نشانه های خطرساز برای سلامتی مردان

مردان در سنین میانسالی در معرض چه بیماری هایی قرار دارند؟ برخی علائم و هشدارهای نگران کننده را باید جدی بگیرند و به سرعت به پزشک مراجعه کنند پیشنهاد می کنیم در صورت مشاهده علائمی مانند درد قفسه سینه،ادرار خونی،تنگی نفس،سرگیجه، ریزش مو و خستگی حتما به پزشک مراجعه کنند .

بر اساس یک نظرسنجی توسط آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، ۳۸ درصد از مردان تنها زمانی به پزشک مراجعه می کنند که دچار یک بیماری با علائم شدید شده اند.

این در حالی است که علائم نگران کننده دیگری هم هستند که اگرچه دردناک و یا مخاطره آمیز به نظر نمی رسند، اما از بروز یک تهدید جدی برای سلامت حکایت دارند.

به تمام مردان توصیه می شود در صورت تجربه هر کدام از ۱۰ علامت زیر، فورا با پزشک شان در تماس باشند:

درد قفسه سینه: اکثر افراد درد قفسه سینه را علامتی می دانند که قبل از حمله قلبی رخ می دهد و این در حالی است که این درد می تواند ناشی از برخی بیماری های قلبی مانند آنژین صدری، و یا یک نوع بیماری ریوی به نام ذات الریه، آمبولی ریوی، و یا آسم باشد. در برخی موارد مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس اسید یا زخم معده نیز با درد قفسه سینه همراه است که به هر حال نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد.

ادرار خونی: وجود خون در ادرار نگران کننده است بخصوص زمانی که به وضوح و با چشم غیر مسلح دیده شود. ادرار خونی در قدم اول نشانه ابتلا به سرطان پروستات یا بزرگ شدن پروستات است. همچنین می تواند علامتی ناشی از سنگ کلیه یا سنگ مثانه باشد. بیماری های کلیوی نیز مانند عفوت مثانه یا عفونت کلیه یا پیشابراه می توانند باعث ایجاد خون در ادرار شوند.

تنگی نفس: می تواند نشانه ای از بروز حمله قلبی یا نارسایی احتقانی قلب باشد. تنگی نفس در برخی موارد نشان دهنده ابتلا به بیماری ریوی مانند سرطان ریه، بیماری انسدادی مزمن ریه، برونشیت مزمن، آمفیزم، آسم و فشار خون ریوی است. در برخی موارد کم خونی نیز همراه با تنگی نفس خود را نشان می دهد.

ریزش مو: ریزش مو نگرانی مشترک مردان میانسال است. با این حال شرایط دیگر مانند استرس عاطفی شدید نیز همراه با ریزش مو است. از دست دادن مو اما می تواند ناشی از وضعیت های جدی سلامت مانند ابتلا به بیماری های خودایمنی از قبیل لوپوس، بیماری های عفونی مانند سفلیس، بیماری تیروئید، یا عفونت های قارچی باشد.

خستگی: خستگی و کاهش سطح انرژی یک واکنش عادی به شرایطی مانند استرس، فعالیت بدنی، کمبود خواب و … است. با این حال خستگی می تواند نشانه ای یک بیماری جسمی یا روانی جدی باشد. بیماری های مرتبط با خستگی عبارتند از سرطان، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، آرتروز، عفونت ها، بیماری های کلیه و بیماری کبدی. کم خونی، افسردگی، اختلالات خواب و یا اختلالات غده تیروئید نیز خود را با خستگی غیر قابل توضیح نشان می دهند.

سرگیجه: احساس سبکی در سر و ناپایداری زمانی رخ می دهد که خون به اندازه کافی در مغز جریان ندارد. این روند با افت ناگهانی فشار خون و کم آبی بدن خود را نشان می دهد. سرگیجه اغلب همراه با مشکلات سلامتی از قبیل آنفلوآنزا، آلرژی یا افت قند خون است. البته بیماری های خطرناک دیگری مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی یا شوک نیز خود را با سرگیجه نشان می دهند.

تشنگی بیش از حد: این علامت یک نشانه در مورد مشکلات جدی سلامت مانند خونریزی داخلی، عفونت شدید، بیماری قلبی و کبدی و … است.

از دست دادن حافظه: از دست دان حافظه در حالت معمولی را نمی توان به بیماری خاصی نسبت داد اما در صورت ادامه دار بودند و حد غیر معمول، با مخاطرات پزشکی از جمله آلزایمر، تومورهای مغزی، عفونت مغز، آسیب مغزی، افسردگی، آنسفالیت، سکته مغزی و اعتیاد به الکل همراه است. کمبود برخی ویتامین ها نیز می تواند خود را با کاهش سطح حافظه نشان دهد.

مشکلات بینایی: برخی مشکلات بینایی با افزایش سن طبیعی هستند ولی مشکلاتی مانند تاری دید، نقاط کور، هاله در اطراف چشم و … می توانند حاکی از ابتلا به یک بیماری جدی باشند؛ آب مروارید، گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی، پارگی شبکیه، دژنراسیون ماکولا و … .

منبع: آوای سلامت