چگونه می توان سرطان را از دید دستگاه ایمنی بدن مخفی کرد؟ اگر بتوان اینکار را کرد گامی بزرگ در سرکوب این بیماری خواهیم برداشت. طبق نتایج مطالعات دانشمندان و محققان این طور استنباط شد که وقتی سلول های سرباز سیستم ایمنی را با استفاده از پلاکت سرکوب کنیم، می توانیم سلول های سرطانی را از دید دستگاه ایمنی بدن مخفی نگه داریم.

به نقل از روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس دیلی، پلاکت های خون نوعی مولکول ترشح می‌کنند که فعالیت سلول های T در سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند. این مولکول که TGF-beta نام دارد، از سال‌ها قبل به دلیل نقش آن در رشد سرطان شناسایی شده است.

بیشتر مولکول‌های TGF-beta غیر فعال هستند. مطالعات جدید نشان می‌دهد سطح پلاکت پروتئینی به نام GARP دارد که مولکول‌ های TGF-beta را به دام می‌اندازد و آنان را فعال می کند. پلاکت ازطریق جریان خون در سراسر بدن گردش می‌کند و به ایجاد لخته کمک می‌کند. از طرفی پلاکت منبع اصلی مولکول‌های TGF-beta است که با سرکوب سلول های T در سیستم ایمنی، سلول های تومور را از دید سیستم ایمنی پنهان نگه می‌دارند.

آزمایش‌های حیوانی نشان می‌دهد سلول درمانی در ترکیب با داروهای ضد پلاکتی مانند آسپرین در درمان ملانوم (شایع‌ترین نوع سرطان پوست) موثرتر است.

این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است و می تواند به راه‌های درمانی موثری برای سرطان بیانجامد. نتایج این مطالعه در نشریه Science Immunology منتشر شده است.

ایرنا