بررسی علل های کوتاهی قد و کاهش رشد [فیلم]
رشد قد در کودکان مهم است. اگر کودک رشد قدی مناسب نداشته باشد، ممکن است کوتاه قد باقی بماند. عوامل متعددی هستند که به رشد قدی مطلوب کودک کمک می کنند، عواملی همچون تغذیه مناسب، ورزش، استراحت و خواب کافی. اگر بتوان عادات غذایی مناسب در کودک ایجاد کنیم و ساعات خواب وی را تنطیم کنیم تا خواب کافی داشته باشد، قدمی بزرگ برای رشد قدی مناسب کودکمان برداشته ایم.
 در برخی موارد کوتاه قدی <Stunting>ناشی از سوتغذیه ی مزمن است و در این دسته باید با مکمل تغذیه ای و رژیم صحیح به افزایش رشد قدی کمک کرد .منابع غذایی حاوی کلسیم که در کودکان در حال رشد باید جزو اصلی مواد خوراکی روزانه قرار بگیرد شامل : لبنیات مثل ماست ،پنیر ،کشک ، شیر و آجیلها مثل بادام و کنجد ،حبوبات مثل لوبیا سفید و لوبیا چشم بلبلی ، لوبیا چیتی ، سبزیجاتی مثل کلم بروکلی ، اسفناج و کورن فلکس و … می باشد .

عواملی مثل ورزشهای کششی ، استراحت و خواب کافی نیز جزو موارد حائز اهمیت محسوب میشود . خواب کافی بخصوص در ساعات 10 شب تا 4 صبح برای تمام کودکان برای کنترل و بهبود وضعیت رشد آنها بسیار مهم است چراکه در این ساعات هورمونهای رشد ترشح می شود .هورمون رشد یكی از مهمترین هورمونهای بدن است که در رشد تمامی سلولهای بدن به خصوص رشد استخوانها موثر است. این هورمون در سن نوجوانی باعث افزایش قد میشود. میزان ترشح هورمون رشد طی خواب عمیق شبانه افزایش مییابد.

پس حدود نیم ساعت تا یك ساعت بعد از شروع خواب ترشح هورمون رشد شروع به افزایش خواهد داشت و حدود دو ساعت این افزایش ترشح ادامه مییابد و بعد از آن كاهش مییابد.پس اگر فردی ساعت9 یا10 شب بخوابد، وقت كافی برای خواب عمیق شبانه دارد و هورمون رشد نیز به اوج افزایش ترشح خود میرسد، ولی اگر ساعت یک یا 2 نیمه شب بخوابد، باعث میشود خواب عمیق شبانه اتفاق نیفتد و بنابراین در طول روز احساس خستگی میكند و حتی اگر در سن کودکی و نوجوانی باشد، با این اتفاقر رشد قدی خود را تحت تاثیر قرار داده است .

بهترین پیشنهاد ما برای عزیزانی که در سنین رشد قدی هستند و تمایل به افزایش قد خود دارند مراجعه حضوری به کارشناس تغذیه و دریافت رژیم و مکمل مناسب است . بخصوص والدینی که نگران رشد قدی کودکان خود هستند میتوانند با مراجعه به این مراکز و مشاوره و آنالیز بدنی دقیق گامی موثر در افزایش رشد قدی کودکان خود بردارند .

پروانه کاظمی [ کارشناس تغذیه ]

منبع: شفا آنلاین