انجام آزمایش خون ساده می تواند سطح سلامتی شما را بسنجد. در آزمایش خون، میزان پروتئینی خاص مورد اندازه گیری قرار می گیرد که استیل کولین استراز (AChE) نام دارد. با برسی اندازه ی این پروتئین می توان سطح اضطراب در بیمار را اندازه زد.

آخرین باری که پزشک انجام آزمایش خون را برای شما تجویز کرد، احتمالا برای بررسی کمبود مواد مغذی یا هورمونی یا برای تشخیص شرایطی مانند کلسترول بالا بوده است.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “اکتیو بیت”، اما یک آزمایش خون ساده می تواند در تشخیص و پیش بینی برخی مشکلات سلامت مانند خطر سوء مصرف مواد، اضطراب یا افسردگی، و حتی احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر موثر باشد.

زمینه اعتیاد به الکل

افزون بر سطوح کلسترول خون و ویتامین B، مشخص شده است که آزمایش خون می تواند در بیان این که آیا از نظر بیولوژیکی زمینه اعتیاد به الکل در شما وجود دارد یا خیر نیز کمک کند. پژوهش انجام شده توسط دانشگاه ایلینوی روی الکل و اعتیاد به الکل خطر بالا در افرادی که سطوح بالاتری از ماده شیمیایی PEth در خون خود داشتند را نشان داد.

کم آبی بدن

آیا درباره سطوح مایعات بدن خود نگران هستید؟ نتایج مطالعات بسیاری نشان داده اند که کم آبی بدن بر سلامت روانی (مغز) و جسمانی (قلب) انسان تاثیر منفی می گذارد. به گفته پژوهشگران دانشگاه سوئدی اوپسالا، یک آزمایش خون ساده می تواند مشخص کند آیا به میزان کافی آب می نوشید یا خیر.

بنابر گزارش وب سایت وب ام دی، تعدادی از بیماری های مزمن و جدی از جمله دیابت می توانند به کم آبی بدن منجر شوند. اگر بدن بیش از اندازه آب از دست بدهد، قوای ذهنی و جسمی آن به طرز خطرناکی افت می کند و ناکارآمد عمل می کنند و حتی احتمال وقوع مرگ نیز وجود دارد.

گرفتگی خلق و خو در برابر افسردگی بالینی

گرفتگی خلق و خوی فصلی، به ویژه طی ماه های تاریک و سرد زمستان موضوعی شایع است. با این وجود، تمایز بین گرفتگی خلق و خو در نتیجه روزهای کوتاه و نور کم خورشید و افسردگی برای بسیاری از ما دشوار است.

مطالعه ای که در سال 2014 توسط پژوهشگران اتریشی انجام شد، یک رابطه خونی-مغزی بین پلاکت های خون و استفاده مجدد سیناپتوسومال 5-HT را نشان داد. مشخص شد این رابطه می تواند برای تشخیص چندین اختلال خلق و خو مورد استفاده قرار بگیرد که از طریق اسکن مغزی یا آزمایش خون قابل اندازه گیری است.

سطح اضطراب

آیا می دانستید بدن در زمان استرس پروتئینی خاص را ترشح می کند؟ اضطراب خود را از نظر جسمانی در بدن و در حقیقت در جریان خون آشکار می سازد. با انجام یک آزمایش خون و تعیین میزان یک پروتئین خاص که به نام استیل کولین استراز (AChE) شناخته می شود می توان سطح دقیق اضطراب را اندازه گیری کرد.

ضربه مغزی

آسیب دیدن سر می تواند اغلب موجب شکل گیری یک ضربه مغزی شود، که یک آسیب مغزی است و می تواند موجب اختلال شناختی طولانی مدت شود یا حتی در مراحل بعدی زندگی به بیماری آلزایمر منجر شود.

مطالعه ای که در سال 2016 در نشریه JAMA Neurology منتشر شد، نشان داد که با یک آزمایش خون ساده می توان به تشخیص یک ضربه مغزی تنها طی تنها یک بازه زمانی هفت روزه پس از آسیب دیدن سر اقدام کرد.

خطر بیماری آلزایمر

مطالعه ای که در سال 2015 در نشریه PLOS one منتشر شد، نشان داد که گروه کوچکی از پروتئین ها در خون می تواند به عنوان نشانگری برای ابتلا به بیماری آلزایمر 100 سال پیش از ظهور نشانه های بیماری استفاده شود. این پروتئین ها در خون می توانند به شناسایی افراد در معرض خطر کمک کنند و به تشخیص و درمان زودرس بیماری کمک کنند..

عصر ایران