چگونه میتوان یک بیماری را از بوی ادرار فرد تشخیص داد؟ سرطان پروستات جزء آن دسته از بیماری هاست که ادرار فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد. درار این افراد حاوی موادی است که در ادرار افراد سالم، دیده نمی شود. در نتیجه بوی ادرار در فرد مبتلا و فرد سالم با هم فرق دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

محققان در حال توسعه روشی برای تشخیص سرطان پروستات <Prostate Cancer>برمبنای بوی ادرار هستند که عقیده دارند وقتی کامل شود می‌تواند پزشکان را از انجام نمونه‌برداری بافتی برای تشخیص این بیماری بی‌نیاز کند.

آنها می‌گویند بررسی‌های‌شان نشان داده که 90 درصد ادرار افراد مبتلا به سرطان پروستات حاوی مواد فراری است که در ادرار افراد سالم وجود ندارد و این می‌تواند مبنای تشخیص این بیماری بر اساس بو کشیدن باشد.

سرطان پروستات از جمله شایع‌ترین سرطان‌ها است و تخمین زده می‌شود از هر ده مرد برای یکی در طول عمرش تشخیص سرطان پروستات داده می‌شود. پروستات غده‌ای است که در پشت مثانه قرار گرفته و وظیفه آن تولید مایعی است که اسپرم‌های تولید شده را در بیضه در خود نگهداری می‌کند. ادرار از طریق مجرایی از وسط پروستات عبور می‌کند. هرچه تشخیص سرطان پروستات زودتر و در مراحل ابتدایی‌تر داده شود درمان آن موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.
پزشک با دیدن بعضی علائم بیمار را معاینه کرده و تست خونی به عمل می‌آورد و اگر شک به سرطان پروستات بالا بود اقدام به نمونه‌برداری از بافت پروستات می‌کند. این کار قطعا پرهزینه، ناراحت کننده و با عوارض احتمالی است. مشاهدات قبلی نشان داده که سگ‌ها می‌توانند با بو کردن ادرار تشخیص سرطان پروستات را با 98 درصد موفقیت به انجام برسانند. حالا محققان می‌گویند ماده‌ای را که موجب این تغییر بو در ادرار این افراد می‌شود پیدا کرده‌اند.
محققان دانشگاه ایندیانا در امریکا قبلا سنسورهایی را ابداع کرده بودند که می‌تواند با بو کردن نفس انسان پایین بودن قند او را تشخیص بدهد. آنها حالا با مطالعه ادرار یکصد مرد که با احتمال وجود سرطان پروستات نمونه‌برداری شده و انجام نوعی از اسپکترومتری به نام gas chromatography-mass spectrometry موفق به یافتن موادی در ادرار 90 درصد از مبتلایان به این سرطان شدند.
آنها می‌گویند اگر بررسی‌شان در تحقیقات گسترده‌تری که انجام خواهند داد تایید شود می‌توانند با تهیه سنسور بویایی که این مواد را حس کند نیاز به انجام بیوپسی و نمونه‌برداری را برای تشخیص سرطان پروستات در بسیاری از افراد مرتفع کنند.

شفا آنلاین