از مهمترین موضوعاتی که در سرتاسر جهان مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد که شاید درمان مناسب خانگی و بدون عارضه برای آن بدست بیاید اضطراب و استرس است. شما می دانید تفاوت بین استرس و اضطراب چیست؟ چه تفاوتی بین این دو بیماری وجود دارد؟ با ما همراه باشید.

اضطراب چیست؟اضطراب احساس عصبی بودن یا ترس است و استرس معمولا پاسخ فیزیکی به آنچه است که شما احساس می کنید یا می ترسید. در واقع این دو واژه متفاوت اما مکمل هم هستند ولی در بسیاری موارد به جای هم استفاده می شوند. علائم بروز آن معمولا به این صورت است که در زمان اضطراب، ضربان قلب افزایش می یابد، تنفس تندتر می شود و ماهیچه ها سفت می شوند. در حقیقت با بروز این علائم بدن خود را برای مواجهه با موقعیت های استرس زا آماده می کند.

گاهی این سوال پیش می آید که آیا اضطراب می تواند مفید باشد؟ در پاسخ باید گفت بله، البته اضطرابی بیمارگونه نه بلکه در حد نرمال. این احساس ممکن است خوشایند نباشد ولی احساسی نرمال است و می تواند به انسان کمک کند که با موقعیت های چالشی وخطرناک مواجه شود.

افرادی که ترس یا نگرانی زیادی دارند، این نگرانی بر روی کار و روابط آنها تاثیر گذار است. کاهش اشتها یا اختلالات خواب نیز ممکن است در پی مشکلات اضطراب به وجود آید. در برخی افراد هم این مشکلات با ترس از حضور در مکان های عمومی و یا خودداری از صحبت در جمع و ترس از قضاوت شدن توسط سایر افراد خود را نشان می دهد. همچنین ترس از ارتفاع یا انواع مختلف حملات ترس در اثر اختلالات اضطراب بروز می کند.

به طور کلی، اضطراب رایج ترین اختلال روانی در دنیا است، به عنوان مثال در آمریکا حدود ۱۸% از مردم از اختلالات اضطراب رنج می برند. همچنین در بین دو جنس نیز زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض بروز این اختلال روانی قرار دارند. در بسیاری از موارد هم مطالعات نشان داده است که مشکلات مالی و یا عدم احساس موفقیت در زندگی می تواند زمینه ساز بروز این بیماری باشد. لذا درمان اضطراب موضوعی مهم برای سلامت جامعه است.
درمان اضطراب

حال سوال این است که آیا اختلال اضطراب و استرس از طریق دارو کاملا درمان می شود؟ در پاسخ باید گفت خیر. داروهای مورد استفاده در درمان این بیماری داروهای ضد افسردگی و اضطراب است که عموما تنها می توانند علایم فیزیکی این اختلالات را کاهش دهند مثلا می تواند به کنترل ضربان قلب کمک کند و یا از لرزش جلوگیری کنند ولی برای رهایی کامل از این اختلال روانی باید از جلسات مشاوره روانکاوی و روان درمانی نیز بهره جست.

در مطالعه ای نشان داده شده است که در کسانی که ورزش روزانه انجام می دهند، ۲۵% کمتر از سایر افراد احتمال بروز اختلالات اضطراب وجود دارد. اما بهتر است قبل از تصمیم به ورزش با پزشک خود مشورت کنید و متناسب با وضعیت سلامتی بدن، حرکات ورزشی را انتخاب کنیم.

عدم درمان اضطراب ، شما را از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد و شما را فقط وادار به فرار از شرایط می کند. ممکن است در اثر اختلالات اضطراب، قدرت تمرکز شما کاهش یابد، حساس و زودرنج شوید و یا همانطور که اشاره شد، لرزش ماهیچه داشته باشید.

مطالعات علمی نشان داده است که یکی از راه های درمان اضطراب، مواجه شدن با ترس ها و شرایط استرس زا است که البته باید زیر نظر روانکاو متبهر صورت گیرد و عموما قبل از آن تمریتات ریلکسیشن انجام می شود تا بدن شخص بیمار برای این که در معرض شرایط استرس زا قرار بگیرد، آماده شود. در بسیاری از موارد هم کشف عامل بروز این اختلالات اضطرابی نیز می تواند در درمان آن موثر باشد. مطالعات نشان داده است که برخی از گیاهان دارویی دارای خاصیت ضد اضطراب و افسردگی هستند بنابراین می توان از روش های درمانی طب سنتی که روش های ایمن و بی خطری هستند در کنار جلسات روانکاوی و روان درمانی استفاده کرد.
درمان اضطراب با طب سنتی

با توجه افزایش روز افزون تنش در زندگی روزمره و لزوم درمان اضطراب و افسردگی برای زندگی بهتر، شرکت پارسی طب با در نظر گرفتن اصول طب سنتی و تلفیق آن با دانش روز محصول سایکودایجست را که از ۹ گیاه دارویی تشکیل شده تولید نموده است. این محصول با تنظیم انباشتگی خلط سودا و رفع عوارض ناشی از سوء مزاج سودا، رفع عوارض ناشی از سودای کهنه سبب رفع استرس و نگرانی و ایجاد شادابی و نشاط می شود.

منبع: بهداشت نیوز