روشهای ساده برای درمان استرچ‌مارک‌ها

 

برای درمان استرچ‌مارک‌ها در تازه مادران از چه روش های درمانی می توانیم کمک بگیریم؟ درمان های خانگی موثر برای رفع این عارضه پوستی را میشناسید؟ استرچ‌مارک‌ها در دوران بارداری غالبا پدید می آیند سفیده تخم‌مرغ،آلوئه‌ورا،روغن کرچک،روغن زیتون و شکر در این زمینه به شما کمک زیادی خواهند کرد.

تقریبا تمامی خانم های باردار دچار  استرچ‌مارک‌هایی روی نواحی مختلف پوستشان می شوند. برای مقابله با این عارضه های پوستی می توانید از راهکارهای درمانی طبیعی کمک بگیرید از جمله روغن های مفید در این زمینه می توانیم به روغن کرچک اشاره کنیم.

استرچ‌مارک‌ها بعد از دوران بارداری یا بلوغ، بسیار شایع هستند. در این دوره‌های خاص از زندگی، بدن سریعا تغییراتی را تجربه می‌کند که همگی روی پوست تاثیر می‌گذارند. گاهی اوقات، کلاژن نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار می‌گیرد و درنهایت لکه‌های پوستی یا استرچ‌مارک‌ها را به‌وجود می‌آورد. استرچ‌مارک‌ها بیشتر از همه در این نقاط از بدن به‌وجود می‌آیند: پستان‌ها،‌ شکم، بازوها، ران‌ها و باسن. عواملی که می‌توانند به شکل‌گیری استرچ‌مارک‌ها منجر شوند، بدین ترتیب هستند: چاقی و افزایش یا کاهش ناگهانی وزن. اختلال در غده آدرنال مانند سندرم مارفان ، سندرم کوشینگ و سندرم اهلرز-دانلوس. عوامل ارثی. استفاده از کرم‌ها، پمادها و لوسیون‌های برپایه استروئید. انجام دادن عمل جراحی در ناحیه پستان. اگرچه هیچ راه قطعی و قابل اطمینانی برای پیشگیری از استرچ‌مارک‌ها وجود ندارد، اما کرم‌های مدرن و درمان‌های خانگی می‌توانند اثرات آن‌ها را کاهش بدهند. با این‌حال، می‌توان گفت که جلوگیری از استرچ‌مارک‌ها در دوران بارداری تقریبا کار غیرممکنی است. ویتامین‌های A و E به کمک درمان استرچ مارک‌ها می‌آیند

درمان‌های خانگی برای استرچ‌مارک‌ها

روغن کرچک: یکی از ترکیبات ایده‌آل و مغذی برای پوست، روغن کرچک است. شما می‌توانید ناحیه استرچ‌مارک‌ها را به این روغن آغشته کنید و بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ بدهید. بعد از آن باید حدود ۳۰ دقیقه کیسه آب گرم را در ناحیه مورد نظر بگذارید. این ترفند برای به حداقل رساندن استرچ‌مارک‌ها در ناحیه شکم، اثربخشی قابل توجهی دارد.

آلوئه‌ورا: خنک‌کنندگی و التیام‌بخشی، دو ویژگی مهم آلوئه‌ورا هستند که آن را برای پوست مفید می‌سازند. شما می‌توانید از آلوئه‌ورا به‌تنهایی یا همراه با روغن‌های ویتامین A و ویتامین E استفاده کنید. ماساژ دادن این ترکیب در ناحیه استرچ‌مارک‌ها باید تا زمانی ادامه پیدا کند که تمام آن کاملا جذب پوست شود. به‌علاوه، استفاده از آلوئه‌ورا باید هر روز تداوم داشته باشد.

آب لیموی تازه: این ترکیب برای کاهش آکنه‌ها و استرچ‌مارک‌ها فوق‌العاده است. شما می‌توانید به‌راحتی یک لیمو را برش بدهید، آب آن را روی محل استرچ‌مارک‌ها بریزید و بعد از ۱۰ دقیقه نیز آب لیمو را با کمک آب بشویید. البته افراد دارای پوست حساس باید از آب لیموی تازه همراه با آب خیار استفاده کنند.

روغن زیتون: این ترکیب طبیعی برای افزایش تولید کلاژن عالی است. مخلوط کردن روغن زیتون با پالپ آلوئه‌ورا، اثربخشی زیادی برای درمان استرچ‌مارک‌ها (خصوصا روی پستان‌ها و شکم) دارد.

سفیده تخم‌مرغ: این ماده غذایی سرشار از اسیدهای آمینه و پروتئین‌هایی است که نقش مهمی در رشد سلول‌های جدید ایفا می‌کنند. با توجه به همین ویژگی، شما می‌توانید سفیده تخم‌مرغ را روی محل استرچ‌مارک‌ها ماساژ بدهید و بگذارید حدودا ۱۰۰ دقیقه در محل مورد نظر باقی بماند. بعد از گذشت این مدت هم فقط از آب برای شستن آن استفاده کنید.

شکر: مخلوط کردن شکر با روغن بادام و آب لیموی تازه، یکی از راه‌های مناسب برای درمان استرچ‌مارک‌ها است. البته این ترکیب باید روزانه به مدت یک ماه قبل از دوش گرفتن استفاده شود.

سلامتیسم