پس از گذشت کمتر از 24 ساعت از وقوع زمین لرزه در استان خراسان شمالی با مرکزیت بجنورد هنوز عملیات امداد رسانی به بیش از 400 هم وطن که در این حادثه آسیب دیده اند ادامه دارد و متاسفانه دو نفر از مردم این منطقه نیز کشته شده اند.

معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که تمامی واحدهای مسکونی در روستاهای استان خراسان شمالی با پیگیری دولت تحت پوشش بیمه بوده و خسارات ناشی از زلزله دیشب را نیز بیمه پرداخت خواهد کرد.

۱۱:۳۲ محمدفرید لطیفی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: موضوع بیمه یکی از موضوعات مهمی است که در چند سال اخیر توجه ویژه‌ای نیز به آن شده و پیگیر اجرای آن بودیم. خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام داده‌ایم سال گذشته تمامی اقدامات قانونی مربوط به بیمه واحدهای مسکونی در تمامی روستاهای خراسان شمالی به اتمام رسید و تمامی این واحدها تحت پوشش بیمه درآمدند.

وی با بیان اینکه این اقدام با پیگیری دولت و استانداری انجام شد گفت: تمامی خسارات وارده به واحدهای روستایی از سوی بیمه پرداخت خواهد شد.

معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور درباره نقاط آسیب دیده در بافت شهری نیز افزود: در بافت شهری نیز مطمئن نیستم که آیا طرح بیمه سراسری اجرا شده یا خیر؟ اما اگر اجرا نشده باشد از سوی دولت تامین اعتبار شده و علاوه بر 60 میلیون ریال وام بلاعوضی که به آنان تعلق می‌گرفت، 300 میلیون ریال تسهیلات بانکی با سود پنج درصد و بازپرداخت 15 ساله نیز به آنان تعلق خواهد گرفت.

لطیفی با بیان اینکه موضوع بیمه تاثیر زیادی در کاهش خسارات و همچنین تسریع جبران خسارات حادثه‌دیدگان دارد افزود: سال گذشته نیز در سیل روستای سیجان، دهیاری که خانه‌ها را بیمه کرده بود به داد روستاییان رسیده و خسارات آنان جبران شد.

تاکید مدیر عامل تامین اجتماعی بر آمادگی مراکز درمانی استان و استانهای همجوار

11:03به دنبال وقوع زلزله اخیر در استان خراسان شمالی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور پیامی بر آمادگی مراکز درمانی تأمین اجتماعی خراسان شمالی و استانهای همجوار برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان و همچنین حمایت از بیمه شدگان و کارگاه‌های آسیب دیده در این حادثه تأکید کرد.

در پیام دکتر سید تقی نوربخش آمده است: «وقوع زلزله در استان خراسان شمالی و کشته و مجروح شدن جمعی از هموطنان عزیزمان موجب تأثر و تأسف شد. اینجانب، ضمن عرض تسلیت این حادثه، تلخ و ناگوار به خانواده‌های داغدار و همدردی با آسیب دیدگان و مصدومان این حادثه اطمینان می دهم تمامی امکانات درمانی، بیمه‌ای و امداد رسانی این سازمان برای ارائه خدمات سریع به هموطنان زلزله زده قرار دارد.از خداوند منان، علو درجات برای درگذشتگان و شفای عاجل برای مصدومان، مسئلت می نمایم».

شمار مصدومان 400 تن شد

10:45 کولیوند سرپرست سازمان اورژانس کشور شمار مصدومان این زلزله را  400 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ، ۳۴۳ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و 53 نفر در بیمارستان امام علی بجنورد، 2 نفر در بیمارستان پورسینای آشخانه و ۲ نفر در بیمارستان امام خمینی شیروان بستری شدند.

رییس سازمان اورژانس کشور افزود: ۲۶ مصدوم این حادثه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و در این حادثه متاسفانه دو نفر ؛ یک خانم ۵۴ ساله از روستای لنگر و یک دختر ۱۲ ساله از روستای قره جه فوت کردند.

پاکسازی ریزش‌ ناشی از زمین لرزه در 12 محور

10:41 بدیعی مقدم مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: آوارهای ریزش کوه ناشی از وقوع زمین لرزه شب گذشته در 12 محور این استان پاکسازی شده است.

وی  اظهار کرد:  دیشب محور روستای طراقی مسدود شده بود که اکنون با تلاش عوامل راهداری بازگشایی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با بیان اینکه از ابتدای وقوع زمین لرزه نیروهای راهداری در سطح استان به حالت آماده باش درآمدند.

وی تصریح کرد: در عملیات انجام شده، 50 نفر راهدار مشارکت داشتند و 20 دستگاه ماشین آلات سنگین و 25 دستگاه ماشین آلات سبک به کار گرفته شده است.

بدیعی مقدم اظهار کرد: این اداره کل به منظور خدمات رسانی بهتر در ستاد بحران استان مستقر شد و از 15 محور که کانون زلزله در آن بوده در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان سرکشی شده است.

وقوع 26 پس لرزه در منطقه

10، براساس اعلام موسسه ژئوفیزیک، از شب گذشته تا کنون 26 پس لرزه در منطقه ثبت شده است.

ساعت ۷:۲۹ دقیقه صبح امروز ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری زمین لرزه ای با قدرت ۳.۵ ریشتر در عمق هشت کیلومتری از زمین بجنورد را لرزاند و شدت زلزله شب گذشته به قدری بالا بود که تخریب منازل مسکونی در برخی از روستاهای شهرستان بجنورد ۴۰ درصد برآورد شده است.

برپایی 473 دستگاه چادر برای اسکان اضطراری زلزله‌زدگان

9:16 مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در این باره گفت: تا کنون (ساعت ۹ صبح امروز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت)؛ ۳۷۷ مصدوم زلزله خراسان شمالی خدمات امدادی لازم را دریافت کرده و ۵۷ تن بستری شده‌اند.
وی گفت: ۲۶ تن از مصدومان زلزله خراسان شمالی تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات، مناطق تحت تاثیر زلزله ۵.۷ ریشتری شب گذشته خراسان شمالی تا شعاع ٢٠ کیلومتری کانون زلزله شامل ٩٧ روستا با جمعیت ۳۱ هزار و ۱۵۰ تن بود و بر این اساس ۳ شهرستان بجنورد، مانه و سملقان متاثر از زلزله بوده و ١٤ روستا بین ١٠ تا ٧٠ درصد آسیب، دیده است.

وی با اعلام  اعزام ۳۳ تیم  عملیاتی هلال‌احمر و ۴ تیم آنست به منطقه حادثه، اظهار کرد: شب گذشته به منظور ارائه خدمت به زلزله‌زدگان ۱۱ تیم واکنش سریع و ۱۴۲نیروی عملیاتی  در منطقه حاضر شدند.

به گفته وی، در شب گذشته 473 دستگاه چادر به منظور اسکان هموطنان برپا و 500 تخته پتو و  946 تخته موکت میان متاثران از زلزله توزیع شد.

ارائه خدمات سرپایی به ۱۵۰ نفر از مجروحان از ساعات ابتدایی وقوع زلزله

دکتر افشین علیخانی، مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر، در پی زلزله‌ای که شب گذشته در استان خراسان شمالی اتفاق افتاد، به ایسنا اظهارکرد: بر مبنای ارزیابی‌های انجام شده، زیر ساخت‌های درمانی این مناطق آسیب ندیده و به حدود ١٥٠ نفر از مجروحان خدمات سرپایی ارائه شد.
علیخانی در ادامه گفت: بر همین اساس هیچکدام از تیم‌های درمان اضطراری مستقر در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و گلستان که به حالت آماده باش بودند، به منطقه آسیب دیده اعزام نشدند.
وی با تاکید بر ارائه خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان، خاطرنشان کرد: از ساعات ابتدایی وقوع حادثه خدمات درمان اضطراری با توجه به نیاز آسیب‌دیدگان به اولویت خدمات بهداشت روان ارائه می‌شود.

برق مناطق زلزله زده استان خراسان شمالی وصل شده

سرپرست اورژانس کشور نیز با اشاره به عدم افزایش شمار قربانیان این حادثه، اظهار کرد: متاسفانه یک نفر از روستای لنگر، خانم ۵۴ ساله و یک دختر 12 ساله در روستای قره جه، فوت شدند.

براساس گزارش وبدا و به گفته سرپرست اورژانس کشور، برق مناطق زلزله زده استان خراسان شمالی وصل شده و کلیه راههای سطح استان باز است و امداد رسانی با کمک نیروهای اورژانس و هلال احمر در حال انجام است.

منبع/ایسنا