زن و شوهرهایی که تصمیم می گیرند یک عضو جدید به خانواده خود اضافه کنند، تمایل دارند هر چه زودتر نتیجه تست بارداری خود را متوجه شوند. اما برای گرفتن جواب دقیق کمی صبر لازم است.  تست بارداری را باید زمانی انجام دهید که هورمون گنادوتروپین قابل تشخیص باشد.

 زمان مناسب برای انجام تست بارداری به نوع تست بارداری خانگی بستگی دارد. از برخی از برندها پیش از بارداری می توان استفاده کرد و نتیجه دقیقی می دهد. اگر پریود شما منظم باشد باید زمان شروع آن را بدانید. اگر فکر می کنید باردار هستید می توانید از یکی از روش های تست بارداری استفاده کنید.
بیشتر تست ها پس از تاخیر یکی دو روزه پریودیی بهتر است انجام شود. هنگامی که چند روز پریودی شما دیر شود، ادرار مقدار کافی هورمون گنادوتروپین دارد و در تست این هورمون تشخیص داده میشود. اگر در نزدیکی زمان تخمک گذاری نزدیکی جنسی داشته باشید، باید حداقل ده تا چهارده روز بگذرد تا بتوانید تست بارداری خانگی انجام دهید و نتیجه دقیق دریافت کنید.

چند هفته پس از نزدیکی جنسی می توانم تست بارداری انجام دهم؟

معمولا تست بارداری ده تا 14 روز پس از نزدیکی جنسی انجام می شود. تست بارداری خانگی به تشخیص هورمون گنادوتروپین می پردازد. این هورمون پس از بارداری خانم ترشح می شود. اگرچه این هورمون تا دو هفته پس از تخمک گذاری و بارداری به مقدار کافی ترشح نمی شود. اگر پس از نزدیکی جنسی خیلی زود تست بارداری انجام دهید، بخصوص پیش از ده روز بعد از نزدیکی جنسی، نتیجه تست مثبت نخواهد شد.
گاهی اوقات روز دهم تا چهاردهم نیز برای انجام تست و گرفتن نتیجه مثبت زود می باشد. زیرا بارداری چند روز پس از تخمک گذاری و لقاح در رحم انجام می شود. در واقع، اسپرم می تواند در بدن انسان تا پنج روز زنده بماند. اگر چند روز قبل یا بعد از تخمک گذاری نزدیکی جنسی نامطمئن داشتید، به طور قطع در روزی که نزدیکی جنسی داشته اید باردار نشده اید. بارداری احتمالا چند روز پس از آن اتفاق می افتد.
اگر در روز چهاردهم نتیجه تست منفی باشد ولی فکر می کنید باردار هستید بهتر است چند روز پس از آن دوباره تست انجام دهید. اگر نتیجه تست منفی باشد اما پریودی شما دیر شده باشد با پزشک در خصوص آزمایش خون دقیق صحبت کنید.

پس از پریودی نامنظم چه زمانی می توانم آزمایش بارداری انجام دهم؟

خانم هایی که پریودی نامنظمی دارند برای تشخیص بارداری مشکل بیشتری دارند. این افراد از زمان تخمک گذاری و بارداری خود نمی توانند استفاده کنند. اگر پریودی شما نامنظم باشد باید بدن خود را تنظیم کنید تا بتوانید تست بارداری انجام دهید. علائم بدن به شما نشان می دهد باردار هستید یا خیر.
اگر دو تا سه هفته پس از نزدیکی جنسی نامطمئن علائم خاصی مشاهده کردید بهتر است به سرعت تست بارداری انجام دهید. برخی علائم اولیه بارداری عبارتند از خستگی، حالت تهوع، سوزش سینه و تکرر ادرار. همچنین اشتهای شما نیز افزایش می یابد. تست بارداری خانگی حضور هورمون گنادوتروپین را بدن تشخیص می دهد حتی اگر پریودی شما نامنظم باشد.
اگر اولین تست چند روز بعد از نزدیکی جنسی منفی باشد، اما پریودی شما آغاز نشده باشد و علائم بارداری را مشاهده کنید باید به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون انجام دهید. آزمایش خون نتایج دقیقی در اختیار شما قرار می دهد و گاهی اوقات برای افرادی که پریودی نامنظم دارند، تنها راه برای تشخیص بارداری می باشد. در واقع این افراد هنگامی که متوجه می شوند باردار هستند چند هفته از بارداریشان گذشته است. با کنترل شرایط بدن می توانید این مشکل را حل کنید و علائم اولیه بارداری را تشخیص دهید.

منبع: اوما