با ترک این عادات، هرگز کمردرد نمیگیرید

 یکی از دردهای شایع امروزه، کمردرد است که متاسفانه در خانم ها هم شایع تر شده است. برای اینکه بتوانید از این درد پیشگیری کنید، راهکار هایی را برای شما آورده ایم که مطالعه ی آن خالی از لطف نیست. گاهی با عادت های غلطی که در زندگی داریم، باعث افزایش ریسک این دردها همچون کمردرد می شویم. با دکتر سلام همراه ما باشید.

به گزارش بهداشت نیوز، کمر درد، تقریبا شابع ترین درد این روزهای جامعه ی ما مخصوصا برای بانوان است که برخی از دلایل آن باعث تعجب شما خواهد شد.

تقریبا هرکسی که می‌شناسید، از پدربزرگتان گرفته تا دوستان و همکارانتان، از درد کمر شکایت می کنند. این درد یکی از شایع‌ترین دردها است به طوری که حدود ۸۰ درصد آمریکایی‌ها لااقل یک بار در عمرشان دچار کمردرد می‌شوند. دردها و اسپاسم‌هایی که در ناحیه‌ی کمر احساس می‌کنید، توسط عادت‌های روزانه مثل خانه‌داری و سیگار کشیدن تشدید می‌شوند.

با افزایش سن، مفاصل سفتر می‌شوند و از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردار می شوند، مایع روان کننده داخل مفاصل کاهش می‌یابد، غضروف‌ها همدیگر را می‌سابند و اطراف مفاصل ممکن است متورم شود. این‌ها دلایلی هستند که بیشتر مردم در سن بالای ۶۰ سالگی به انحطاط ستون فقرات دچار می‌شوند.

معمولا بیشتر مردم به سبب بلند کردن اجسام سنگین کمردرد می‌گیرند، ولی در ادامه می‌خواهیم ۶ عادتی را بررسی کنیم که به صورت غیرقابل پیشبینی باعث کمردرد می‌شوند.

تشک نرم

یک تشک خوب تشکی است که نه‌تنها برای خواب مناسب باشد بلکه باید سلامتی فرد را نیز در نظر بگیرد، مثل کمردرد. خوابیدن روی تشک نرم منجر به فشار روی کمر می‌شود و درنهایت می‌تواند باعث شروع کمردرد شود.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۳ انجام‌شده است نشان می‌دهد، کسانی که روی تشک‌های نیمه سفت می‌خوابند، نسبت به کسانی که در تشک‌های سفت می‌خوابند، یک‌دوم کمتر به کمردرد مبتلا می‌شوند. تشک‌های نیمه سفت کمک می‌کنند ستون فقرات در طول شب استراحت کند.

حرف زدن با تلفن

تلفن‌های همراه باعث می‌شوند عادت‌های بد به‌راحتی روی شما ماندگار شوند.

حرف زدن با تلفن، پیامک زدن، ایمیل زدن و کارهایی از این قبیل که معمولاً با گوشی‌های هوشمند انجام می‌گیرد، فشار زیادی را به گردن و کل ستون فقرات وارد می‌کنند. تحقیقاتی در سال ۲۰۰۹ که در دانشگاه تمپل (Temple) انجام شد نشان می‌دهد، پیامک دادن در بیشتر اوقات سبب درد در شانه‌ها، گردن و کمر می‌شود.

طرز استفاده و همچنین حالت مناسب شما در حال استفاده از تلفن همراه می‌تواند دردهای کمر مرتبط با تلفن همراه را کاهش دهد. حالت مناسب یعنی سر شما رو به بالا باشد، گوش‌هایتان در راستای شانه‌هایتان باشد و شانه‌هایتان صاف و در حال استراحت باشند.

 خانه‌داری

انجام کارهای خانگی برخی اوقات سبب درد واقعی می‌شوند، البته به خاطر دلایل دیگری ازآنچه شما فکرش را می‌کند.

تحقیقاتی در سال ۲۰۰۶ انجام شد که نشان می‌دهد انجام دادن کارهای سنگین خانگی از قبیل لباس شستن، جارو کشیدن، شستن ظروف و یا حتی حمل کردن وسایلی که از بازار خرید کرده‌اید، بیشترین دلایل کمردرد را شامل می‌شوند که در این کارها شما مجبور هستید کمرتان را به‌تناوب خم‌کنید.

این خم شدن متناوب باعث درد در کمر و گردن می‌شود. برای جلوگیری از این عارضه، می‌توانید زانوهایتان را مقداری خم‌کنید و از خم شدن کمر جلوگیری کنید تا فشار زیادی بر آن وارد نشود.

پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند و دمپایی‌انگشتی

کفش‌های پاشنه‌بلند اکثراً در میهمانی‌ها استفاده می‌شوند و دمپایی‌هایی انگشتی برای راحتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. بااین‌حال، هردوی این‌ها می‌توانند باعث درد در ستون فقرات شوند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان می‌دهد کفش‌های پاشنه‌بلند به خاطر انحنایی که در بدن ایجاد می‌کنند باعث کمردرد می‌شوند.

دکتر سورو (Surve)، معاون مرکز هنرهای نمایشی بهداشتی و استادیار دانشگاه تگزاس شمالی مرکز پزشکی و سلامت در شهر تگزاس معتقد است کفش‌های پاشنه‌بلند تأثیرات قابل‌توجهی بر کمر دارد:

«کفش‌های پاشنه‌بلند، پا را در زاویه‌ نگه می‌دارند و مفاصل را در حالتی غیرمعمول قرار می‌دهند، بدین ترتیب این تأثیرات محدود به پا نمی‌شوند.»به باور دکتر سورو کفش‌های پاشنه‌بلند بدن را از حالت طبیعی خارج می‌کنند.

همچنین دمپایی‌های انگشتی فواصل قدم‌های شمارا کوتاه‌تر می‌کنند و همچنین فشاری غیرعادی را به‌پای شما، کمر و اندام تحتانی وارد می‌کند.

دمپایی‌های انگشتی به لبه‌ی پا فشار بیشتری نسبت به پاشنه وارد می‌کند که سبب چرخشی جزئی در قسمت زیر پایتان می‌شود. بر اساس تحقیقات موسسه‌ی سلامت ستون فقرات فلوریدا، این تغییر درجه در قدم برداشتن باعث چرخیدن کمر می‌شود. این درد در ناحیه‌ی تحتانی رفته‌رفته بیشتر می‌شود.

رژیم غذایی ضعیف

رژیم غذایی که بیشتر آن را غذاهای فراوری‌شده و مواد قندی تشکیل می‌دهد، می‌تواند سبب تورم‌ اسپایک (Spike) در بدن شود که درنهایت به کمردرد منجر می‌شود. نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ در ژورنال آسیایی ستون فقرات منتشرشده است، نشان می‌دهد تقریباً ۳۱ درصد از زنان و ۲۵ درصد از مردانی که کمردرد داشته‌اند، از وضعیت گوارشی نیز رنج می‌برده‌اند.

مثلاً شکم‌درد داشته‌اند یا غذا در آن‌ها سنگینی می‌کرده است. رابط بین رژیم غذایی و کمردرد، تورم است. غذای پرچرب و شیرین باعث تحریک تورم در بدن می‌شوند که این تورم به ناحیه‌ی پایینی کمر نیز شامل می‌شود. انتخاب درست مواد غذایی سالم، مثل پروتئین‌هایی از قبیل گوشت تازه یا دانه‌ها، غلات کامل مثل برنج قهوه‌ای و سبزی‌ها می‌تواند از درد کمر جلوگیری کنند.

سیگار

تا جایی که می‌دانیم، سیگار باعث صدمه زدن به شُش‌ها می‌شود ولی باعث تعجب است که بدانید سیگار می‌تواند باعث درد در ناحیه‌ی ستون فقرات شود.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۱ در دانشگاه هاپکینز (Hopkins) انجام شد، سیگار کشیدن جریان خون‌رسانی به دیسک‌های کمر را کاهش می‌دهد که درنتیجه دیسک‌های کمر دچار پیری زودرس می‌شوند.

درنهایت سیگار کشیدن می‌تواند باعث درد در ناحیه‌ی پایین کمر شود. سیگاری‌های جوان بیشتر در معرض درد کمر مرتبط با سیگار هستند چون جوان‌ترها بیشتر عاداتی را انجام می‌دهند که منجر به تصلب شریان می‌شود، مثل استفاده‌ی زیاد از فست فودها

بهداشت نیوز