سازمان اورژانس کشور طی چند سال اخیر خدمات قابل توجهی در راستای امداد رسانی و یاری به مردم حادثه دیده انجام داده است که رییس این سازمان دکتر کولیوند در خصوص برنامه های پیش روی اورژانس برای خدمات شایسته تر به مردم ایران توضیحاتی را ارائه نمود.سرپرست سازمان اورژانس کشور، گفت: امروز شاهدیم که اورژانس ۱۱۵ در دورترین روستاها و مناطق صعب العبور حضور پیدا کرده و هر روز بر تعداد ناوگان هوایی افزوده می شود.

دکتر پیرحسین کولیوند در نشست تخصصی «چالش های کاهش سرعت در جمهوری اسلامی ایران» که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه سرعت مهمترین عامل شناخته شده از میان علل وقوع سوانح ترافیکی است، گفت: از جمله عواملی که بر سرعت تاثیر گذار است می توان به سن راننده و میزان خستگی وی، جنس سطوح جاده و کیفیت آن، تعداد سرنشینان و قدرت خودرو اشاره کرد.

وی افزود: مطالعات نشان داده است با هر یک کیلومتر سرعتی که از حد مجاز فراتر رود، شانس افزایش حوادث و تلفات ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند و تولید کنندگان در جهان تلاش می کنند قدرت خودروها را افزایش داده و خودروی خود را با این مزیت معرفی کنند که چند کیلومتر در ساعت را می تواند طی کند بنابر این باید عوامل کنترل کننده ای برای این مزیت خودرو نیز در نظر گرفته شود.

کولیوند با اشاره به اینکه افزایش سرعت، معادل افزایش نرخ تصادفات و مصدومان ناشی از آن است و عواقب بسیاری را به دنبال دارد، افزود: در اکثر نقاط جهان مطالعات بسیاری در راستای سرعت و عوامل تاثیر گذار بر آن صورت گرفته است و ای کاش شرایطی فراهم می شد که مباحث آموزشی حوادث ترافیکی را در سطوح مختلف تحصیلی جای داد.

وی بیان کرد: در هر صورت شاهد تلفات بسیاری در حوادث ترافیکی هستیم که برخی از این افراد یا جان خود را و یا عضوی از بدن خود را از دست می دهند که در این صورت هزینه های بسیاری از لحاظ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و رفتاری بر جامعه تحمیل خواهد شد.

کولیوند افزود: برای مثال اگر بخواهیم مسیر قم تهران را با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت طی کنیم، ممکن است ۶۰ دقیقه ای به مقصد برسیم اما اگر همین مسافت را با سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت طی کنیم ،۵۲ دقیقه ای به مقصد خواهیم رسید در این صورت تنها به دلیل ۸ دقیقه درصد خطا و ایجاد حادثه را بالاتر می بریم و ممکن است جان خود و سایر سرنشینان را به خطر بیندازیم.

سرپرست اورژانس کشور گفت: در این زمینه اگر مسائل ریاضی و درسی دانش آموزان به گونه ای مطرح شود که نگاه آموزشی و فرآیندی داشته باشد بسیار مناسب خواهد بود وقتی شاهد افزایش سرعت هستیم باید میزان آسیب افرادی مانند عابران پیاده، موتور سواران و دوچرخه سواران را که دارای امکانات محافظتی کمتری هستند را نیز بررسی کرد.

کاهش تخلفات با نصب دوربین های کنترل سرعت

وی به انجام مطالعاتی در فرانسه در این زمینه اشاره کرد و افزود: نتایج این مطالعات حاکی از آن است که با نصب حدود ۱۰۰۰ دوربین کنترل سرعت حدود ۳۰ درصد از تخلفات کاهش یافته است، این کنترل در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در سایر کشورها مورد استفاده قرار گرفت و به میزان قابل توجهی سرعت وسایل نقیله کنترل شد.

کولیوند با تاکید بر اینکه رفتارهای خام، ناقص و بدون مهارت رانندگان یا راکبین از عوامل اصلی ایجاد حوادث و سوانح ترافیکی است، افزود: در این زمینه باید دانش، تکنیک ها و مهارت های رانندگی و اصول آن، کنترل رفتاری در رانندگان و شناخت خطرات ترافیکی را از ابزارهای مهمی بدانیم که از حوادث ترافیکی جلوگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به نقش آموزش در پیشگیری از حوادث ترافیکی گفت: مطالعات محققان نشان داده است بهره گیری از آموزش در این سطوح می تواند به طور جدی و موثر حوادث ترافیکی را کاهش دهد در کشور ما در این زمینه مطالعات خوبی صورت گرفته که یکی از آن ها مختص راکبین موتور سوار است برای این افراد یک گروه به عنوان شاهد و گروه دیگر به عنوان آموزش دهنده در نظر گرفته شده بود که به مدت ۲ جلسه ۲ ساعته در هفته و طی ۲ ماه به طول انجامید هنگامی که این مطالعات به مرحله آزمون رسید به وضوح شاهد تاثیر به سزای آموزش در کاهش حوادث و سوانح ترافیکی بودیم.

برخی رانندگان مهارت لازم را ندارند

کولیوند در ادامه در خصوص آموزش مهارت های لازم، گفت: در این زمینه لازم است برنامه های آموزشی در راستای حوادث ترافیکی به صورت عملیاتی اجرا شود چراکه برخی از رانندگان به اندازه کافی با رانندگی آشنایی ندارند و مهارت لازم را کسب نکرده اند و نمی دانند در شرایطی مانند بارندگی و یخبندان چگونه باید رانندگی کنند.چنین مهارت هایی باید در آموزش ها گنجانده شود چرا که آموزش مهارت باعث کاهش حوادث ترافیکی می شود.

سرپرست اورژانس کشور بر لزوم احساس ضرورت رفتار ایمن در درجه اول تاکید کرد و افزود: باید بدانیم این رفتار ایمن بر رانندگی خودمان چه تاثیری دارد و نگرش راکبین و رانندگان باید نسبت به رانندگی ایمن تغییر داده شود و این مورد از نکات آموزشی مهمی است که باید به آن توجه شود.

کولیوند با اشاره به اینکه معمولا رانندگان تصور می کنند که آسیبی آنها را تهدید نخواهد کرد، گفت: باید باورهای این افراد را تغییر داد تا بدانند اگر رانندگی پر خطری را انجام می دهید به خود و دیگران آسیب می رسانید و تمامی این ها یک واقعیت است که در مباحث آموزشی می توان باور ها و نگرش ها افراد را تغییر داد.

وی در ادامه به کنترل ادراکی اشاره کرد و افزود: باید بدانیم که رفتار نادرست ترافیکی چه ریسک هایی را به دنبال خواهد داشت.

کولیوند با بیان این که بیشتر راکبین موتورسوار قشر نوجوان و جوان جامعه هستند، افزود: این افراد معمولا در لحظه تصمیمی می گیرند و ممکن است بحث های هیجانی و احساسی آن ها در لحظه تحریک شود و از عواقب و خطراتی که ممکن است ایجاد کنند یا برایشان ایجاد شود اطلاعی نداشته باشند و بنابر این در این زمینه باید در مباحث آموزشی نگاه کنترل ادراکی و کنترل هیجانی را تغییر دهیم تا شاهد کاهش حوادث و سوانح ترافیکی مخصوصا کنترل سرعت در وسایل نقلیه باشیم و در صورت کاهش سرعت می توان به میزان قابل توجهی از تلفات جلوگیری کرد.

کودکان بیشترین آسیب را در تصادفات می بینند

وی با بیان اینکه کودکان سرنشین خودرو در صورت افزایش سرعت در رانندگی بیشترین آسیب را می بینند، افزود: مثلا اگر خودرو شما ۵۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشته و یک نوزاد ۵ کیلوگرمی در ماشین حضور داشته باشد ممکن است با اولین برخورد وزن این کودک چندین برابر و به ۱۰۰ کیلوگرم برسد و این باعث خواهد شد شدت حادثه و آسیب وارده به آن ها بیشتر شود.

کولیوند با تاکید بر لزوم آموزش تکنیک های مراحل رانندگی ، گفت: از اصلی ترین این موارد می توان به کنترل سرعت اشاره کرد و باید نحوه رانندگی و میزان سرعت در شرایط مختلف به رانندگان آموزش داده شود.

وی تصریح کرد: دستگاه های مسئول سمینارهایی برای رانندگان برگزار کنند تا رانندگان از لحاظ مهارتی، آموزش های مستمر و بازآموزی های لازم را دریافت کنند و رویکرد رفتار رانندگان و راکبین با آموزش مناسب به این سمت تغییر داده شود.

سرپرست سازمان اورژانش کشور تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر دستگاه هایی که در این زمینه درگیر هستند افراد دلسوز ، صاحب نظر و علمی هستند و پلیس راهور ، جاده ای و راهداری در این زمینه همکاری بسیار خوبی دارند.

کولیوند افزود: همچنین در مباحث دانشگاهی فعالیت های بسیار مناسبی صورت گرفته است اورژانس و فوریت های پزشکی نیز زمانی وارد صحنه می شود که حادثه ای اتفاق افتاده باشد یعنی فردی عامل اصلی حادثه است و اورژانس باید برای ارائه خدمات مربوطه در محل حادثه حضور پیدا کند.

وی تاکید کرد: اورژانس کشور هرچه قدر بتواند این حوادث را کاهش دهد به همان میزان می تواند خدمات بهتری را ارائه کند و همچنین خوشحال خواهیم شد که اتفاقی برای کسی نیفتد.

توسعه چشمگیر اورژانس

کولیوند در ادامه ضمن قدردانی از حمایت های وزیر بهداشت در سازمان شدن اورژانس کشور، تصریح کرد: وزیر بهداشت در جهت نجات جان مردم و کنترل صدمات و حوادث تاکید فراوانی بر آموزش همگانی مردم در جهت پیشگیری از بروز حوادث دارند و در این زمینه نیزحمایت های فراونی را برای نجات جان مردم و کاهش تلفات و صدمات به اورژانس کشور داشته اند.

وی با اشاره به تلاش وزیر بهداشت در راستای تقویت و توسعه اورژانس های بیمارستانی و پیش ببمارستانی، افزود: هر روز شاهد نتایج عالی و قابل تقدیر اقدامات وزارت بهداشت هستیم که از دید چشم تیز بین مردم هم دور نیست و همه قدردان تلاش و کوشش این وزیر جهادی هستند.

کولیوند ادامه داد: در همین راستا امروز شاهدیم که اورژانس ۱۱۵ در دورترین روستاها و مناطق صعب العبور حضور پیدا کرده و برای نجات مصدومین ترافیکی و غیرترافیکی هر روز برتعداد ناوگان هوایی افزوده می شود و با حمایت های وزیر بهداشت اورژانس کشور بعد از سازمان شدن ،به صورت جدی تر در مسیر آموزش همگانی به تمامی مردم در سطوح مختلف گام برداشته است.

منبع/مهر