در درمان سرطان سینه پیشرفته، به منظور افزایش کیفیت زندگی روزمره، درهای بازی وجود دارد؛ اما شما نیز در آن نقش دارید. باخودتان خوب صحبت کنید، چون تحمل درمان، میتواند شما را در بسیاری از فراز و نشیب های زندگی به همراه سرطان سینه پیشرفته، کمک کند. مراقبت از خود، همیشه مهم است؛

چه ذهنی، چه فیزیکی و یا احساسی؛ چون این مسئله ، باعث میشود تا سیستم ایمنی بدن شما بالاتر رفته و با امید بسیار برای درمان، بطور مثبت به جلو حرکت کنید. به یاد داشته باشید در این راه، شما تنها نیستید:

1- با کسانی که دوستشان دارید، وقت بگذرانید

در نشریه ای به نام ” مجله سرطان” ، از قول پزشک متخصص آمده است که : ” گذراندن زمان، با کسی که دوستش دارید، می تواند باعث شود تا احساس کنید تنها نیستید و تکیه گاهی دارید “. این کار، برای فوران احساسات شما، راهی بازخواهد کرد. از طرف دیگر باید یاد بگیرید در هنگام نیاز، از دیگران کمک بگیرید. برای قبول مسئولیتهای زندگی، کار و فرزندانتان، این بهترین راه است.

2- خوب بخورید

برخی از افراد مبتلا به سرطان، دچار کاهش وزن و برخی دیگر دچار افزایش وزن میشوند. جفظ یک رژیم غذایی سالم ، باعث میشود تا احساس بهتری داشته باشید. خوب خوردن، خلق شما را بالا برده و به شما انرژی بیشتری می دهد.

3- ورزش منظم داشته باشید

زمانی که از داروهای شیمی درمانی استفاده میکنید، انجام  ورزش های روزانه سخت خواهد شد؛ اما راه رفتن ساده، میتواند سطح انرژی شما را بالا برده و استرس شما را کاهش و عملکرد روده های شما را بهتر سازد. از طرف دیگر، زندگی اجتماعی شما را نیز ارتقا خواهد داد؛ البته به شرطی که به همراه دوستانتان این برنامه را طرح ریزی کنید. مدیتیشن و نرمش روزانه نیز میتواند برای حفظ یک سطح سلامت قابل قبول، در زمانهای پر استرس، به شما کمک کند. بهتر است قبل از انجام هر کاری با پزشک خود درباره سطح ورزش مناسب خودتان، صحبت کنید.

4- درباره آنچه به جا خواهید گذاشت، فکرکنید

افراد مبتلا به سرطان، تمایل دارند درباره میراث خود فکر کنند . برای والدین مبتلا، این میراث میتواند نوشتن نامه ای به فرزندشان، برای توضیح این رخداد مهم که ازاین به بعد، دیگر پدر یا مادر اینجا نیستند ، باشد . این کار برای دیگران نیز میتواند الهام بخش باشد. البته در موارد خیلی حساس، مددکاران اجتماعی و درمانگران حرفه ای، بسیار کمک کننده هستند.

5- ارتباط با تیم مراقبت های بهداشتی

وقتی سرطان وارد می شود، افراد اغلب، احساس عدم کنترل درباره آینده خود، سلامتی و امکانات ظاهری خودشان را دارند. ارتباط با تیم مراقبت های بهداشتی، میتواند به شما در به دست آوردن مجدد کنترل و احساس قدرت، کمک کند. علاوه بر آن، از نظر اجتماعی نیز برای شما مفید است چون می فهمید که شما تنها کسی نیستید که سرطان دارید.

6- جستجوی کمک حرفه ای

چنانچه درباره مقابله با احساساتتان و عوارض جانبی داروهای شیمیایی ترسان و نگران هستید، نترسید، بلکه در جستجوی یک کمک حرفه ای از میان متخصصان سلامت روان، یک پیشوای روحانی و یا کس دیگری باشید. در فکر بیمارستان هم باشید ؛ آنها از راههای مختلف میتوانند به شما کمک کنند. از پزشکتان بخواهید برای جستجوی یک فرد حرفه ای که به نظرش بهترین است، به شما کمک کند.


بیشتر بخوانید: تشخیص سرطان سینه در سنین پر شور جوانی


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام