آنفلوانزا از جمله خطرناک ترین بیماری هایی است که سلامت طیور و همچنین انسان را بطور جدی تهدید می کند. عامل آنفلوانزا گاهی میکروبی و گاهی ویروسی است. ابتلا به این بیماری حتی ممکن است موجب مرگ خود پرنده و یا فرد مصرف کننده آن شود. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

رئیس نظام دامپزشکی سیستان و بلوچستان و اداره دامپزشکی زابل گفت: آنفلوانزای فوق حاد طيور يک بيماری ويروسي پرندگان است که همه ساله با شروع فصل سرما درباره آن بیشتر می‌شنویم.

‌دکتر حامد گنجعلی: ويروس‌های آنفلوانزا دارای 3 نوع تيپ C,B,A هستند که در طيور فقط تيپ A مي‌تواند ايجاد بيماری کند.

‌وی ادامه داد: اين تيپ علاوه بر طيور، ساير حيوانات از جمله خوک، اسب و همچنين انسان را درگير مي‌‌کند، لذا آن را جزو بیماری‌های زئونوز(مشترک بین انسان ودام) می‌دانند.

وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان جزو 5 استانی است که پذیرای پرندگان مهاجر در فصول مختلف می باشد اما خوشبختانه تا کنون هیچ موردی از این بیماری چه در پرندگان و چه در انسان‌ها در این استان مشاهده نشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه فرهنگ مردم منطقه سیستان بگونه ای است که اغلب در محل زندگی خودشان ماکیان(مرغ-خروس) و پرندگان زینتی را نگه می‌دارند، افزود: مردم می‌بایست در زمینه نگهداری و رعایت نکات بهداشتی توجه لازم را داشته باشند.

این مقام مسئول اضافه کرد: ميزبان‌ها‌(‌پرندگان حساس به بيماری) مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زينتي، پرندگان وحشي و شتر مرغ از پرندگان حساس به بيماری هستند و پرندگان وحشي و آبزی مي‌توانند بدون اينکه خود مبتلا به بيماری شوند، ويروس‌های آنفلوانزای طيور را با خود جابجا کنند.

رئیس اداره دامپزشکی زابل، علائم بيماری در طيور را انتشار ناگهاني بيماری در گله با شروع ناگهاني تلفات با روند افزايش در گله، کاهش شديد مصرف دان، افت ناگهاني و شديد توليد تخم مرغ روزانه، علائم تنفسي حاد، سياه شدن و خونريزی تاج، ريش و ساق پای طیور عنوان کرد.

گنجعلی همچنبن نحوه انتقال بيماری به انسان را نیز از طریق‌ تماس با پرندگان وحشي و پرندگان آبزی آلوده، کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده، تهيه دان از منابع غير مطمئن بخصوص کانونهای آلوده، پراکنده شدن کود مرغداری‌ها وفضولات پرندگان به محيط اطراف، عدم پاکسازی و ضد عفوني کامل محل نگهداری پرنده و لوازم و تجهيزات مربوطه  ذکر کرد.

وی گفت: ويروس آنفلوانزاي پرندگان از طريق ترشحات بدن پرنده آلوده به ويروس اين بيماري، ممكن است به انسان منتقل شود به همين علت توصیه می‌‌شود در صورتي كه با جسد يك پرنده مرده مواجه شديد، به هيچ وجه به آن دست نزنيد، چون ممكن است علت مرگ آن آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان باشد و لمس آن موجب انتقال اين بيماري شود و در صورت لمس هر پرنده‌اي بلافاصله دست‌هاي خود را آب و صابون بشويید.

رئیس نظام دامپزشکی استان و اداره دامپزشکی زابل در ادامه با بیان این مطلب که ويروس آنفلوانزاي پرندگان از طريق خوردن گوشت پرنده منتقل نمي‌شود، به خصوص اگر گوشت پرنده در حرارت بالاي 70 درجه پخته شده باشد، تصریح کرد: بنابراين توصيه می‌‌شود كه در هر صورت گوشت پرندگان به صورت كاملا پخته مصرف شود و براي كندن پوست و پر آنها حتما از دستكش استفاده شود.

گنجعلی راه‌های پيشگيری از بيماری را‌ جلوگيری از ورود پرندگان وحشي به محل نگهداری مرغ از طريق نصب توری و ترميم خرابي‌های آن، رعايت اصول بهداشتي و امنيت زيستي در مرغداری‌ها ومحل نگهداری طیور، ضد عفوني کامل محل پرورش پرنده و تجهيزات آن، ممانعت از ورود حيوانات ديگر به عنوان ناقلين مکانيکي(سگ وگربه) به محل پرورش طیور، اعلام هر نوع کاهش شديد مصرف دان، کاهش شديد توليد يا افزايش تلفات به نزديکترين اداره دامپزشکي اعلام کرد.

وی در ادامه افزود: بيماري آنفلوانزاي پرندگان به علت ماهيت آن بيشتر يك بيماري شغلي محسوب مي‌شود و بيشتر شكارچيان و افرادي كه در مرغداري‌ها كار مي‌كنند، در معرض خطر اين بيماري قرار دارند، اين افراد بايد حتما آموزش‌هاي لازم را براي پيشگيري از اين بيماري ببينند، حتما بايد هنگام لمس پرندگان دستكش به دست داشته باشند و دهان و بيني خود را بپوشانند.

رئیس اداره دامپزشکی زابل از مردم خواست تا از شکار و نگهداری پرندگان مهاجر و بومي آبزی خودداری نمایند.

گنجعلی همچنین با بیان اینکه اهالي روستاها باید از رهانمودن مرغهای بومي و ديگر ماکيان بصورت چرای آزاد خودداری و آنها را در مکان‌های سر پوشيده نگهداریکنند، چون امکان انتقال بيماری به طيور بومي از طريق تماس با پرندگان وحشي وجود دارد، افزود: صاحبان طيور بومي در صورت مشاهده تلفات غیرعادی در طيور، مراتب را سريعا به نزديکترين اداره دامپزشکي اعلام کند.

منبع: ایسنا