بررسی کاربردهای مختلف هویج

از مزایای مصرف هویج چه میزان اطلاع دارید؟ می خواهیم در این بخش به بررسی ویژگی ها و فواید درمانی این گیاه پرخاصیت بپردازیم . متخصصین طب سنتی در چه زمینه هایی از هویج استفاده می کنند؟ این گیاه می تواند برای افزایش زیبایی پوست و موی شما موثر باشد.

۱۱ نکته درباره هویج

۱- نام دیگر : زردک

۲- هویج گیاهی است علفی، دوساله با ریشه‌ای راست و مقاوم.

۳- قسمت مورد استفاده گیاه، ریشه و میوه آن است.

۴- ریشه متورم هویج معمولا بیش از ۸۰ درصد آب دارد. همچنین ترکیباتی از جمله قندها، سلولز، کاروتن‌ها، پروویتامین A (ترکیباتی که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند)، پکتین، مواد معدنی و مقدار کمی ترکیبات ازت در هویج یافت می‌شود. مقدار کمی هم اسانس در ریشه هویج وجود دارد.

۵- هویج‌های پرورشی خوراکی حاوی ویتامین‌های D، C، B۹، B۶، B۳، B۲، B۱هستند. به همین دلیل از نظر تغذیه اهمیت دارند.

۶- هویج و میوه‌های آن خواص ادرارآوری دارند که اثر میوه‌ها قوی‌تر است.

۷- میوه هویج مقوی معده و ضدنفخ است.

۸- ماسک تهیه شده از له شده هویج، برای طراوت پوست مانند میوه‌جاتی نظیر توت‌فرنگی عمل می‌کند، بنابراین در فصولی که این ‌گونه میوه‌ها در دسترس نباشند، جایگزین خوبی برای آن‌هاست.

۹- به منظور بهره بردن از فواید هویج، یک تا دو عدد هویج در روز یا روزانه یک لیوان آب هویج مصرف شود.

۱۰- خود هویج عارضه‌ای ندارد؛ ولی میوه‌های آن را باید با احتیاط مصرف کرد. چون هویج از خانواده چتریان بوده و در این خانواده، به خصوص دانه انواع وحشی، ممکن است به علت وجود فورانوکومارین‌ها ایجاد مشکلاتی کنند.

۱۱- دانه هویج نباید در زمان بارداری و شیردهی مورد استفاده قرار بگیرد. مصرف زیاد دانه هویج ممکن است باعث پرفشاری خون، مشکلات قلبی یا تداخل با اثر هورمون‌ها شود.

سلامتیسم