برای تحکیم یک زندگی مشترک اصول زیادی وجود دارد. غلامحسین عباسی روانشناس و مشاور اظهار داشته است: مهم ترین و اصولی ترین نکته در تحکیم روابط زوجین احترام به خانواده همسر است. شما هرگز نباید همسرتان را در موقعیتی قرار دهید که میان شما و خانواده اش مجبور به انتخاب باشد.

وی در ادامه تصریح کرد:از دیگر نکات مهم در زندگی مشترک،دور کردن باورهای اشتباه مانند تغییر صد در صدی رفتار همسر است و البته فراموش نکنید که هیچ گاه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید و از تحقیر کردن وی جلوگیری کنید که این کار  باعث ایجاد دلزدگی همسرتان می شود.
عباسی افزود: همراه و دوست بودن با همسرتان بجای ایفای نقش والد برای وی، بسیار در تحکیم روابط زوجین تاثیر گذار است.
وی تاکید کرد:اگر در زندگی مشترک متوجه مسئله ای شک بر انگیز شده اید، هرگز با شک و بدبینی به زندگی ادامه ندهید بلکه بدون قضاوت عجولانه و با آرامش در زمان مناسب، موضوع را با همسرتان مطرح وبدبینی را از خود دور کنید که آفت زندگی مشترک است.
عباسی در پایان خاطرنشان کرد: تمام مسایل و مشکلات خصوصی خود را برای  پدر، مادر، اطرافیان یا دوستان مطرح نکنید چرا که اطرافیان درک منطقی از زندگی شما ندارند و ممکن است موضوعی کوچک را یه بحرانی بزرگ تبدیل کنند و موجب اختلاف و در مواردی حتی طلاق شما و همسرتان بشوند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان