کاریزما توانایی مسحور کردن و تحت تأثیر قرار دادن دیگران است، حاصل ارتباطات عالی و مهارت‌ های میان‌ فردی که می‌ توان آنها را آموخت و بهبود بخشید، بنابراین، شکوفایی آن امکان‌ پذیر است و می‌ توان بسیاری از عوامل کلیدی در شکل‌ گیری یک شخصیت کاریزماتیک را شناسایی کرد.

در این مقاله شما را با هفت ویژگی یک شخصیت کاریزماتیک آشنا می‌ کنیم.

۱. مشتاقانه گوش می‌ دهند

– حین گوش دادن به حرف‌ های طرف مقابل، تمام توجه خود را به او معطوف کنید و اگر پرسشی به ذهن‌ تان رسید، بپرسید. محققان دانشگاه کلورادو دریافته‌ اند که سراپا گوش بودن می‌ تواند جلوی سوء تفاهم را بگیرد و افراد را به بیشتر حرف زدن ترغیب کند. گوش دادن توأم با اشتیاق و توجه، ارتباطات شما با خانواده، دوستان و همکاران‌ تان را بهتر می‌کند. شنوندگان خوب، نزد مردم نیز جایگاه مثبتی دارند.

۲. واضح صحبت می‌ کنند

– عجله نکنید و روی هر جمله فکر کنید. هر چه بیشتر از صداها، کلمات و عبارات پر کننده (اِ، اوم، مثلا، راستش، میدانی و غیره) استفاده کنید، وضوح کلام شما کمتر می‌ شود. به ویژه، هنگامی که با بیش از یک نفر یا با گروه تازه‌ ای از افراد صحبت می‌ کنید، از پیش تمرین کنید.

۳. واقعی لبخند می‌ زنند

– یک لبخند واقعی، لبخندی است که از درون جان می‌ گیرد و با چشم‌ و لب خندان نمایان می‌ شود و به آن لبخند دوشن می‌ گویند. منظور ما این نیست که همیشه و همواره باید لبخند به لب داشته باشید! اما زمانی که لبخند شما واقعی باشد، افراد تمایل بیشتری به صحبت کردن با شما پیدا می‌ کنند.

– افزون بر این، مشخص شد که «ظاهر» هیچ ارتباطی با میزان رضایت از زندگی ندارد و همه چیز از باطن افراد نشأت می‌ گیرد. زمانی که از درون لبخند می‌ زنید و این‌گونه به شخصیت مهربان‌تان جلا می‌ بخشید، بیشتر از آنچه که فکرش را می‌ کنید به دنیا انرژی مثبت می‌ دهید و همان انرژی را از دنیا دریافت می‌ کنید.

۴. صاف می‌ ایستند

– تصور کنید نخی از ناف تا سر شما کشیده شده و شما را به سقف متصل کرده است. این ترفند رقاصان کهنه‌ کاری است که می‌خواهند حالت بدنی درست را تمرین کنند و این متد برای ما هم مفید است. حالت بدنی خوب، ما را مطمئن و استوار جلوه می‌ دهد. اگر از حالت بدنی‌ تان احساس اطمینان نمی‌ کنید، آنقدر این تمرین را تکرار کنید تا بالاخره بتوانید آن را به خوبی انجام دهید. فراموش نکنید شانه‌های‌ تان را پایین نگه‌ دارید.

۵. تحسین و نحوه‌ی بیان را ارج می‌ نهند

– آیا تاکنون این جمله را شنیده‌ اید: «نحوه‌ی بیان گفته‌ ها مهمتر از خود گفته‌ هاست». اگر ناچار به انتقاد از کسی هستید، پیش از این کار، به این فکر کنید که دوست دارید از خودتان چگونه انتقاد شود. رُک باشید، به مشکل موجود بپردازید، راه‌ حل پیشنهاد کنید، بازخورد دریافت کنید و یک چارچوب زمانی ایجاد کنید. همزمان، جایی‌ که حق با طرف مقابل است، حرفش را تأیید و از او تعریف کنید. کاری کنید که دیگران در صورت داشتن شایستگی، احساس مهم بودن کنند، مثلا: پس از یک پروژه‌ی تکمیل‌ شده یا ارائه‌ ای که خوب پیش رفته است، از افراد تعریف کنید. ایجاد اعتماد به نفس در خودتان عالی است، اما ایجاد اعتماد به نفس در دیگران، کاری است که یک شخصیت کاریزماتیک انجام می‌ دهد.

۶. نام‌ها را به یاد می‌ آورند

– دِیل کارنِگی (Dale Carnegie)، نویسنده‌ی افسانه‌ای‌ و موفقی که به عنوان «آقای کاریزما» معروف است، زمانی گفت: «نام یک فرد برای خود او، شیرین‌ ترین نام و مهم‌ ترین صدا به هر زبانی است». نام،‌ ساده و در عین حال تأثیرگذار است. وقتی برای نخستین بار نام کسی را می‌شنوید، آن را با گفتن جملاتی نظیر: «سلام، سارا!» یا «از دیدار تو خوش‌ بختم سارا!» برای او تکرار کنید. هنگام پایان دادن به صحبت نیز از نام فرد استفاده کنید که کمک بسیار زیادی خواهد کرد. می‌ توانید نام افراد را روی پیشانی آنها تجسم کنید یا آن را با یک ویژگی از صورت‌ شان به خاطر بسپارید، مثلا: «چشمان سارا». اگر هیچ کدام کمکی به شما نکرد، پس از آشنایی با یک فرد جدید، نام او را همراه با یک واژه ای کوتاه توصیفی در تیلیفون همراه خود ثبت کنید.

۷. ارتباط چشمی برقرار می‌ کنند

– چه زمانی که فردی در حال صحبت کردن با شماست و چه زمانی که خودتان در حال صحبت با کسی هستید، تماس چشمی را فراموش نکنید. تماس چشمی یکی از مهمترین جنبه‌ های ارتباطات است و این امکان را به شما می‌ دهد که ببینید پیام شما واقعا به فرد مقابل منتقل شده است یا نه. تماس چشمی باعث می‌ شود هم طرف مقابل روی صحبت‌ های شما متمرکز باقی بماند و هم شما روی واژه ها و معانی آنها متمرکز باقی بمانید. اگر قرار است سخنرانی کنید، تا جای ممکن با تمام حضّار، تماس چشمی برقرار کنید، زیرا با این کار، آنها احساس نزدیکی بیشتری با شما خواهند کرد.

منبع: دکتر سلام