همه ما برای رسیدن به بهترین چیزها، تلاش می کنیم. با یک ذهن آشفته، این کار می تواند به طور قابل ملاحظه ای بسیار سخت باشد. تصور کنید، اگر با نیروی اراده، می توانستید ذهن خودتان را آرام کنید، قادر بودید شفاف تر فکر کنید، به احساساتتان اجازه درگیر شدن نمی دادید، و بالاخره با این روش ها، که پاداش بیشتری را در خود نهان دارد، در زندگی روزمره بسیار جلوتر می افتادید. بنا به گفته عصب شناسان، راه های زیر، بهترین راه برای پاکسازی یک ذهن آشفته است .

1- تمرکز حواس

تمرکز حواس، اساسا یعنی ” فکر کردن درباره تفکر“. برای این کار باید، با یک دید باز و از خارج، به احساسات و اندیشه هایتان نگاهی بیندازید و به آنها اجازه ندهید باعث ایجاد نگرانی در ذهنتان شوند. به این مثال توجه کنید: ” زمانی که همسرم از من جدا شد، بعد از مشکلات اولیه، تصمیم گرفتم با خودم در این باره کار کنم و به خودم کمک کنم . به اندیشه هایم توجه کردم و خود را در صلح و آرامش تصورکردم. خودم را ایستاده درگوشه ای از اتاق دیدم که به “من حقیقی” که در وسط اتاق ایستاده ، نگاه می کند؛ برای خودم احساس تأسف کردم. اما آنچه بعد اتفاق افتاد حیرت آور بود. میتوانستم احساس کنم اندیشه های منفی در مورد از دست دادن فردی که دوستش داشتم، به آرامی ضعیف و دور می شود. حالا میتوانستم ازسوراخی که خودم در ذهن خود ایجاد کرده بودم، بالا بروم، حرکت داشته باشم و به این حرکت ادامه دهم”.

2- تاثیر مدیتیشن بر ذهن

یکی دیگر از روش هایی که شما می توانید از آن برای آرام کردن ذهن خود استفاده کنید، مراقبه یا مدیتیشن است. از آنجا که چندین راه برای مراقبه وجود دارد، در واقع همه آنها درباره مشاهده آگاهانه اندیشه هایتان و اجازه بیرون راندن آنهاست. البته مدیتیشن زیاد درباره پاکسازی ذهن نیست، بلکه درباره ایستادن در جریان اندیشه هایتان و تماشای آنها که به آرامی در حرکت هستند و سپس به پایین دست، رانده می شوند، می باشد ( درست مثل جریان آب یک رودخانه که فقط درگذر است ). شما لازم نیست فعالیتی داشته و یا با پاهایتان از آن عبور کنید؛ همه آنچه نیاز دارید،این است که آرام و راحت بنشینید و روی نفس کشیدنتان تمرکز کنید که فرو میرود و بر می آید.

3- پاکسازی ذهن با سرکوب کردن

این کار، چیزی است که بطور طبیعی بیشتر مردم ، انجام می دهند. زمانی که ذهن شما پر از افکار مختلف می شود، یکی از بدترین افکار، به آرامی و حباب وار شروع میکند به فوران کردن از راه خود؛ این احساس دلپذیری نیست. تنها از راه نیروی اراده محض، شما آن را در یک جعبه فرضی چپانده و در جایی قرار می دهید که دیگر باعث تحریک شما نشوند. سرکوب کردن، یک راه برای چشم پوشی از چیزی به طور آگاهانه است؛ بطوری که آن مسئله دیگر سبب هیچ مشکلی برای شما نشود. البته توجه داشته باشید که این کار همیشه جواب نمی دهد. درست مثل یک لیوان، آن هم می تواند تا یک اندازه ای پرشود و در صورت ادامه، باعث صدمه بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشید که هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و این راهکار شاید برای کسی که کنترل بیشتری روی احساسات خود دارد بهتر باشد.

4-پاکسازی کردن ذهن با جایگزینی

خیالبافان عزیز، این تکنیک مختص شماست. جایگزینی، درباره عوض کردن اندیشه های ناخواسته با اندیشه هایی است که بهترند. این روش به شما اجازه می دهد تا احساس بد خود را با خوب، به وسیله ایجاد یک حافظه از نوع جدید، جایگزین کنید. این حافظه ممکن است برای یک زمان کوتاه وجود داشته باشد و یا چنان استادانه ساخته شود که تصمیم بگیرید تا آن را برای همیشه باور کنید. به هر صورت، این در واقع، عقیده پشت جایگزینی است، که شما را شادتر خواهد ساخت. این کار می تواند به صورت مفرط باشد. برخی از افراد، تمام زندگیشان را در ذهنشان می سازند، به طوری که جدا از واقعیت است. آنها فراموش می کنند که چه چیز واقعی و کدام غیر واقعی است؛ این روش فقط برای افرادی خوب است دارای تصوراتی قوی هستند.

5-پاکسازی کردن ذهن با حواسپرتی

این آخرین روش است. درست مثل جایگزینی، این روش هم یک راه برای فراموش کردن افکاری است که دلیل غم و اندوه شماست. حواسپرتی ، برای اینکه آن افکاری را که در درون ذهن شماست، در بیرون از مرکز توجه شما قرار دهد، متکی به محرک های خارجی است. قسمت مهم این روش ، آن است که کسی یا چیزی را لازم دارید تا بتوانید از طریق آنها، این اندیشه ها را برون سپاری (بیرون راندن ) کنید. ممکن است دوستی صمیمی داشته باشید که هنوز می توانید با او درد و دل کرده و از افکارتان بگوئید و این بسیار خوب است؛ یا اینکه می توانید به یک کلوپ ورزشی رفته ، با بازی کردن، تلاش کنید تا به جای توجه روی خود و فشار افکار خودخواهانه ای که دارید، آنها را به کناری زده و به یک دلیل بزرگتر برای مشارکت، توجه کنید.

خوب ، کدام روش مورد پسند شماست؟

برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام