قهوه

 

آیا می دانید که قهوه، در پیشگیری از نابینایی موثر است و باعث جلوگیری از نابینایی در انسان می شود؟ با مجله پزشکی دکتر سلام همراه باشید. همه ما قهوه را به عنوان یک القا کننده خواب و از بین برنده خستگی میشناسیم ،قهوه دارای خواص فراوانی از جمله از بین بردن سردرد ، برطرف کردن مسمومیت های ناشی از مصرف الکل ، کاهش ابتلا به دیابت نوع دو و … می باشد. 

 

اما آنچه که ما میخواهیم در باره آن بحث کنیم تاثیر قهوه در جلوگیری از نابینایی است، همه ما میدانیم که جزء اصلی قهوه کافئین میباشد که ما  به عنوان یک محرک آنرا را میشناسیم اما در مقابل ان دانه های قهوه سبز (قهوه خام) تنها در حدود یک درصد حاوی کافئین میباشند و در حدود 9تا 7 درصد دارای chlorogenic (CGA) میباشند cga یک آنتی اکسیدان میباشد که دارای خواص بسیاری است که از جمله آنها میتوان به کاهش دهنده فشار خون و موثر بودن در کاهش وزن بدن اشاره کرد. محققان با این فرضیه که امکان دارد cga در کاهش و درمان هایپوکسی( کمبود اکسیژن) نقش داشته باشد شروع به تحقیق و آزمایش در مورد اثرات آن کردند

شبکیه یک لایه نازک در پشت چشم میباشدکه از سلولهای عصبی و حساس به نور تشکیل شده است که مسئول دریافت و سازماندهی اطلاعات بصری میباشد، شبکیه یکی از مهمترین و فعالترین قسمتهای بدن از نظر سوخت و ساز میباشد به گونه ای که حتی مصرف اکسیژن ان از هر بافت بدن حتی مغز نیز بیشتر است و به همین دلیل امکان ابتلا به کمبود اکسیژن و هایپوکسی در ان بسیار زیاد است و آن را مستعد ابتلا به بیماری های ناشی از استرس اکسیداتیو از جمله دژنراسیون وابسته به سن ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و آب سیاه که همگی میتوانند منجر به کوری شوند می کند محققین علاقه مند به پی بردن به این موضوع بودن که ایا cga موجود در قهوه میتواند اثر درمانی برروی هایپوکسی شبکیه داشته باشد یا نه؟ به همین دلیل آنان اثرات cga را برروی تعدادی موش ازمایشگاهی مورد بررسی قراردادند بعد اتمام ازمایشات انان به این نتیجه رسیدند که cgaموجود در قهوه و همچنین اکسید نیتریکمیتوانند اثری درمانی برروی هایپوکسی شبکیه داشته باشند اما اثر درمانی cgaنسبت به اکسید نیتریکبسیار بیشتر است و میتواند از دژنراسیون شبکیه جلوگیری کند . اما در این میان تحقیقاتی که در سال های اخیر انجام شده نشان دهنده عوارض خطرناک ناشی از مصرف زیاد یا رو به زیاد در قهوه میباشد که به صورت خلاصه به تعدادی از انها اشاره خواهیم کرد:

پژوهشها نشان داده ست که مصرف زیاد قهوه میتواند ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش دهد. بر اساس مقالات منتشر شده در مجوعه مقالات مایکو کلینیک خطر مرگ زودرس در کسانی که چهار فنجان قهوه در طول روز مینوشند تا حد زیادی افزایش می یابد ،همچنین   مردانی که که دو فنجان قهوه در طول روز میل میکنند نسبت به همجنسان خود بیشتر دچار بی اختیاری ادرار میشوند. همان طور که مطالعه کردید زیاده   روی در مصرف هرچیزی میتواند عوارض جبران ناپذیری برروی بدن ا به جای بگذارد پس بهتر است که در هر زمینه اعتدال را رعایت کنیم تا هم از فواید ان بهره کافی را برده و هم به عوارض ناشی از زیاده روی دچار نشویم.

 

منبع: zigil.ir