کنترل و مدیریت بیماری هموفیلی

افرادی که از بیماری هموفیلی رنج میبرند باید از برخی روش های موثر برای مدیریت و کنترل این عارضه کمک بگیرند، از جمله می توانیم به رعایت بهداشت دهان و دندان، پرهیز از مصرف خودسرانه داروها ، ورزش منظم ومعاینات و واکسیناسیون سالیانه اشاره کنیم. به برخی از توصیه های پزشکی در این باره دقت کنید. 

۱۸ اردیبهشت، روز بیماری‌های خاص نامگذاری شده است. بیماری هموفیلی، جزو بیماری‌های خاص محسوب می‌شود. اگرچه هموفیلی درمان‌پذیر نیست، اما راه‌هایی برای مدیریت این بیماری و جلوگیری از دوره‌های خون‌ریزی ناشی از آن وجود دارند. در ادامه با مهم‌ترین و بهترین راهنمایی‌ها برای افراد مبتلا به هموفیلی آشنا می‌شویم که توسط Mayo Clinic و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) ارائه شده‌اند.

ورزش کنید!

ورزش منظم، واقعا برای حفظ وزن در محدوده سالم و تقویت استخوان‌ها و عضله‌ها مفید است. البته افراد مبتلا به هموفیلی باید از انجام دادن ورزش‌هایی که ریسک آسیب‌دیدگی یا احتمال برخوردهای شدید دارند،‌ دوری کنند. بهترین ورزش‌های ایمن برای این بیماران عبارت‌اند از شنا، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری.

مراقب داروهای خاص باشید!

افراد مبتلا به هموفیلی باید از داروهایی که می‌توانند خون را رقیق کنند (مثل وارفارین و هپارین)،‌ دور بمانند. علاوه بر این، استفاده از داروهای بدون نسخه مانند آسپیرین و ایبوپروفن برای این بیماران ممنوع است. البته مصرف استامینوفن برای تسکین درد، خطری برای این بیماران به‌وجود نمی‌آورد.

بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید!

رعایت بهداشت دهان و دندان برای افراد مبتلا به هموفیلی ضروری است. درواقع، این کار از مراجعه آنان به دندان‌پزشک و خون‌ریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. البته این بیماران می‌توانند از دندان‌پزشکان برای مراقبت کامل از لثه و دندان‌ها مشورت بگیرند.   مراقب کودکان باشید! آن دسته از کودکان مبتلا به هموفیلی که قصد ورزش کردن (مانند دوچرخه‌سواری) دارند، باید از کلاه ایمنی، زانوبند و آرنج‌بند استفاده کنند. به‌علاوه، این کودکان باید بعد از قرار گرفتن در خودرو بلافاصله کمربند ایمنی را ببندند. بازی‌های پُر جنب‌وجوش نیز برای این کودکان مناسب نیستند. اگر کودک شما مبتلا به هموفیلی است، باید خانه را طوری ایمن‌سازی کنید که شانس آسیب‌دیدگی کودک به حداقل برسد.

معاینات و واکسیناسیون سالیانه را انجام بدهید!

انجام دادن معاینات سالیانه در مراکز درمان هموفیلی برای مراقبت از این بیماران کاملا ضروری است. افراد مبتلا به هموفیلی باید به‌طور منظم برای بررسی بیماری‌های خونی آزمایش کامل خون بدهند و درباره استفاده از واکسن هپاتیت A و BB نیز با پزشک مشورت کنند

سلامتیسم