شانه منجمد چیست؟ چه علائمی برای این عارضه وجود دارد؟ شانه منجمد چه افرادی را بیشتر تهدید می کند و در کمین چه بیمارانی نشسته است؟ یک متخصص ارتوپد اظهار داشت که این عارضه در کمین بیماران دیابتی نشسته است و بیماران تروئیدی را نیز تهدید می کند. با هم به بررسی نشانه ها و درمان شانه منجمد بپردازیم.

به نقل از ایران اکونومیست به نقل از انجمن ارتوپدی ایران، امیدرضا مؤمن زاده در خصوص شایعترین علت درد شانه و کتف با توضیح اینکه آناتومی مفصل شانه به صورتی است که بخش های عبورکننده از آن همچون زردپی در اثر عوامل متعددی ممکن است دچار التهاب و آسیب شود، افزود: دردهای مفصل شانه در میان زنان و مردان و به خصوص در بین افراد میانسال شایع است.
وی اظهار کرد: بنابراین افرادی مانند نقاشان ساختمان یا ورزشکاران که دست های آنان در مدت طولانی بالای سر قرار می گیرد و فشار زیادی روی زردپی های گرداننده شانه آنها ایجاد می شود، ممکن است دچار درد و التهاب در ناحیه شانه شده که به خصوص در شب و هنگام خواب این درد بیشتر احساس می شود.
این متخصص ارتوپدی با اشاره به این که پارگی زردپی های کاف شانه نیز یکی دیگر از شایعترین بیماری های شانه است که منجر به درد و ضعف و خشکی شانه می شود، گفت: سوانح و تصادفات رانندگی که همراه با شکستگی یا دررفتگی هستند، نیز می توانند سبب ایجاد درد و ضعف در مفصل شانه، آسیب غضروف و پارگی زردپی ها و گاهی درد طولانی مدت به دلیل ایجاد سائیدگی مفصل شوند.
مومن زاده تصریح کرد: بیمارانی که برای درمان مراجعه می کنند، معمولا به غیر از درد شانه دچار مشکلاتی همچون بی حرکتی یا کاهش حرکت مفصل شانه نیز هستند.
متخصص ارتوپدی اظهار کرد: به غیر از آسیب هایی که به تاندون وارد می شود، مشکل شایع دیگری که به خصوص زنان با آن مواجه می شوند، شانه منجمد است که یا بدون علت بوده یا در بیمارانی که دچار دیابت یا مشکلات غده تیروئید هستند، بروز می کند.
وی ادامه داد: افرادی که دچار شانه منجمد می شوند، به شدت دچار خشکی شانه یا کاهش دامنه حرکت و درد قابل توجه هستند؛ بنابراین درمان آنها نیاز به توانبخشی و فیزیوتراپی طولانی مدت و درمان دارویی و گاهی تزریق داروی مناسب در فضای مفصل دارد.
مؤمن زاده با اشاره به این که رسوب کلسیم در زردپی مفصل شانه نیز از دیگر مشکلات شانه است، گفت: رسوب کلسیم نیز در زنان بیشتر دیده می شود و گاهی نیاز به عمل جراحی دارد.
متخصص ارتوپدی ادامه داد: در تمام مشکلات شانه برای درمان صحیح نیاز به تشخیص مناسب است؛ برای تشخیص در بسیاری از مواقع از روش های رادیوگرافی ساده و MRI استفاده می شود.
وی افزود: پس از تشخیص، درمان های علامتی مانند مسکن ها، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، پمادهای موضعی و گاهی تزریق کورتون در داخل فضای ساب آکرومیال و در کنار آن فیزیوتراپی و توانبخشی در صورت نیاز به کار برده می شود و اگر بیمار با روش های معمول بهبود نیافت، درمان های جراحی شامل جراحی های بسته (آرتروسکوپی) یا جراحی های باز برای از بین بردن عارضه استفاده می شود.
مومن زاده خاطرنشان کرد: افراد میانسال برای این که دچار دردهای مفصل شانه نشوند، باید از حرکت هایی که مکانیک مفصل شانه به خوبی برای آنها طراحی نشده و کارهای طولانی مدت و سنگین بالای سر پرهیز کنند و همچنین عضلات شانه و گردن را با نرمش های متداول و سبک قوی نگه داشته تا از دردهای مفصل شانه پیشگیری شود.

tnews