سوال کاربر: سلام دکتر. من خلبان هواپیما هستم.متاسفانه بعد از کم و زیاد کردن ارتفاع گوشهایم می گیرد. اکثرا بعد از فرود آمدن دچار گوش درد می شوم و گوش چپم تیر می کشد. آیا پرواز به گوش آسیب می رساند و باعث ضعیف شدن گوش می شود؟ سپاس

پاسخ پزشک:

با سلام
نیاز به معاینه توسط متخصص گوش و حلق و بینی هست.
احتمالا مشکل در شیپور استاش (رابط و متعادل کننده ی فشار بین گوش میانی و حلق بینی ) هست .
عدم فعالیت مناسب شیپور استاش که معمولا به دنبال انسداد به جهت التهاب از علل مختلفی مثل سرماخوردگی، عفونت سینوسها و آلرژی بینی(شایع) و چند علت غیر شایع که نیاز به جراحی پیدا کند اتفاق میفتد موجب میشود هوا به گوش میانی راه پیدا نکند و در بخش خارجی پرده گوش بیشتر از بخش داخلی شده و پرده گوش را به سمت داخل گوش هل داده و اعصاب پرده گوش را تحت تأثیر قرار داده ودر نتیجه پرده در اثر برخورد امواج صوتی به خوبی مرتعش نمی‌شود و اختلال در شنوایی را به عنوان علامت اصلی ایجاد میکند و همچنین ممکن است درد گوش داشته باشید از جمله علائم دیگر:احساس پری در گوش، وزوز گوش و سرگیجه میباشد. جهت تشخیص علت انسداد نیاز به معاینه میباشد. اما جای نگرانی نیست چون پس از رفع علت احتمالی انسداد علائم می‌توانند طی چند ساعت تا چند هفته بهبود یابند و دیگر تکرار نشوند.

  • سوال از شما پاسخ از ما. تنها کافیست در بخش نظرات هر مطلب، مشکلتان را با ما در میان بگذارید تا دکتر سلام مشکل شما را حل کند.

آلودگی صوتی منجر به آسیب رسانی به گوش می شود