گوش درد در بین افراد با گروه های سنی مختلف شایع است و فرقی نمی کند فرد بزرگسالان باشد و یا کودک. به دلیل ساختار گوش و حلق و بینی و ارتباط تمام آن ها با هم، این درد میتواند به مناطق دیگر نیز گسترده شده و موجب ناراحتی و آزار فرد گردد.

به طور کلی دستگاه شنوایی ما از سه بخش تشکیل شده که شامل گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی میباشد و غفلت از مشکلات و بیماریهای مربوط به گوش میتواند منجر به نتایج جبران ناپذیری به ویژه برای کودکان گردد. بنابراین هر زمان با درد گوش و گرفتگی آن مواجه شدید، غفلت نکرده و سریعا به پزشک مراجعه نمایید. در این مطلب روشهایی برای درمان گوش درد در طب سنتی گردآوری شده است، با این درمانهای خانگی میتوانید از بروز مشکلات عمده و پیچیدهتر گوش پیشگیری کنید.

علت گوش درد چیست ؟

دردهایی که در گوش ایجاد میشنود، دلایل گسترده و متنوعی می تواند داشته باشد، لیکن اغلب گوش دردها توسط یک سرماخوردگی ایجاد میشود. گوش، بینی و گلو کاملا با یکدیگر مرتبط بوده بنابراین هرگونه عفونت در یک قسمت میتواند بر سایر بخشها تاثیر گزاشته و باعث گشترش عفونت گردد. این امر به ویژه برای کودکان بیشتر صدق میکند.

همچنین درد گوش میتواند ناشی از ورود یک جسم خارجی به گوش باشد، وارد کردن چیزهای نوک تیز به گوش برای تمیز کردن آن یا ورود برخی حشرات به گوش و یا وارد شدن آب به گوش هنگام استحمام یا شنا نیز از دیگر علتهای گوش درد است.

دندان درد و در آمدن دندان عقل نیز یکی دیگر از علتهای ایجاد گوش درد است.

درمان گوش درد در طب سنتی

برای درمان درد گوش در طب سنتی راهکارهایی ارائه شده است. برخی از این روشها عبارتند از:

  • استنشاق بخار آب

استنشاق بخار آب در بیشتر اوقات به تمیز شدن مجاری تنفسی (گوش، بینی و گلو) کمک میکند. بخور با آب گرم که حاوی برگ اکالیپتوس باشد و نیز شستشوی گوش، نیز تاثیر بسیار خوبی دارد.

  • عصاره برگ ریحان

ریختن یک تا دو قطره عصاره برگ ریحان در گوش جهت تسکین درد گوش بسیار مفید است.

  • آبلیمو

از دیگر راهکارهای درمان گوش درد در طب سنتی استفاده از آبلیموی تازه است. به این منظور چند قطره آبلیموی تازه که با مقدار مساوی از آب رقیق شده باشد را به میزان دو قطره و دو بار در روز در گوش بچکانید.

  • عسل

درد گوش اگر از سردى یا سرمازدگى باشد، می توان عسل جوشانده شده را با آب غرغره کرد. استفاده از عسل یکی از مهمترین راههای درمان گوش درد در طب سنتی است.

  • تخم شنبلیله

تخم شنبلیله را آسیاب کرده و در روغن داغ بگزارید. سپس آن را صاف کرده و تا دمای قابل تحمل سرد کنید. این روغن باید به عنوان قطره گوش استفاده شود.

  • جوشانده برگ زیتون

از دیگر راههای درمان گوش درد در طب سنتی استفاده از جوشانده برگ درخت زیتون تلخ است. به این منظور 1 تا 2 قطره از این جوشانده را زمانی که در حدی گرم است که پوست را نمی سوزاند داخل گوش بچکانید. همچنین براى بند آمدن عفونت گوشنیز میتوان، برگ زیتون را سائید و با عسل مخلوط کرد و در گوش گذاشت.

  • روغن کدو یا روغن گل بنفشه

برای درمان گوش درد میتوان از روغن کدو یا روغن بنفشه استفاده کرد، به این شکل که بر سر مالیده شود.

  • روغن خردل + سیر

یک قاشق غذاخوری روغن خردل یا روغن کنجد که با یک حبه سیر و یا مقداری زنیان گرم شده است را صاف کنید. اجازه دهید تا به دمایی که قابل تحمل برای پوست باشد، برسد و از آن به میزان 1 تا 2 قطره در گوشی که درد میکند، بچکانید.

  • مرزنجوش

برای درمان گوش‌ درد می توان از جوشانده مرزنجوش با روغن زیتون نیز استفاده کرد یا ادویه‌هایی مثل دارچین، هل، میخک و زنجبیل را جوشاند و با پنبه بر گوش گذاشت.

روش استفاده از قطرههای گیاهی برای درمان گوش درد

به منظور استفاده از قطرههای گیاهی ذکر شده در بالا، لازم است اولا اجازه دهید دمای ترکیبی که قرار است داخل گوش چکانده شود در حدی گرم باشد که پوست را نسوزاند و زیاد هم سرد نشده باشد. بهترین دما، همدما با دمای بدن است. سپس سر را طوری بچرخانید تا روغن وارد گوش شود و سر را در همان وضعیت به مدت حدود یک دقیقه نگاهدارید. این کار را به مدت 2 تا 3 روز و هر روز دو مرتبه انجام دهید. همچنین لازم به ذکر است مواد بالا را با یکدیگر مخلوط نکنید بلکه، هر درمان را به طور جداگانه استفاده نمایید.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره