اگر انگشتان پای شما همیشه سرد است، یک دلیل آن می تواند جریان خون ضعیف باشد. مشکل گردش خون، گاهی اوقات مرتبط با سیگار کشیدن، فشار خون بالا و یا اختلال قلبی است. آسیب عصب ناشی از دیابت کنترل نشده نیز، میتواند پای شما را سرد کند. بقیه امکانات شامل: پرکاری تیروئید و کم خونی است. یک پزشک، میتواند در جستجوی هر مشکل اساسی باشد و یا اجازه دهد تا درباره درمان پای خود اطلاعاتی داشته باشید.

1- درد پا

وقتی بعد از یک روز کاری طولانی، دچار پا درد می شوید، ممکن است به کفشتان لعنت بفرستید. علاوه بر کفش نامناسب، ممکن است درد شما به خاطر استرس، ترک کوچک در استخوان، ورزش های شدید، منظم و با اثر بالا (مثل بسکتبال) و یا استخوان های ضعیف ناشی از پوکی استخوان باشد. اما فقط هم این دلایل، نیست و گاهی باید عمیق تر معاینه بشوید.

2-پای شما و انگشتان قرمز، سفید، آبی

در بیماری رینولدز، انگشتان شما می توانند سفید شده و سپس آبی، بعد قرمز و دوباره به رنگ طبیعی خود بازگردند. دلیل آن نیز، باریک شدن ناگهانی شریانهاست که ” وازواسپاسم“، نامیده میشود. استرس و یا تغییرات دمایی می توانند محرکی برای وازواسپاسم باشند. رینولدز، همچنین ممکن است مرتبط با آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن و یا مشکلات تیروئید باشد.

3- پای شما و درد پاشنه

شایع ترین علت درد پاشنه، التهاب پلانتار است؛ رباط بلندی که از پاشنه شما به طرف پنجه پای شما کشیده میشود و باعث قوس کف پا میشود. درد ممکن است در ابتدای صبح و بعد از برخاستن از خواب و ایستادن ، به دلیل فشار روی پاشنه پا، به بیشترین حد خود برسد. آرتروز، ورزش های بیش از اندازه و کفش غیر استاندارد نیز می توانند درد پاشنه را موجب شوند. دلایل کمتر شایع مثل: خارپاشنه، عفونت استخوان، تومور و شکستگی است.

4- پای شما و کشیدن پاها هنگام راه رفتن

گاهی اوقات، اولین نشانه از یک مشکل، تغییر در سبک راه رفتن شماست. راه رفتن به صورت پهن و باز و یا کشیدن پاها هنگام راه رفتن؛ دلیل آن نیز ممکن است از دست دادن آهسته آهسته احساس طبیعی در پاها به دلیل آسیب به اعصاب پیرامونی باشد. 30 درصد این آسیب، به دیابت مرتبط است. آسیب عصب ، می تواند ناشی از عفونت، کمبود ویتامین ها، و اعتیاد به الکل نیز باشد. در برخی موارد نیز دلیل مشخصی وجود نداشته و گاهی نیز مرتبط با مشکلاتی در رابطه با مغز، نخاع و یا عضلات است.

5-پای شما و انگشت چماقی

در این بیماری، شکل انگشتان ( گاهی همه انگشتان) پا، تغییر می کند. ناخن ها بیشتر گرد شده و در بالا یک منحنی رو به پایین درست میکنند. اختلال ریه، شایع ترین علت اساسی است؛ اما می تواند ناشی از اختلال قلب، کبد، اختلال گوارشی و یا عفونت نیز، باشد. گاهی اوقات بدون هیچ دلیلی، در همه اعضای یک خانواده وجود دارد.

6- پای شما و پای متورم

این مشکل معمولا یک مزاحمت موقت است، که دلیل آن بیشتر ایستادن طولانی و یا پرواز طولانی است؛ بخصوص برای خانم های باردار. در تضاد با این نظریه، تورم پاها می تواند نشانه ای از یک شرایط جدی پزشکی باشد؛ بطور مثال گردش ضعیف خون، یک مشکل در سیستم لنفاوی و یا لخته شدن خون . اختلال عملکرد کلیه و یا کم کاری تیروئید نیز میتوانند باعث التهاب درپاها شوند.

7- پای شما و سوزش پا

احساس سوزش پا، در میان دیابتی هایی که به آسیب اعصاب محیطی دچار شده اند، معمولی است. البته می تواند ناشی از کمبود ویتامین ب، بیماری پای ورزشکاران، بیماری مزمن کلیوی، گردش ضعیف خون در پاها، بیماری شریانی محیطی و یا پرکاری تیروئید نیز باشد.

8- زخمی که التیام پیدا نمیکند

زخم پایی که خوب نمی شود، یک هشدار بزرگ و نشانه دیابت است. در این افراد، حتی یک تاول ، می تواند به یک زخم تبدیل شود؛ این زخم ها مستعد ابتلا به عفونت هستند. یک دیابتی ، باید هر روزه پاهایش را شستشو و خشک کند و درمورد هر گونه زخمی بر رو یا لابه لای انگشتان پایش، دقت کافی داشته باشد. التیام آهسته زخم ها نیز میتواند دلیلی برگردش خون ضعیف ناشی از شرایطی مثل بیماری عروق محیطی باشد.

9- پای شما و درد در انگشت بزرگ ( شست )

نقرس، بد نام بزرگ این بیماری است ، که باعث درد ناگهانی در انگشت، قرمزی و تورم آن میشود. مقصر بعدی آرتروز است؛ بعدی هالوس ریگیدوس است ، یک عارضه از آرتروز که در آن ، خار استخوان گسترش پیدا میکند. بالاخره پا چمنی، که ناراحتی مخصوص ورزشکاران است ؛ بخصوص کسانی که برروی سطوح سخت بازی میکنند، که به دلیل جراحت در رباط های اطراف مفصل است.


بخش دوم این مقاله: پای شما درباره سلامتی تان چه می گوید؟ – بخش دوم


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام