشانه‌های خطر در سکته مغزی است، گفت: افرادی که دچار این مشکل بوده باید به کلینیک‌های خواب مراجعه کرده و حتماً تست خواب انجام دهند.
به گفته این فوق تخصص بیماری‌های عروق مغز، در اکثر مواقع برای بیمارانی که دچار این مشکل هستند استفاده از ماسک‌های DPAP توصیه شده و همچنین کاهش وزن نیز در این زمینه مؤثر است البته اگر این راهکارها جواب نداد در نهایت پزشک جراحی را پیشنهاد می‌دهد.
مولا اضافه کرد: خوشبختانه امروزه در درمان سکته مغزی جهان رو به پیشرفت بوده و در ایران نیز اقدامات مؤثری صورت گرفته است ولی آنچه که حائز اهمیت است تشخیص و اقدام به موقع برای بیمار دچار سکته مغزی است.
وی خاطرنشان کرد: اختلال در تکلم، بینایی، بلع، ضعف در یک طرف بدن از علائم سکته مغزی بوده که فرد در ۴ ساعت طلایی پس از سکته باید تحت درمان قرار گیرد تا بتوان هرچه بیشتر به آن کمک کرد.
بیست و چهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران تا ۱۵ اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است.
سلامت آنلاین