aab-khordan

آب آشاميدني سالم يكي ازبا اهمیت ترین احتیاجات انسان است؛ احتیاجی که برآورده نشدن صحیح آن می‌تواند سبب خیلی از صدمه ها به بدن انسان باشد. آب آلوده سبب  خیلی از مرگ و ميرها در جهان است و مي‌تواند عامل اصلی ابتلا و انتقال امراض پوستي، گوارشي، خوني، قلبي، عروقي، كليوي و سرطان باشد. بچه ها  بیشتر از هرگروه دیگری از اشخاص جامعه به آب سالم احتیاج دارند. آب آلوده علاوه بر مریض کردن آنها بر رشد مغزی آن‌ها هم تاثیر بدی می‌گذارد.

 

خطر سقط جنین، با مصرف آب ناسالم

بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، آب ناسالم و غيربهداشتي سالانه موجب مرگ بيش از یک و نیم ميليون كودك زير 5‌ ‌‌سال بر اثر ابتلا به بيماري اسهال مي‌شود. اگرچه مسئولان استانداري و وزارت نيرو، نيترات موجود در آب تهران را براي سلامت شهروندان بدون خطر بيان مي‌کنند، اما دکتر برنا، پريناتولوژيست و سرپرست گروه بهداشت محيط و حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشکي تهران می‌گوید: «نيترات و نيتريت موجود در آب براثر ترکيب با آمين موجود در بدن به عامل سرطان‌زاي نيتروزآمين تبديل مي‌شود. نيترات موجود در هوا و آب، خطر بروز سرطان‌ها به ويژه سرطان دستگاه اعصاب مرکزي (CNS) را در کودکان و بالغان افزايش مي‌دهد. علاوه‌بر این، افزايش نيترات مصرفي در مادران باردار خطر سقط جنين را هم زیاد می‌کند.»

آب سالم کودکان را باهوش می‌کند

علاوه‌بر این‌که وبا و اسهال بر اثر مصرف آب ناسالم شيوع مي‌يابد و مي‌تواند منجر به مرگ و مير كودكان شود، دانشمندان کانادايي در بررسي‌هاي خود نشان داده‌اند که آلودگي آب‌هاي زيرزميني به فلز منگنز و استفاده از اين آب‌ها براي نوشيدن، مي‌تواند ضريب هوشي کودکان را کاهش دهد. اين دانشمندان تجمع منگنز موجود در آب شير خانه‌هاي مختلف را در کنار ميزان تجمع فلزات آهن، مس، سرب، روي، آرسنيک، منيزيم و کلسيم اندازه‌گيري کردند و سپس يک سري تست هوش که برخي پارامترهاي شناختي، حرکتي و رفتاري را ارزيابي مي‌کردند از اين کودکان گرفتند. محققان توضيح دادند که ضريب هوشي(IQ)  در کودکاني که از آب‌هاي با حداکثر تجمع منگنز بالاي 20 درصد مصرف مي‌کردند به طور متوسط 6 درصد کمتر از هوش کودکاني بود که از آب با منگنز کم يا بدون منگنز مي‌نوشيدند.

مراقب کلیه‌های کوچکشان باشید

متخصصان می‌گویند مصرف آب تاثير مهمي در پيشگيري از ايجاد سنگ کليه در کودکان دارد. دکتر حسن اتوکش، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران می‌گوید: «مصرف زياد آب به دليل اين که باعث رقيق شدن ادرار و کاهش غلظت ادرار مي‌شود، مهمترين تاثير را در پيشگيري از سنگ کليه در کودکان دارد.» به طور کلي در کودکان زير 2 سال، به علت رشد سريع کودک، ميزان اسيد اوريک ادرار بسيار بالاست و به همين علت اين دسته از کودکان در مقايسه با بالغان يا کودکان بالاي 2 سال، بيشتر در معرض ابتلا به سنگ‌هاي کليوي قرار دارند. اگر مصرف مايعات و آب در کودکان در اين سن کم باشد باعث به هم چسبيده شدن مواد اسيدي داخل ادرار ‌شده و در نهايت منجر به سنگ کليه مي‌شود. در واقع این وظیفه والدین است که با مصرف مايعات و به خصوص آب در کودکان را افزايش دهند تا از بروز سنگ‌هاي کليوي پيشگيري شود. رنگ طبيعي ادرار شفاف و به رنگ آب است و بايد مصرف آب آن قدر بالا باشد تا ادرار رنگ طبيعي به خود بگيرد.

دستگاهی برای تولید آب سالم

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی «تراست واتر»، در آشپزخانه منازل نصب می‌شوند و درست در لحظه مصرف، آب آشامیدنی را تا 90 درصد خالص می‌کنند. این دستگاه‌ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس (RO) تمامی آلاینده‌های محلول در آب، مانند کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره‌کش‌ها، آرسنیک، سرب و … را از آب جدا کرده و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد. زنگ آهن جدا شده از لوله‌های فرسوده و قدیمی توسط این دستگاه‌ها به طور کامل از آب جدا می‌شود و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می‌شود. این دستگاه‌ها تمام آلاینده‌ها را از آب جدا می‌کند و آبی گوارا و سالم در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد. آبی که به کودکان شما صدمه نمی‌زند و باعث سلامت رشد جسمی و فکری آن‌ها می‌شود.

منبع-http://www.shahrzadpress.com