بیماری آرتروز یا همان سائیدگی مفاصل, یکی از مشکلات مفصلی است که بیشتر افراد میانسال به آن مبتلا می شوند. متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. متخصصان ارتوپد می گویند: شما می توانید پیشگیری های لازم را برای جلوگیری از بیماری یا مراقبت هایی را برای کاهش درد انجام دهید. با دکتر سلام همراه باشید.

فعالیت های بدنی روزانه گاه باعث می شوند مفاصل به طور مرتب در معرض ضربه قرار گیرند و این ضربه ها آسیب هایی به بافت غضروفی مفصل وارد می کنند. بدن تا جایی که می تواند این آسیب ها را ترمیم می کند.

گاه شدت آسیب های وارده به مفصل بیش از قدرت ترمیم بدن است و یا به دلایلی قدرت ترمیم بدن کاهش می یابد و نمی تواند آسیب های مکرر را ترمیم کند. در این شرایط بافت غضروفی بین مفاصل تخریب و بیماری آرتروز شروع می شود.

هفت عامل بروز بیماری آرتروز عبارتند از: دلایل ژنتیکی، جنسیت (آرتروز در میان زنان شیوع بیشتری دارد)، فعالیت سخت بدنی که فشار زیادی به مفاصل وارد می کند، اضافه وزن، ورزش های سنگین، بیماری های متابولیک (همچون دیابت).

ابتلا به بیماریآرتروز الزاما ارتباطی با سن و سال ندارد. امروزه جوانان نیز از درد مفاصل شاکی هستند. آرتروز زمانی پدید می آید که بافت غضروفی بین مفاصل تخریب و استخوان ها روی هم سائیده شوند.

نشانه های بیماری آرتروز و امکانات درمانی

درد، کشش و خشکی مفاصل بعد از استراحت و کاهش انعطاف پذیری آنها در خم و راست شدن و مشکلات حرکتی غالبا اولین نشانه های آرتروز هستند. مشکلات حرکتی بیش از هر چیز به علت فرسایش بافت غضروف ها به وجود می آید. استهلاک و فرسودگی مفاصل دردهای بیماری آرتروز را تشدید می کند.

 آرتروز زانو یا گرفتگى شریان؟

اغلب افراد مبتلا به بیماری آرتروز از کاهش قابلیت تحرک و چابکی مفاصل شکایت دارند. هر حرکتی با صدای ناخوشایند تق تق مفاصل همراه است. رطوبت و سرما درد را شدت می بخشد. پیش روی بیماری را می توان با پرهیز از تحمیل بار اضافی بر مفاصل کنترل کرد. ورزش هایی چون دوچرخه سواری و شنا که مفاصل را تقویت می کنند نیز مفید هستند.

 

روش های درمانی بیماری آرتروز

هدف از روش های درمانی بیماری آرتروز کاهش درد و افزایش میزان تحرک مفاصل است. این روش ها به دو دسته طبقه بندی می شوند: محتاطانه و اعمال جراحی. در روش های محتاطانه پزشک تلاش می کند از فشاری که بر مفاصل فرسوده وارد می شود بکاهد. تغییر عادات غذایی، تحرک و درمان های طبیعی از جمله درمان های بیماری آرتروز به روش محتاطانه هستند.

استفاده از داروهای ضدالتهاب حاوی کورتیزون که کاهش دهنده درد هستند نیز از درمان های محتاطانه به شمار می آیند.
– حتی الامکان استفاده کمتر از پله و سطوح شیب دار
– کاهش فعالیت های شدید بدنی
– بلند نکردن اجسام سنگین
– بلند کردن اجسام از روی زمین به شیوه درست

روش های محتاطانه بیماری آرتروز

از مهم ترین روش های کاهش علائم بیماری آرتروز تغییر روش زندگی است. داروی معجزه گری برای درمان بیماری آرتروز وجود ندارد. اما برخی مواد غذایی در کاهش درد موثر هستند. میوه جات، سبزیجات و غلات و ماهی در تسکین التهاب تاثیر دارند و از سائیدگی بیشتر مفاصل جلوگیری می کنند.

نکته مهم دیگر مصرف کافی مایعات، آب معدنی و چای های گیاهی مختلف برای کمک به دفع مواد سمی از کلیه هاست. این کار موجب بهبود سوخت وساز بدن می شود.

انجام نرمش های کششی و تقویتی می تواند تا حد زیادی انعطاف مفاصل را افزایش داده و آنها را قوی نگه دارد. شنا و پیاده روی از ورزش های مناسب هستند. کاهش وزن تا حد زیادی درد ناشی از بیماری آرتروز را کم کند. حتی چند کیلو کاهش وزن هم تاثیرات مهمی در کم کردن علائم بیماری دارد.

استفاده از وسایلی مانند کفی های مخصوص کفش و بریس های زانو می تواند در کاهش درد موثر باشد. استفاده از عصا نیز می تواند تا حدی درد ناشی از این بیماری در مفصل ران و زانو را کم کند.

عمل جراحی در بیماری آرتروز

عمل جراحی بیماری آرتروز تنها زمانی توصیه می شود که هیچ یک از روش های محتاطانه موثر نباشد. پیوند غضروف، پروتز و آرتروسکوپی از روش های موجود برای درمان به وسیله اعمال جراحی است. تشخیص بهترین روش بیماری درمان فقط در صلاحیت پزشک متخصص است.

tnews