دومين انتخاب ما از لحاظ مواد آلي است. مثلا گوشت گوساله اي که علف خورده چهار برابر گوشت گوساله اي که از ذرت تغذيه کرده امگا ۳ دارد.

انتخاب پروتئين
يک مفهوم اساسي در انتخاب پروتئين ها ارزش بيولوژيک (زيستي) آن است، يعني مقدار پروتئيني که از غذا به بدن ما مي رسد. دليل اينکه تخم مرغ يک “غذاي کامل” محسوب مي شود اين است که ارزش غذايي آن ۱۰۰ درصد مي باشد. بدين معنا که بدن ما تمام پروتئين موجود در تخم مرغ را مصرف مي کند (البته تا جايي که بدن ما نسبت به اين ماده ي غذايي حساسيت نداشته باشد).

شير گاو داراي ارزش غذايي ۹۱ درصد است و به همين دليل هميشه به عنوان يک گزينه ي مناسب براي رشد کودکان در نظر گرفته شده است. اما مشکل اينجاست که سيستم ايمني بدن، شير را به عنوان يک سم شناسايي مي کند بنابراين بدن از پروتئين آن استفاده مي کند اما به عنوان يک غذا گزينه ي مناسبي نيست.

ماهي داراي ارزش غذايي ۸۳ درصد است. کاسئين (که يکي از پروتئين هاي موجود در شير است و اغلب در پودرهاي پروتئين يافت مي شود) داراي ارزش غذايي ۸۰ درصد مي باشد. گوشت گوساله ۸۰ درصد، سويا ۷۴ درصد، گوشت مرغ ۷۹ درصد، گندم ۵۴ درصد و لوبيا زير ۵۰ درصد ارزش غذايي دارند.

حتي الامکان از غذاهاي صنعتي و ماهي هاي حاوي آنتي بيوتيک و هورمون بپرهيزيد. حتما شنيده ايد که خوردن ماهي چقدر مفيد است.

ماهي داراي ارزش غذايي بالايي مي باشد و چربي هاي مفيدي دارد که موجب رشد و کارآيي مغز مي شود. اين ماده ي غذايي همچنين خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي را کاهش مي دهد. در واقع، تمام متخصصان تغذيه در سرتاسر دنيا بر اين باورند که بهترين منبع امگا ۳ با غلظت بالا در ماهي هاي آب سرد يافت مي شود.

اين ماهي ها، محافظ قلب و ماده ي خام اوليه ي سلول هاي مغز مي باشند.

در انتخاب ماهي ها سعي کنيد به جاي ماهي هاي پرورشي از ماهي هايي استفاده کنيد که از طبيعت گرفته مي شوند. سالمون پرورشي ۶ برابر چربي ها امگا ۶ دارد اما بدن ما به مقدار کمي امگا ۶ نياز دارد. به علاوه مصرف زياد آن ممکن است منجر به بيماري هاي عروقي شود.

مطالعات نشان مي دهند که اگر ما از سالمون پرورشي استفاده کنيم، حدود دو سوم از مزاياي حفاظت قلبي حاصل از چربي هاي سالم را از دست خواهيم داد.

از غذاهاي فرآوري شده همچون هات داگ، گوشت خوک، سوسيس، گوشت جرکي و کالباس بپرهيزيد و فقط در صورتي از آنها استفاده کنيد که خودتان آنها را درست کرده باشيد. اين غذاها اغلب با شکر طعم دار شده اند، حاوي گلوتن هستند و با مواد نگهدارنده داراي رنگ و لعاب مي شوند.

تخم مرغ ها مي توانند به عنوان يک غذاي سريع و سالم مصرف شوند. دنبال تخم مرغ هايي بگرديد که داراي نشان “طبيعي و مواد آلي” باشند. اين تخم مرغ ها نه تنها سالم ترند بلکه طعم بهتري دارند و کمي متفاوت ترند يعني زرده ي آنها به جاي آنکه زرد زرد باشد کمي نارنجي رنگ است.

پروتئين در رژيم گياه خواري
دريافت پروتئين کافي براي افرادي که رژيم گياهي دارند سخت تر است. گياهخواران اغلب دچار کمبود پروتئين هستند، به همين دليل در برخي از کشورها از منابع غير گوشتي پروتئين استفاده مي کنند (يعني از منابع گياهي آن استفاده مي کنند).

مثلا مکزيکي ها از لوبيا و ذرت، ژاپني ها از سويا و برنج، کاخون ها(نژادي در آمريکا) از لوبيا قرمز و برنج و هندي ها از دال (نوعي عدس) و برنج و ترکيب حبوبات و غلات استفاده مي کنند تا غذايي سرشار از آمينواسيد براي خود تهيه کنند

tnews