برای مقابله با اگزمای پوست بخوانید

اگزمای پوست ناشی از چه مشکلاتی در بدن پدید می آید؟ التهاب خارش دار پوست و آماس آتوپیک می توانند بسیار دردناک باشند. می خواهیم با بهترین روش های درمانی موثر در این رابطه آشنا شویم . برا ی پیشگیری از شدت یافتن این بیماری مزمن راهنمایی های ویژه ای دارم با ما همراه باشید.

آماس اتوپیک یا اگزمای پوست یا درماتیت اتوپیک “Atopic dermatitis or eczema” نام بالینی برای اگزما است، یک بیماری شایع پوستی که می تواند نوزادان، کودکان و برخی بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری مزمن ناخوشایند می باشد و زیرامی تواند اثرات جدی بر ظاهر پوست داشته باشد، همچنین می تواند مایه شرم باشد. بیشتر جامعه علمی بدان پرداخته اند، ما می خواهیم از نزدیک درک کنیم که چه چیزی باعث آن می شود و بهترین روش برای درمان موفق آن چگونه است.

 

در ساده ترین شرایط، آماس آتوپیک یک التهاب خارش دار پوست است. آن می تواند تقریبا بر هر منطقه از بدن تاثیر گذارد، اما شایع ترین موارد در بازوها و پاها ، به خصوص در پشت زانو و در محل مفصل آرنج است. همچنین می تواند به پوست اطراف چشم و پلک تاثیر گذارد. با تکه قرمز تا قهوه ای خاکستری، خارش شدید و پوست که می تواند ضخیم شود، پوسته پوسته و تحریک به خاراندن طولانی مدت مشخص می شود.


علل اگزما چیست؟

علت دقیق آن ناشناخته است. به نظر می رسد در نتیجه نقص ایجاد شده در پوست است که تمایل به موروثی شدن در خانواده دارد. این نقص باعث می شود که پوست آب از دست دهد و در مقایسه با پوست طبیعی خشک باشد. اگزما مسری نیست و به سلامت عمومی شما ارتباطی ندارد.

افراد مبتلا به اگزما پوستی دارند که خشک است و به راحتی توسط صابون و مواد شوینده و لباس پشمی خشن تحریک می شوند. لباس شسته شده و یا خشک شده با نرم کننده های پارچه مایع و یا ورق مانند چسبیده، همچنین ممکن است پوست را تحریک کند. آب و هوای سرد و گرم اغلب آماس آتوپیک را تشدید می کند.

به تازگی پزشکان ارتباط بین شرایط و واکنش های آلرژیک خاص ، به خصوص آسم و آلرژی بادام زمینی را پیدا کرده اند. همچنین این باور است که ترکیبی از پوست های خشک، حساس و ناقص در عملکرد سیستم ایمنی بدن برخی افراد بیشتر مستعد به ابتلای بیماری به جا می گذارد.

از آنجا که آماس آتوپیک در نوزادان و کودکان به وفور وجود دارد، مطالعات اخیر تلاش دارند تا مدارک بهتر در ارتباط بین وضعیت و توسعه آن در کودکان را مستند سازند. همراه با کشف رابطه آن با آسم و آلرژی بادام زمینی، دانشمندان همچنین قادر به ایجاد ارتباط بین درماتیت آتوپیک و ADHD بودند.

به طور خاص، در حال حاضر اعتقاد بر  این است که آلرژی بادام زمینی بیشتر یک آلرژی تماسی است که به موازات تحریک پوست مانند اگزما قرار دارد. در حال حاضر این فکر وجود دارد که یک جهش ژنتیکی در اپیدرم یا لایه بیرونی پوست، در پوست به شدت خشک ایجاد می شود که به نوبه خود می تواند باعث هر دو واکنش های آلرژیک پوستی و بیماری های پوستی شود، مانند درماتیت اتوپیک.

مطالعات مشابهی نیز نشان دادند که بیش فعالی – نقص توجه در کودکان مبتلا به درماتیت اتوپیک بیشتر شایع است، شاید به دلیل عدم توانایی برای به خواب رفتن بطور مزمن، خارش شدید ایجاد می شود. با این حال تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا واقعا این ارتباط ایجاد شود و اینکه چگونه و چرا وجود دارد.


بهترین گزینه های درمان چیست؟

از آنجا که بیماران اگزما دارای یک نقص پوست اساسی است، درمان دائمی امکان پذیر نیست. با این حال، راه بسیار موثر کنترل آن می تواند مواردی چون استفاده از کرم های کورتیکواستروئیدی ، آنتی بیوتیک (در صورت نتایج عفونت باکتریایی به دلیل خاراندن بیش از حد وجود دارد)، آنتی هیستامین خوراکی یا سیستم ایمنی باشند.

متخصص پوست شما می تواند بهترین نوع درمان را برای شما یا فرزند شما توصیه کند. برخی از افراد نیز از طریق فتوتراپی و یا نور درمانی تسکین می یابند. این شامل قرار گرفتن در معرض تدریجی مناطق آسیب دیده به UVA و UVB اشعه خورشید است. از آنجا که این نوع از در معرض آفتاب قرار گرفتن می تواند عوارض جانبی طولانی مدت از جمله سرطان پوست داشته باشد، شما باید قبل از امتحان کردن آن با دکتر خود مشورت کنید.

گذشته از تجویز دارو شما می توانید اقدامات خود کمک از جمله اجتناب از هر گونه محرک را امتحان کنید که علایم را بدتر می کند، با استفاده از دارو ضد خارش موضعی مثل لوسیون کالامین و یا گرفتن یک حمام آب گرم در آماده سازی بلغور جو دوسر کلوئیدی مانندAveeno را امتحان کنید. همه از این موارد می توانند به کاهش خارش کمک کنند و زندگی را قابل تحمل کند. برای آماس اتوپیک در نوزادان، جلوگیری از محرک از جمله تغییرات درجه حرارت و نگه داشتن پوست کودک خود را با روغن یا کرم بچه روغن کاری کنند. شما حتی ممکن است با آماده سازی ضخیم تر مانند وازلین یا Aquaphor به نتایج بهتری برسید.

اگر شما به فکر امتحان محصولات کورتیزون باشید، توجه داشته باشید که پمادها کورتیزون را می توان با خیال راحت برای سالها استفاده کنید. هنگامی که مناطق زیادی از بدن با کورتیزون قوی درمان شود، با این حال، دوره معاینات پزشکی لازم است. کورتیزون های قوی باید برای صورت، زیر بغل، کشاله ران، یا ناحیه مقعد اعمال شود و همیشه به یاد داشته باشید با کمی ماساژ آن را استفاده کنید.

نسخه