با نزدیک شدن به فصل گرم تابستان و حرارت زیاد نور خورشید زندگی در شهرهای کویری و خشک دشوار می شود، آن هم مواقعی که این دمای بالا به همراه با گرد و خاک و طوفان شن قرار بگیرد.از عصر امروز شهر یزد با پدیده طوفان شن رو به روش شده است.
وزش باد شدید که از بعدازظهر امروز در مناطقی از یزد آغاز شد، عصر امروز به طوفان تبدیل شد و با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت مناطق گسترده‌ای از استان را در نوردید.

وزش این باد شدید و طوفان، حجم قابل توجهی از شن و گرد و غبار در فضا پراکنده کرد به نحوی که اکنون تنفس حتی در خانه‌های دربسته به سختی انجام می‌شود.

طوفان امروز از جنوب استان یزد آغاز شده و به تدریج به سمت میبد و اردکان می‌رود.

غلظت گرد و غبار به حدی است که دید افقی به شدت کاهش یافته و خودروها در کنار جاده‌ها متوقف شده‌اند و این پدیده در جاده یزد ـ میبد بیشتر از سایر جاده‌ها رانندگان را درگیر کرده است.

غلظت آلاینده‌ها اکنون وضعیت هوا را به مرز هشدار رسانده و تابلوهای سنجش آلایندگی هوا در یزد در وضعیت هشدار قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام هواشناسی یزد، این شرایط تا عصر فردا ادامه دارد و احتمال بارش باران، رعد و برق و تگرگ در برخی مناطق استان یزد وجود دارد.

رئیس گروه پیش‌بینی وضعیت هوای استان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: وضعیت هوای یزد امروز قسمتی تا نیمه ابری همراه با وزش باد، از بعدازظهر با افزایش ابر، در برخی نقاط با وزش باد شدید و گرد و غبار موقتی و گاهی رگبار باران همراه با رعد و برق در مناطق مستعد با احتمال تگرگ همراه است.

سیدعباس میرحسینی عنوان کرد: فردا نیز هوای استان یزد نیمه ابری همراه با افزایش دما و گاهی با افزایش ابر، وزش باد شدید و گرد و خاک موقتی و در پاره‌ای نقاط با رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود.

وی یادآور شد: دمای هوا در برخی مناطق استان یزد نظیر بافق فردا به ۳۸ درجه سانتیگراد نیز خواهد رسید.

میرحسینی بیان کرد: امشب کاهش محسوس دما در استان یزد نخواهیم داشت و گاریز با ۲۵ درجه سانتیگراد خنک‌ترین نقطه استان یزد خواهد بود.

منبع/ایسنا