نوع تغذیه ای که شما مورد مصرف قرار می دهید مهم ترین فاکتور سلامت شماست. تغذیه و رژیم غذایی نقش بسیار حساسی در سلامت فرد و یا بیماری او ایفا می کند. در  این مطلب قصد معرفی 7 ماده خوراکی که در کاهش و کنترل التهاب نقش دارند را داریم. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

توجه داشته باشید غذایی که می‌خورید نقش مهمی در به وجود آمدن التهاب بازی می‌کند. موادغذایی ناسالم باعث افزایش سطح التهاب در بدن می‌شوند و این بالا رفتن سطح التهاب می‌تواند بیماری‌هایی را به وجود آورد. این در حالی است کـــــــه غـــــذاهای سالم سطح التهاب بدنتان را در پایین‌ترین درجه خود حفظ می‌کنند. در ادامه با مواد غذایی‌ای آشنا می‌شوید که با مصرف آنها می‌توانید سطح التهاب بدن خود را کنترل کنید.

گیلاس

میوه‌های تازه و سبزیجات یک عامل اصلی و مهم برای کنترل التهاب بدن به شمار می‌آیند که در این بین گیلاس به خاطر دارا بودن آنتوسیانین خواص ضدالتهابی بالایی دارد. آنتوسیانین‌ها از جمله آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند که از سلول‌های شما در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کنند. گیلاس نیز منبع غنی از ویتامین C است.

 

ماهی قزل‌آلا

ماهی قزل‌آلا یک ماده غذایی ضد التهابی شناخته شده است که مصرف آن بسیار توصیه می‌شود. قیمت این ماهی نیز از انواع دیگر ماهی‌ها چون ماهی آزاد بسیار ارزانتر بوده و در تمام فصول سال در دسترس است. این ماهی سرشار از امگا ۳ بوده و امگا ۳ موجود در قزال‌آلا به کاهش التهاب در تمام بدن کمک قابل توجهی می‌کند، به همین دلیل است که با خوردن قزل‌آلا می‌توانید سلامت قلب و مغز خود را نیز تضمین کنید.

گشنیز

باید توجه داشت که فقط اسفناج در میان سبزیجات خاصیت ضد التهابی ندارد. گشنیز نیز از این قاعده مستثنی نیست، گشنیز دارای مزایای قابل توجهی است. این سبزی نیز دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می‌آید.

اسفناج

استفاده از اسفناج به‌ عنوان سبزی‌خوردن، ایده بسیار خوبی است. از آنجایی که این سبزی تقریبا بدون کالری بوده و می‌تواند ویتامین K مورد نیاز بدن را تامین کند. با این تفاسیر اسفناج نیز مزایای ضد التهابی دارد و همچنین تامین‌کننده ویتامین C نیز است.

دارچین

ادویه و ترشیجات معمولا به خاطر طعم و بویی خاصی که دارند، در هر رژیم غذایی به کار برده می‌شوند. به جز نمک و شکر، این‌گونه چاشنی‌ها به نوعی کاهنده التهاب به حساب می‌آیند. در این بین دارچین با دارا بودن سطح آنتی‌اکسیدان‌ بالا نقش مهمی برای کاهش التهاب بدن ایفا می‌کند. ترکیبات دارچین کمک می‌کنند تا سیستم ایمنی بدن تنظیم شود.

روغن زیتون

مبارزه کردن با التهابات بدن فقط با خوردن مواد غذایی تامین نمی‌شود. بلکه چگونگی طبخ غذا نیز بسیار تاثیرگذار است. برای سرخ‌کردن غذا اگر از روغن‌های اشباع استفاده کنید، امکان ابتلا به التهابات در بدن شما بالا می‌رود. در این‌گونه مواقع بیشتر دچار التهاب می‌شوید. پس مهم است که با چه نوع روغنی مواد غذایی خود را طبخ می‌کنید.

گردو

گردو چالش برانگیزترین خوراکی ضد التهاب است که می‌توان آن را بدون دردسر زیاد در هر مکانی مصرف کرد. گردو یک میان وعده ضدالتهابی است. این خشکبار منبع بزرگی از اسیدهای چرب امگا ۳ است. گردو همچنین دارای منیزیم بوده که این ماده معدنی به عملکرد سیستم ایمنی کمک زیادی می‌کند.

منبع: فردا نیوز