لکه های پوستی به نام آنژیوما

آنژیوما به چه نوع عارضه پوستی گفته می شود؟ این نوع لکه های پوستی رنگی متفاوت دارند و مشکلی برای مبتلایان ایجاد نمی کنند و در افراد سالمند بیشتر دیده می شوند.  برای مقابله با شکل گیری این لکه های پوستی و روش های درمانی رایج برای این عارضه ها راهنمایی های ویژه ای داریم با ما همراه باشید.

معمولا به آنژیوما ها ” آنژیوماهای آلبالوئی” ” angioma” نیز میگویند. علت این نامگذاری رنگ قرمز روشن آنهاست. گرچه این لکه های پوستی وابسته به سن می توانند باعث خجالت بیمار شوند یا گاهی بسته به محل قرارگیری آنها برای وی آزاردهنده باشند, اما اصلا جدی و نگران کننده نیستند و در اکثر موارد نیازی به درمان ندارند.

از دیدگاه پزشکی, آنژیوما یک تومور خوش خیم کوچک است که بر روی سطح پوست رشد میکند. در بعضی افراد آنژیوما در کبد ایجاد میشود. این شکل از آنژیوما ها نیز خوش خیم و فاقد علامت هستند و تا زمانی که تحت درمان قرار نگیرید یا بیماری دیگری در شما تشخیص داده نشود ناشناخته می مانند. این فرم از آنژیوماها نیز بی خطر هستند و جای نگرانی ندارند.

از آنجائیکه این تومورهای کوچک از تعداد زیادی رگ خونی تشکیل شده اند رنگ آنها قرمز روشن است, به همین دلیل به آنها آنژیومای آلبالوئی می گویند. این انواع معمولا با افزایش سن بر روی تنه, بازوها و شانه ها ظاهر می شوند و نسبتا اندازه کوچکی دارند, به طوریکه در اکثر موارد قطر آنها به بیشتر از یک چهارم یک اینچ هم نمی رسد.


علت شکل گیری آنها چیست؟

عامل ایجاد آنژیوما هنوز مشخص نشده است, اما تصور میشود عارضه جانبی فرآیند پیری باشد چون اغلب در افرادی ظاهر میشود که بیش از سی سال سن دارند و با افزایش سن اندازه و تعداد آن در فرد افزایش می یابد. نوعی ارتباط ژنتیکی نیز به اثبات رسیده است, به طوریکه بعضی بر این باورند که این تومورها در رحم شکل می گیرند.


گزینه های درمانی آن چیست؟

از آنجائیکه آنژیوماها با عارضه همراه نیستند, به درمان نیازی ندارند. اما حتی اگر در ظاهر یکی از آنها تغییری مشاهده کردید باید آن را با پزشک در میان بگذارید تا برای احتیاط از آن نمونه برداری گردد, چرا که تغییر در ظاهر لکه های پوستی میتواند علامت احتمالی بدخیمی باشد.

گرچه هیچ دلیل پزشکی برای درمان آنژیوما وجود ندارد, اما ظاهر آن انجام درمان را ضروری میسازد. بعضی افراد از وجود این لکه های در حال رشد رنج می برند و در بعضی موارد این لکه ها در نواحی ظاهر می شوند که هنگام اصلاح به لباس کشیده شده باشند یا طی انجام کارهای روزانه ساییده شده باشند. وقتی این قبیل تحریکات انفاق می افتند, ممکن است اندکی خونریزی نیز در محل دیده شود. با توجه به دلائلی که ذکر شد, بعضی افراد ترجیح می دهند آنها را بردارند.

راه های قابل قبول فراوانی برای انجام این کار وجود دارد که بسیار سریع و در عین حال بدون درد هستند و به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام می شوند. این روشها عبارتند از سوزاندن الکتریکی, که در آن رشد متوقف میشود; درمان سرد (کریوتراپی) که در آن از نیتروژن مایع برای فریز کردن ناحیه استفاده میشود; جراحی لیزری, که در آن از یک لیزر سر سوزنی برای مورد هدف قرار دادن و سوزاندن آنژیوما استفاده می شودو تراشیدن که در آن آنژیوما به وسیله یک تیغ برداشته می شود.

هر یک از روشهای درمانی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد اما این عوارض جدی نیستند و لکه حاصل از آنها دائمی نیست.

اگر آنژیوما دارید و می خواهید آن را بردارید, با متخصص پوست خود در مورد گزینه های درمانی مشورت کنید. در این صورت میتوانید تصمیم درستی بگیرید.

نسخه