در مورد خطر خفگی با میوه‌ های کوچک در مقایسه با آگاهی گسترده‌ای که درباره خفگی ناشی از اسباب‌ بازی‌ های کوچک وجود دارد، هشدارهای کمتری داده می‌ شود. حبه‌ های انگور سومین علت شایع مرگ در کودکان به علت حوادث خفگی مربوط به غذا هستند و فقدان آگاهی والدین، مراقبان و کارکنان بهداشتی در این‌ باره ممکن است کودکان را در معرض خطر قرار دهد.

اندازه و شکل حبه‌ های انگور این امکان را ایجاد می‌ کنند که آن‌ ها به‌ طور کامل درون راه تنفسی کودکان فرو روند و به علت سطح هموار و انعطاف‌پذیر این میوه باعث می‌ شود که راه تنفسی را به‌طور کامل مسدود کند و مانورهای کمک‌ های اولیه نتوانند به سادگی آن را خارج کنند.

پژوهش‌ های انجام شده در آمریکا و کانادا نشان می‌ دهد حبه‌ های انگور در رده سوم پس از هات داگ و آب نبات از لحاظ شایع‌ ترین علل مرگ ناشی از حوادث مربوط به غذا قرار می‌ گیرند.

– در یک مورد، یک پسر ۵ ساله در باشگاه مدرسه دچار خفگی ناشی از حبه انگور شد و تلاش‌ های کارکنان مدرسه و گروه اورژانس که با آمبولانس به محل آمده بودند، در خارج کردن میوه از راه تنفسی کودک نا موفق ماند. اگر چه در نهایت حبه انگور با استفاده از یک فورسپس مخصوص خارج شد، این کودک هم ایست قلبی کرد.

این حوادث فقط در کودکان در سنین خیلی پایین رخ نمی‌دهد. کودکان تا پنج‌ سالگی در معرض بیشترین خطر هستند، چرا که نمی‌توانند به‌ خوبی بجوند و عمل بلع در آنان هنوز کاملا هماهنگ شده نیست و از طرف دیگر هنگامی‌که چیزی می‌ خورند، به‌ آسانی حواسشان پرت می‌ شود.

– مورد بعدی خفگی با حبه انگور که گزارش شده است، در یک پسر ۲ ساله رخ داد که باعث شد که او پنج روز در بخش مراقبت‌ های ویژه بستری بماند تا بهبودی کامل پیدا کند. والدین و مراقبان کودکان باید میوه‌ های نرمی مانند حبه‌ های انگور و گوجه‌ فرنگی گیلاسی را پیش از دادن به کودک به دو بخش و به‌ طور ایده‌آل به چهار بخش تقسیم کنند و هنگامی‌ که کودک آن‌ ها را می‌ خورد، او را زیر نظر داشته باشند.

درخواست ما این است که در حالت ایده‌ آل سوپرمارکت‌ ها و فروشگاه‌ های بزرگ زنجیره‌ ای برچسب‌ های هشدار خفگی روی انگور ها بزنند، درست مشابه کاری درباره اسباب‌بازی‌ های کوچک و چیزهای دیگر انجام می‌ دهند.

مطلب مرتبط با این موضوع: والدین بخوانند! اقدامات ضروری در هنگام خفگی کودکان

انجمن متخصصان کودکان آمریکا نیز قبلا به‌ طور مشابهی درخواست کرده بود که تغییراتی در شیوه طراحی غذاها و برچسب‌ هایشان ایجاد شود تا احتمال خفگی کودکان با مواد غذایی به حداقل ممکن برسد. تحقیقات در آمریکا نشان می‌ دهد که هر سال بیشتر از ۱۰۰ کودک و نوجوان زیر ۱۴ سال به علت خفگی می‌ میرند و مواد غذایی ازجمله شایع‌ ترین علل این حوادث هستند.

یک بررسی در سال ۲۰۰۶ در آمریکا نشان داد که از ۱۴۱ مورد مرگ کودکان به علت خفگی ۶۱ درصد موارد به غذا مربوط بوده است. انجمن متخصصان کودکان آمریکا می‌ گوید، صنایع غذایی باید از تولید غذاها در شکل و اندازه‌ هایی که خطر خفه کردن کودکان را دارند، خودداری کنند.

پیشنهاد می‌کنیم که پیش از اینکه کودکان این میوه را بخورند، باید آن را برید و چند تکه کرد و والدین باید بدانند که هنگام بروز خفگی در کودک چه‌ کار کنند.

در مورد کودکان، باید آنان را سروته کرد و محکم در فاصله میان دو تیغه شانه به پشتشان زد.

منبع: دکتر سلام