6 توصیه لاغری برای افرادی که اهل رژیم نیستند

زناني که غذاهاي حاوي مواد نشاسته اي را در پيشخوان آشپزخانه خود نگاه مي دارد در مقايسه با زناني که آن را در کابينت آشپزخانه نگاه مي دارند، شاخص توده بدني (BMI) بالاتري دارند.
بنابر اين تحقيق، زناني که مواد غذايي سالم از جمله ميوه ها را در دسترس قرار مي دهند در مقايسه با ديگر زنان BMI پايين تري دارند .
اندرو هنکس، استاد تعذيه در دانشگاه اوهايو و سرپرست تيم تحقيقات مي گويد زماني که شما مواد غذايي سالم را در دسترس قرار مي‌دهيد و مواد غذايي مضر را از دسترس دور نگاه مي داريد، به شکل ناخودآگاه به سمت استفاده از مواد غذايي سالم متمايل مي‌شويد.
اين محققان به تعدادي تکنيک رواني براي تمايل به سمت خوردن غذاي سالم و پرهيز از مواد غذايي پرکالري اشاره مي کنند:

استفاده از بشقاب‌هاي کوچک
استفاده از بشقابهاي کوچک در هنگام غذا خوردن يکي از تکنيک‌هايي است که به شما کمک مي کند مواد غذايي کمتري مصرف کرده و در نتيجه کالري کمتري جذب کنيد

قرار دادن غذاي اصلي در کنار سالاد و غلات
قرار دادن غذاي اصلي در بشقاب سالاد و ترکيب آن با سبزيجات و سالاد کمک زيادي به کاهش جذب غذاي پرکالري مي کند.دکتر ديويد جاست از اعضاي تيم محققان مي گويد قرار دادن غذاي اصلي‌تان در بشقاب سالاد موجب مي شود تا حدود 33 درصد کمتر غذا بخوريد .

چينش مناسب مواد غذايي در يخچال
يکي ديگر از تکنيک‌هاي پيشنهادي براي کاهش وزن و داشتن اندامي متناسب چينش مناسب مواد غذايي در يخچال است.به گفته اين محققان مواد غذايي سالم مانند ميوه جات و سبزيجات در طبقاتي که هنگام گشودن در يخچال مقابل چشمان شما قرار بگيرند موجب مي شود به طور ناخودآگاه گزينه سالم تري براي خوردن داشته باشيد. اين در حالي است که قرار دادن مواد غذايي با کالري بالا در قفسه‌هايي که مقابل چشم شما نيست شانس دسترسي به آنها را بسيار کاهش مي دهد.

گوش دادن به موسيقي آرام و نورپردازي
گوش دادن به موسيقي آرام و نورپردازي به هنگام صرف غذا موجب مي شود تا شما در فضاي آرام تر و بدون استرس غذا را صرف کرده و در نتيجه کالري کمتري جذب کنيد.
به گفته محققان زماني که شما در فضايي آرام با نور مناسب هستيد از خوردن وعده‌هاي غذايي کم حجم لذت بيشتري مي بريد. در چنين فضايي از سرعت غذا خوردن کاسته مي شود و در نتيجه مي توانيد لذت بيشتري را تجربه کنيد.

استفاده از ليوانهاي باريک و بلند
استفاده از ليوانهاي بلند و باريک به جاي ليوانهاي کوتاه و حجيم در هنگام استفاده از نوشيدني هاي شيرين موجب مي شود تا مقادير کمتري از اين نوع مايعات جذب بدن شما شود. اين در حالي است که استفاده از ليوانهاي کوتاه و حجيم به هنگام خوردن آب و شير موجب مي شود تا مقادير بيشتري از اين مايعات مفيد را جذب کنيد.

tnews