راه هایی برای پیشگیری از مرگ زودرس

در این بخش از مجله پزشکی دکتر سلام، راه هایی برای پیشگیری و جلوگیری از مرگ زودرس پیشنهاد می شود که می تواند بسیار موثر واقع شود 6 روش برای پیشگیری از مرگ زودرس را در اینجا می توانید مطالعه نمایید. سالانه تعداد زیادی انسان به دلیل رعایت نکاتی ساده اما مهم جان خود را از دست میدهند و دچار مرگ زودرس میشوند . بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی 25 درصد از مرگ و میر های سالانه قابل پیشگیری هستندو همچنین این سازمان اهدافی 15 ساله مشخص کرده است تا بتوان در حدود 37 میلیون نفر را در طی این 15 سال نجات داد. که برای رسیدن به این هدف نیازبه استراتژی مناسب و سیاستهای درست بهداشتی و درمانی و همکاری در سطح جهانی نیاز است. باهم نگاهی خواهیم داشت به 6 راه کار که از مرگ زود رس جلوگیری می کنند.  

سیگار

1-عدم مصرف دخانیات

مصرف دخانیات به خصوص سیگار نه تنها برای فرد بلکه برای اطرافیان فرد نیز مضراتی دارد ،که از جمله آنها میتوان ابتلا به سرطان ریه ، کاهش ظرفیتی تنفسی ششها و تحریک راه های هوایی که باعث ایجاد حساسیتهایی میشود اشاره کرد. براساس برنامه ریزی های جهانی انجام شده در مورد مصرف دخانیات پیش بینی میشود که تا سال 2025 در حدود 30 درصد مصرف دخانیت به خصوص سیگار کاهش پیدا کند در حال حاضر کشورهای مدرن و توسعه یافته با ممنوعیت سیگار کشیدن در اماکن عمومی و در نظر گرفتن مالیات برای مصرف کنند گان دخانیات و با برنامه های اموزشی مناسب درباره عوارض و مضرات دخانیات باعث شدند که تا حد زیاد آمار مصرف سیگار را کاهش دهند.

 

نوشیدنی الکلی

 

2-محدود کردن نوشیدن مشروبات الکلی

براساس تحقیقات انجام شده برروی رابطه مصرف الکل و بعضی بیماریها نشان دهنده اینست که مصرف الکل در ابتلا به بعضی سرطانها ، بیماری های کبدی و ابتلا به فشار خون بالا نقش دارد همچنین مصرف بیش از حد الکل در التهاب معده، پوکی استخوان و کاهش سطح ایمنی بدن و آسیب های جبران ناپذیر مغزی اشاره کرد.

 

نمک

 

3- کاهش مصرف نمک

همه ما میدانیم که رژیمهای دارای سدیم زیاد باعث افزایش فشار خون میشوند که علاوه بر مشکلاتی که افزایش فشار خون مثل سردرد ایجاد میکند امکان ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نیز در انها افزایش میابد بر اساس آمارهای منتشر شده در امریکا هر فرد روزانه در حدود 800 میلی گرم نمک مصرف میکند . کارشناسان تغذیه توصیه میکنند که به جای مصرف نمک از جایگزینهای مناسب مانند اسید سیتریک موجود در لیمو استفاده کرد تا عوارض ناشی از مصرف نمک کاهش پیدا کند.

 

کنترل فشار خون

 

4-کنترل فشار خون

نداشتن فعالیت بدنی و ورزش مناسب و همچنین مصرف زیاد سدیم خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش میدهد. کنترل نکردن فشار خون بالا میتواند منجر به سکته مغزی و همچنین مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی شود. کنترل فشار خون به طور منظمو تغییر سبک و زندگی و استفاده از رژیمهای غذایی دارای حداقل سدیم و فعالیت مناسب بدنی میتواند از ابتلا به فشار خون و عوارض ناشی از ان جلوگیر ی کرد.

 

دیابت

 

5-پیشگیری از دیابت

دیابت یکی از بیماری هایی است که به دلیل اختلال در سوخت و ساز بدن به وجود میاید دیابت با چاقی رابطه مستقیم دارد و همچنین افرادی که دچار دیابت شده اند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در انان افزایش میابد دیابت میتواندباعث بروز بیماری های کلیوی و سکته مغزی نیز در فرد شود البته میتوان با پرهیز از مصرف دخانیات فعالیت بدنی مناسب و کاهش مصرف شکر و رژیم غذایی مناسب و کنترل منظم مقدار قند خون بدن از ابتلا به ان پیشگیری کرد.

 

چاقی

 

6- پیشگیری از چاقی

متاسفانه در دهه اخیر رشد فست فود ها بسیار زیاد بوده که به دنبال ان باعث شده امار چاقی نیز در سطح جهان رز به روز رو به افزایش باشد.

تنها پرداختن به چاقی و جلوگیری و پیشگیری در ابتلا به این عارضه به تنهایی نیز میتواند اثرات سودمنی در پایین اوردن ریسک ابتلا به بیماریهایی از قبیل دیابت بیماریهای قلبی و فشار خون بالا داشته باشد به راحتی میتوان با داشتن و رعایت نکاتی مانند پرهیز از مصرف غذاهای اماده و اضافه کردن از سبده میوه و سبزیجات در رژیم غذایی و ورزش کردن از ابتلا به چاقی جلوگیری کرد.

آنچه که از این مقاله بر میاد این است که ما میتوانیم با رعایت نکاتی کوچک اما مهم از ابتلا به بیماریهایی خطرناک جلوگیری کنیم.

شاید بتوان به جرئت گفت که تنها داشتن فعالیت بدنی و ورزشی مناسب و کافی درروز و داشتین رژیم غذایی مناسب میتوان از ابتلا به بیماری هایی مزمنی از قبیل دیابت فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کرد.

 

منبع: zigil.ir