مراقبت از کبد که یکی از مهمترین ارگان بدن است، در سلامتی نقش شایانی دارد. افرادی که دارای کبد سالم تری هستند هم پوست سالم تری دارند و هم بدنی سالم تر. همانطور که می دانید کبد مسئول عملکرد‌های بیولوژیک زیادی است که باعث می شوند بدن فعالیت های خود را به خوبی انجام دهد.

این ارگان یک بخش چند وظیفه‌ای است که بیش از ۲۰۰ عملکرد را در بدن به طور همزمان انجام می‌دهد. در اینجا بعضی از جذاب‌ترین واقعیت‌ها را در مورد این ارگان مهم ارائه می‌کنیم:
عامل سم زداییکبد عامل سم زدایی و پاکسازی بدن ماست. این ارگان بزرگ بدن نه تن‌ها خونمان را تصفیه می‌کند بلکه مواد شیمیایی و فلزات سنگین که در بدن وجود دارد را از بین می‌برید. این عمل را سم زدایی کبد می‌نامند. ﺁﻟﻮﺩﮔﯽ ﻫﻮﺍﯼ ﺷﻬﺮﯼ، ﺁﺏ ﺷﯿﺮ ﻭ. ﺗﺮﮐﯿﺒﺎﺕ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺩ ﻏﺬﺍﯾﯽ، ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪﺷﺪﻩﯼ ﺁﻟﻮﺩﮔﯽ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺳﻤﻮﻡ ﻫﺴﺘﻨﺪ.
کارخانه شیمیاییمتخصصان سلامتی عملکرد کبد را معمولاً “کارخانه‌ی شیمیایی” می‌نامند چرا که بیش از ۵۰۰ عملکرد شیمیایی را در بدن انسان انجام می‌دهد. این فعالیت‌ها برای سلامتی و عملکرد صحیح بدن بسیار واجب و ضروری می‌باشد.
کمک به التیام و لخته شدن خونخونریزی به دلیل جراحت و بریدگی قسمتی از بدن ایجاد میشود. اگر خون در این قسمت‌ها لخته نشود خونریزی متوقف نخواهد شد. کبد عامل اصلی لخته شدن خون میباشد که باعث بند آمدن خون میشود. نبود عامل‌های لخته کننده‌ی خون به خون ریزی‌های نا معمول منجر می‌شود.
سازنده‌ی صفرا

صفرا مایعی سبز رنگ است که توسط کبد ساخته می‌شود.

این ماده کبد را به دیگر ارکان‌ها مثل کیسه‌ی صفرا و روده‌ی کوچک متصل می‌کند و به هضم چربی‌های موجود در روده‌ی کوچک نیز کمک می‌کند. این عضو در بدن نقش مهمی را ایفا می‌کند که اختلال در کار آن باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا و به وجود آمدن مشکلاتی برای افراد شده که در مواقعی نیز برای درمان حتما نیاز به انجام دخالت جراحی جود دارد.
باتری بدن

کبد برای بدن همانند باتری است. این ارگان قند را ذخیره کرده و آن را به هنگام نیاز بدن استفاده می‌کند. به کلام ساده، کبد مقدار قند در بدن را تنظیم می‌نماید.
انبار مواد مغذی

در کبد هورمون‌ها، ویتامین ها، مواد معدنی که مورد نیاز بدن است ذخیره می‌شود. زمانی که بدن ما دچار کمبود یکی از این مواد شود، کبد آن‌ها را از طریق جریان خون به به سراسر بدن می‌رساند.

منبع: فردانیوز