بهبود سطح کلسترول در زنان یائسه با مصرف کلسیم و ویتامین دی

 

ویتامین دی خود انواع و اجزای مختلفی دارد به نظر می رسد که ویتامین دی (D) نقش بر جسته ای در کاهش التهاب و حفظ فشار خون در حد طبیعی دارد بر اساس ازمایش انجام شده در مجله انلاین یائسگی نشان داد که زنانی که پس از یائسگی ویتامین د مصرف می کنند وضعیت بهتری از نظر سطح کلسترول خون نسبت به دیگر زنان یائسه دارند. 

 

انجمن زنان یائسه امریکای شمالی تحقیقی برروی 600 زن از نظر تاثیر ویتامین د و کلسیم برروی سطح کلسترول انجام داده است

در این تحقیق به گروهی از زنان مکمل های حاوی 1000میلی گرم کلسیم و 400 واحد ویتامین دی3 داده شد و به گروهی دیگر دارونماهایی که   کلسیم وویتامین دی3 نداشتند داده شد ، نتیجه این ازمایش این بود که در گروهی که کلسیم و ویتامین دی3 مصرف کرده بودند سطح لیپو پروتئین با چگالی کم(ldlدر انها کاهش یافت و سطح لیپو پروتئین با چگالی زیاد (hdl )د ر انها به میزان 4 الی 5 واحدافزایش یافت

همان طور که می دانید hdlیک لیپو پروتئین مفید برای بدن است که باعث می شود سطح کلسترول خون در حد طبیعی خود باقی بماند و مانع از افزایش ان در سطح خون شود. از دیگر مزایای مصرف کلسیم ویتامین دی3 در زنان یائسه کاهش سطح تری گلیسیرید بود که در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی و انسداد رگها نقش دارد. انچه که از این مطلب بر می اید این است که با مصرف کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی می توان از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد و گامی مهم در بهبود سلامتی خود برداشت .

 

ترجمه و گردآوری توسط سجاد معناصری از تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام، این مطلب اختصاصی بوده و استفاده از آن با ذکر منبع مجاز می باشد.