ویتامین D از جمله مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که در صورت عدم قرار گرفتن در دسترس بدن سلامتی فرد با مشکل مواجه خواهد شد. ویتامین D از جمله ویتامین های محلول در چربی هاست که از این نظر هم مهم می باشد. در این مطلب قصد بررسی تاثیرات مثبت مصرف ویتامین D بر دوران یائسگی را داریم. با دکتر سلام همراه باشید.

مطالعه جدید نشان می دهد مصرف بالای ویتامین D و کلسیم از طریق مواد غذایی با کاهش ریسک یائسگی زودهنگام مرتبط است.

یائسگی زودهنگام که همراه با توقف عملکرد تخمدان هاست قبل از سن ۴۵ سالگی اتفاق می افتد. یائسگی زودهنگام بر حدود ۱۰ درصد زنان تاثیر داشته و با ریسک بالای بیماری قلبی-عروقی، پوکی استخوان و زوال شناختی زودهنگام مرتبط است.

در این مطالعه محققان دانشگاه ماساچوست نحوه ارتباط مصرف ویتامین D و کلسیم را با بروز یائسگی زودهنگام ارزیابی کردند. جمعیت مطالعه شامل ۱۱۶,۴۳۰ زن ۲۵ تا ۴۲ ساله بود که از سال ۱۹۸۹۹ به پرسشنامه سلامت پاسخ داده بودند.

از سال ۱۹۸۹، پرسشنامه های بعدی به ارزیابی سبک زندگی و شرایط پزشکی این زنان هر دو سال یکبار می پرداخت. رژیم غذایی در طول ۲۰ سال مطالعه، ۵ بار ارزیابی شد و محققان می توانستند تغییرات در مصرف مواد غذایی آنها را به مرور زمان تحت نظر داشته باشند.

به گفته محققان، نسبت خطر برای یائسگی زودهنگام در مقایسه بالاترین گروه مصرفکننده ویتامین D از طریق رژیم غذایی با پایین ترین میزان مصرف، ۰.۸۳ و برای کلسیم ۰.۸۷۷ بود.

پردو اسمیت، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «شواهد آزمایشگاهی ارتباط ویتامین D با برخی مکانیسم های هورمونی درگیر در افزایش سن تخمدان ها را نشان داد که همین مسئله مبنای فرضیه ما شد.»

وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم بعد از تطبیق انواع عوامل مختلف، مصرف ویتامین D حاصل از منابع غذایی نظیر محصولات لبنی غنی شده و ماهی چرب، و کلسیم با کاهش ۱۷۷ درصدی ریسک یائسگی زودهنگام مرتبط بود.»

منبع: مهر