شرکت اپل در اقدامی جدید ساعت هوشمندی را طراحی و به مرحله ساخت رساند که قادر است با استفاده از هوش مصنوعی و برنامه ریزی خاص هشدارهایی در خصوص ناهنجاری ها قلبی ارائه کند و وضعیت سلامت افراد را زیر نظر بگیرد.

دانشمندان با ترکیب کردن حسگرهای ضربان قلب ساعت هوشمند اپل و هوش مصنوعی، توانستند الگوریتمی طراحی کنند که علائم ناهنجار قلبی را شناسایی می‌کند.

به نقل از دیلی‌میل، این الگوریتم  قادر است با دقت 97 درصد، ضربان قلب نامنظم موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی را از ریتم معمولی قلب تشخیص دهد.

گرچه فیبریلاسیون دهلیزی به آسانی قابل درمان است، تشخیص آن دشوار بوده و تیم علمی معتقد است ترکیب ساعت اپل و هوش مصنوعی می‌تواند راه را برای ارائه شیوه‌های جدید جهت شناسایی ناهنجاری‌های قلبی هموار کند.

فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند باعث جمع شدن خون در قلب شده و این امر به نوبه خود موجب ایجاد لخته و سکته قلبی شود.

الگوریتم Cardiogram که توسط شرکتی به همین نام تولید شده، از طریق حسگر ضربان قلب تعبیه شده در ساعت اپل، خواب، استرس و سلامتی فرد را رهگیری می‌کند.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو به همراه شرکت تولیدکننده برنامه نرم‌افزاری Cardiogram این الگوریتم را بر روی 51 بیمار تحت درمان فیبریلاسیون دهلیزی تست کردند.

از هر شرکت‌کننده خواسته شد ساعت اپل را به مدت 20 دقیقه و قبل و پس از کاردیوورژن بپوشند؛ کاردیوورژن فرآیند ریتم معمول قلب را در بیماران مبتلا بازیابی می‌کند.

نتایج نشان داد الگوریتم جفت شده با ساعت اپل می‌تواند ریتم نامنظم قلب را با دقت بالا شناسایی کند.

منبع/ایسنا