خانم های باردار و یا مادرانی که قصد بارداری دارند باید با انواع روش های زایمان آشنایی داشته باشند و با مشورت پزشک خود و معایناتی که صورت می گیرد، بهترین روشی که هم برای سلامت مادر و هم کودک مناسب است را برگزینند. مراکزی هستند که به صورت تخصصی در راستای آگاه سازی مادر در مورد زایمان طبیعی فعالیت می کنند و خانم ها می توانند با مراجعه به این مراکز با این نوع زایمان آشنایی بیشتری پیدا کنند.

فاطمه یوسفی شلیمکی کارشناس مامایی، در حاشیه جشنی که به مناسبت روز جهانی ماما در مرکز مهر مادر در ساری برگزار شد، با بیان اینکه طرح زایمان فیزیو لوژی و تشویق مادران باردار برای زایمان طبیعی حدود ۶ سال است که در کشور در حال اجرا است گفت: مدت 2 سال و نیم است که با مراکز بهداشت و با نظارت دانشگاه علوم پزشکی مشغول آموزش مادران باردار در مرکز مهر مادر است.

وی افزود: در این مدت بیش از ۳۰۰ مادر باردار از دوره های تئوری و ورزشی این مرکز بهره مند شدند.

یوسفی با بیان اینکه از سال ۷۸ فعالیت خود را به عنوان مربی کارورزی مامایی در دانشگاه آزاد ساری ،بابل و مدرس تنظیم خانواده دانشگاه علمی کاربردی ساری آغاز کرده است گفت: از سال 80 در مطب خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده است و مدت ۲ سال و نیم است که با راه اندازی مرکز مهر مادر و با هدف آگاهی بخشی به مادران باردار و تشویق آنها به زایمان طبیعی مشغول آموزش است.

این کارشناس مامایی گفت: آموزش مادران باردار در این دوره ها شامل: بهداشت فردی،تغذیه،بهداشت روان،علائم هشدار، فرق زایمان طبیعی و سزارین، مراحل زایمان،شیر دهی و نوزاد همراه با تکنیک های تنفسی، تن آرامی،آموزش ویژه پدران و استفاده از مامای همراه هنگام زایمان است.

فاطمه یوسفی افزود: رفتار دوستانه و ایجاد اطمینان خاطر برای مادران باردار و تشویق آنها در صورت مناسب بودن وضعیت جسمانی آنها در این دوره خاص و تشویق آنها به انجام زایمان طبیعی موجب آرامش خاطر و افزایش اعتماد به نفس بیشتر مادران باردار می شود و می توانند دوران بارداری را راحت تر به پایان برسانند .

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان