شیر جوشیده نشده و غیر پاستوریزه گاو از جمله خطرناک ترین نوشیدنی ها به شمار می آید. شیر غیر پاستوریزه شامل انواع بسیار زیادی از باکتری ها و میکرو ارگانیسم هایی است که سلامت انسان را تهدید می کند. به تازگی وجود تب مالت در شیر ها و بستنی های سنتی پزشکان را نگران کرده است. با دکتر سلام همراه باشید.

مهران ولایی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گفت: بر خلاف تصور عموم افراد، این گروه از لبنیات در واقع همان شیرهای مرجوعی کارخانه‌ها است که به علت داشتن بار میکروبی بسیار بالا و غیرقابل میکروب زدایی بازگشت داده شده و به عنوان شیر سنتی به بازار‌ها عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه اغلب بستنی های سنتی، قیفی و باز از شیر‌های سنتی و فله ای تهیه می‌شوند، افزود: با افزایش روز افزون دمای هوا بهترین بستر رشد میکروب‌ها در انواع محصولات غیر استاندارد به خصوص شیرهای فله‌ای افزایش پیدا می‌کند که به همین علت احتمال وجود میکروب فعال تب مالت در شیر‌های سنتی به ویژه در بستنی‌های سنتی و دستگاهی وجود دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه نظارت بر توزیع و صدور مجوز به مراکز تولید و عرضه لبنیات سنتی در حیطه اختیارات این معاونت نیست، گفت: این نظارت‌ها بر عهده صنف مربوطه است و بنابراین ما به عنوان غذا و دارو نمی‌توانیم در این حوزه ورود کنیم و اکنون به فعالیت کارخانه‌های تولید مواد غذایی، دارویی و داروخانه‌ها نظارت داریم و در بحث فرآورده‌های سنتی ناظر نیستیم.

ولایی اظهار داشت: هیچ یک از فرآورده‌های سنتی برای سنجش بار میکروبی، میزان آلودگی‌های موجود در آن و حتی نوع مواد افزودنی مورد سنجش غذا و دارو قرار نمی‌گیرد که خانواده ها باید از مصرف فرآروده‌های فله‌ای و سنتی که هیچ اطمینانی از آن ندارند اجتناب کنند.

وی یادآور شد: افراد به جای آن استفاده از فرآورده های لبنی فله ای از محصولات بسته بندی صنعتی که دارای مجوز سازمان غذا و دارو و برچسب سلامت هستند، استفاده کنند زیرا در صورت وجود کوچکترین مشکل احتمالی در هر یک از این محصولات قطعا قابلیت پیگیری وجود دارد.
منبع: باشگاه خبرنگاران